Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Ureditev nove poslušalnice
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: Ruše

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 03, 2011 19:35    Naslov sporočila: Ureditev nove poslušalnice Odgovori s citatom

Ker se v kratkem selim v hišo, sem si že pripravil prve osnutke za sobo, ki bo namenjena predvsem poslušanju glasbe in gledanju televizije. Prosil bi tiste, ki imate kakšne izkušnje na področju akustike, za mnenje o tem mojem osnutku. Stene so opečne, ta vmesna pregradna stena, pa bi bila montažna, torej iverka plus gips plošča. Ali bi bilo morda celo bolje brez te stene. Na tleh bom imel najverjetneje itison ali tapison, steno za zvočniki pa bi najverjetneje moral zvočno izolirati saj meji na sosede (vrstne hiše!) Ta stena je debela 19 cm + omet. Z čim naj zvočno izoliram to steno do te mere, da ne bi motilo sosedov, ob glasnejšem poslušanju glasbe. Pohištvo za spalnico/delovno sobo je takšno kot je prikazano, tako da ta del prostora bo opremljen tako kot je.

Izgledalo pa naj bi takole:












_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljšemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitko



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 23:20
Prispevkov: 344

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 03, 2011 19:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moja izkušnja z izolacijo: v prenovljenem stanovanju smo izolirali strop, da se ne bi slišalo v zgornje nadstropje in tla, da se ne bi slišalo v pritličje. Škoda denarja...če ne delaš iz nule, kjer je že v načrtu predvidena zvočna izolacija, pozabi. Zvok se prenaša po nosilnih stenah in tista izolacija nima nobenega smisla. Nekoliko bolje je s tlaki, a ne bistveno.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: Ruše

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 03, 2011 20:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne gre za novogradnjo, ampak je to v naselju zgrajenem leta 1973.
_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljšemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 03, 2011 21:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Before

Za zmanjšanje prenosa zvoka k sosedu lahko zgradiš dodatno steno proti sosedu in daš vmes vsaj 5 cm tervola DP 8 (boljše 8 cm). Dodatna stena je lahko zidana iz opeke (problem sta teža in svinjarija pri gradnji) ali pa iz gips plošč.

Zvok se seveda prenaša tudi po ostalih stenah, vendar učinek vsekakor bo.

Jaz bi naredil steno iz gips plošč (lahko tudi vezana plošča), ki bi bile vsaj v določenem delu perforirane, ker bi istočano to steno uporabil za absorber.

Preden bi se odločil, bi sobo opremil s pohištvom, izmeril RT 60 in dolgo poslušal glasbol.

Debelina kamene volne bi bila vsaj 15 cm (tervol DP 8 ) in kakih 5- 10 cm zračne reže ob "pravi" steni.

Prostora na sredini nebi pregradil, ker večji prostor omogoča nižje frekvence.

Vsekakor ne delaj nič preden ne slišiš kakšen je zvok brez nekih akustičnih posegov, kajti zadeve se lahko v nasprotnem po nepotrebnem podražijo.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: Ruše

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 03, 2011 23:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Very Happy S tem vprašanjem sem ciljal predvsem nate @ck. Seveda so tudi predlogi in mnenja vseh drugih dobrodošli.
Torej, zatečeno stanje je tako, da brez predhodnega posega ne bo šlo, saj bo treba porušiti obstoječo predelno steno, ki je sedaj za moje potrebe popolnoma nefunkcionalna. Vse je razvidno (upam vsaj) iz sledeče fotografije:



@ck
Po tvojem mnenju bi bilo, če prav razumem, najbolje narediti en velik prostor in potem pričeti s tretmanom akustike v prostoru, bi pa izoliral steno, ki meji na sosede tako kot si opisal.
_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljšemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 04, 2011 10:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Before

Če moraš obstoječo predelno steno tako ali tako odstraniti (in imaš na razpolago dovolj sob, da ti ni nujno pregraditi tega prostora), potem vsekakor najprej poslušaj zvok v taki (veliki) sobi in z vsem pohištvom, ki si ga nameraval dati notri. Če imaš na razpolago tudi kakšen star itison ali (in) preprogo, ga začasno položi po tleh, kot boš to imel kasneje. Skratka naredi kar najboljši posnetek bodočega stanja.

Potem si vzemi kakšen teden ali dva za poslušanje in prestavljanje zvočnikov ter kavča (mesta poslušanja) kar zna biti mukotrpno.
Tukaj se ti lahko pojavi dodaten problem, da obstoječi zvočniki zaradi svoje velikosti (majhnosti) ne bodo ustrezni in ne boš dobil popolne zvočne informacije.
Nadalje lahko postopaš s postavljanjem absorbcijskih plošč na način kot sem že mnogokrat napisal (kupi kar tervol, ki ga boš dal ob steno proti sosedu in ga ovij v vrtnarski filc).

Če imaš možnost opraviti meritve vsaj RT 60 potem to naredi. Izmeri tudi nelinearnost.

Ukrepi za akustično ureditev prostora naj bodo vedno odvisni od meritev in poslušanja. Jaz zaradi ekonomičnosti priporočam tudi postopnost pri opremljanju.

Če moraš gradbene posege izvesti pred vselitvijo potem vsekakor priporočam takojšnjo vgradnjo tervola in perforirane gisp plošče po celotni steni proti sosedu na način, kot sem že navedel. Kasneje lahko z dodajanjem navadne gisp plošče ali česa drugega površino perforiranega dela stene zmanjšuješ in s tem vplivaš na zvok.
Ker je izvedba z zračno režo lahko dražja (zaradi montaže distančnih letev ali podobno) in zahteva kakšno uro dodatnega dela, daj več tervola - po celi globini, brez zračne reže, kar je bistveno enostavneje.
Tervol obvezno ovij v filc.

Za začetek (lahko pa tudi v nadaljevanju - po vgradnji perforirane stene), si lahko kakšen absorber morda tudi izposodiš. Za tako veliko sobo boš verjetno rabil več tega.

Če boš sobo uporabljal tudi za bivalni prostor, potem upoštevaj omejitve zaradi uporabnosti in estetike prostora.

V nadaljevanju boš lahko vgrajeval kakšne dodatne knjižne police, regale za CD plošče z vgrajenimi absorberji,... kot je bilo že mnogokrat napisano.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ma_coule



Pridružen/-a: Tor Apr 2010 23:27
Prispevkov: 370
Kraj: south of the border

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 04, 2011 11:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ck ti je napisal kup koristnih nasvetov, ne spreglej pa tudi tega, kar ti je napisal mitko. V korist njegovega zapisa dodajam lastno izkušnjo.
Je pač tako naneslo, da sem v solidno grajenem stanovanjskem bloku (zunanji zidovi debeline 45 cm, opečni votlaki), izmeril jakost zvoka, ki ga je bližnjemu in širšemu okolju povzročala glasba v moji "poslušalnici" (dnevni sobi).
Meritve sem izvedel ob 22. uri
Izhodiščna max. jakost zvoka v "poslušalnici" je bila ca 85-90 db.
Na stopnišču, tik pred zaprtimi vhodnimi vrati in pri zaprtih vratih v dnevno sobo sem izmeril še ca 35 db.
Pred vhodnimi vrati v stanovanje dve nadstropji nižje je bilo že manj kot 10 db hrupa.
V dnevni sobi, v stanovanju dve nadstropji nižje (torej v prostoru, identičnem "poslušalnici"), je bila jakost zvoka, ki jo je povzročala glasba v moji "poslušalnici" (ca 85 db) le še ca 3-5 db oz. s prostim ušesom le še komaj zaznavna. Kljub temu sem bil presenečen, saj sem računal, da se ne bo slišalo absolutno nič. In tu "prideva skupaj" z mitkom! Namreč, zdi se nemogoče, da bi se zvok prenašal dve nadstrpji niže preko stopnišča in skozi četverna zaprta vrata. Očitno gre res preko zidovja, kot pravi mitko, sam pa k temu dodajam še "kovinsko vez" centralne kurjave. Obe stanovanji sta namreč povezani z vertikalno vejo. Radiatorji so torej nekaki mikrofoni in zvočniki - obenem, cevi pa zvočniški kabli... Laughing

Naj dodam, da je izmerjeni hrup daleč pod dovoljenimi mejami, ki varujejo sosede... Wink
Znano je tudi dejstvo, da že povsem sami v prostoru povzročamo ca 20-30 db hrupa...

Skratka, pridružujem se mnenju ck da najprej testiraj.
No, in če že testiraš, ne pozabi na mitka in še malo pomeri, kolikšen delež tvojih užitkov osrečuje še tvoje sosede... Laughing

Vse...
ZZ & FF...
...nas in sosedov Exclamation Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: Ruše

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 04, 2011 12:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja seveda, @ma_coule in @mitko - imata prav, saj tole širjenje "hrupa" preko sten zna biti najbolj trdovratno. Tudi @ck je to omenil. Tega se seveda zavedam in tudi najbolj bojim, saj vem kako je, ko ti v stanovanjskem bloku nekdo vrta ali "štema" v beton - kot da se dogaja v tvojem stanovanju in ne dve nadstropji niže. V primeru glasne glasbe to še zdaleč ni tako očitno, a je vzdušje kar bolj sproščeno, če veš da nimaš poleg sebe še neprostovoljnih poslušalcev.

@ck - RT 60 - o kakšni meritvi to govoriš?
_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljšemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
diyfreak



Pridružen/-a: Pon Okt 2011 23:29
Prispevkov: 489
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 04, 2011 21:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni. Sem novi na tem forumu no glede poslušalnice pa imam kar nekaj izkušenj. Tudi jaz sem si uredil poslušalnico - no na srečo v hiši, tako da z sosedi nimam problemov - in že v štartu zaj...l. Prvo sem uredil kanale za kable, določil pozicijo poslušanja , postavitev zvočnikov itd. in ko sem začel poslušati sem že pri prvem komadu vedel , da nekaj ne štima. Nisem rabil dolgo, da sem ugotovil problem - postavitev zvočnikov. Ja planirano je bilo vse za postavitev zvočnikov na kratko steno ampak pri tej postavitvi basa ni in ni bilo - kot da bi poslušal tranzistor. Pri postavitvi zvočnikov na dolgo steno se je situacija drastično izboljšala - če ne bi slišal skoraj ne bi verjel. No so še mali problemčki ki jih bom prav gotovo omilil z postavitvijo bas trapov in še drugih zadev za izboljšanje akustike v sobi ampak zvok je že sedaj v bistvu OK . Torej, kot vidim imaš tudi ti planirane zvočnike na kratki steni, tako da ti toplo priporočam da se prvo poigraš z postavitvijo le teh in če imaš možnost se pol odločiš za postavitev. Aja, še mere moje poslušalnice 6.5 m x 4 m. LP Dani
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MitjaF



Pridružen/-a: Sob Okt 2009 16:56
Prispevkov: 414
Kraj: KRANJ

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 04, 2011 23:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ravnokar izdelujem"dvojno" steno, da bi zvočno izoliral zid ,ki meji k sosedu.
Trenutno je predelna stena debela cca. 20cm a je "polovica" votla (zaradi odtokov in inšalacije).
Sem pa v "starem" bloku, ki ima 40cm. debel strop, tako je ta stena edina problematična.

Zastavil sem tako,da bom uporabil 10cm kameno volno (DP3). Preko pridejo še OSB plošče (15mm).Na to steno bo montirana kuhinja z lesenim ozadjem iverka(15mm).

Jutri bo zadeva končana.
Bom prilepil fotografije, ter poročal o "efektu" na sosede.
Very Happy
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Telefon: 000000000
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: Ruše

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 04, 2011 23:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

MitjaF je napisal/a:
Jutri bo zadeva končana.
Bom prilepil fotografije, ter poročal o "efektu" na sosede.
Very Happy

Fino! Very Happy
_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljšemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 04, 2011 23:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LP

Zvočna izoliranost in akustika prostora sta samo "sorodnika". Če želimo zvočno izolirat prostor od ostalih prostorov ni nujno, da ga zato imamo akustično urejenega in obratno. Praktično sta to dva samostojna projekta, ki pa sta seveda zelo povezana, da lahko funkcionirata ...

Žal zaradi prevelike želje za zaslužkom "sodobno gradbeništvo" zvok namerno zapostavlja, zato so sodobne gradnje slabo zvočno izolirane, da o akustiki ne govorimo...
Tukaj zopet ponavljam, da ni vrhunskega zvoka brez akustično dobrega prostora, da o HI ENDu ne govorimo.
HI ENDa je lahko, če je tudi prostor HI END, kar dokazujejo fizikalni zakoni akustike ...

Da se vrnemo najprej na osnovni problem zvočne izoliranosti... V preteklosti so se gradbeniki bolj trudili kot danes zato so stare zgradbe povečini boljše izolirane od modernih, kjer so tanke stene, tanke izolacije in zgrešeni detajli...
Če pa že pa sodobnim zgradbam z dobro izolacijo moderno rečemo "eko, bio hiše in še ne vem kakšna imena jim nadenejo, kar bi moralo biti samoumevno ...
Pomemben detajli pri izoliranju prostora so primerne debeline in izbor materiala. Pravilna vgradnja le teh kot so plavajoče konstrukcije in obvezno tesnenje. Tesnenje je obvezno pri vseh detajlih, če ne zvok uide... Spomnite se avta... V njem, ali iz njega slabo kaj slišimo pa je večina površine samo zasteklena. Bolj kot avto tesni manj slišimo. Samo malo okno odpremo in gre vse ven ali not ...
To upoštevaj pri gradnji zadnje stene ....

Kar se tiče akustike prostora bi lahko zadnja stena bi lahko služila kot zelo dober difuzor, če jo zgradiš s tem namenom . Prostor kot tak pa si organiziraš tako, da nimaš preveč šare v prostoru, za katero ne veš kako se akustično obnaša ... Minimalizem, samo ka nujno rabiš, vse ostalo pustiš postopni akustični ureditvi, po zmožnostih tako tehničnih kot finančnih. Akustika je tako kot sistem ne moreš jo "sestavit" od danes na jutri. Ne naredi zelo pogoste napake ko audiofil sestavlja sistem 1o let potem pa akustiki posveti 5 min ko prinese domov dve "akustični plošči" jih dvakrat prestavi in zaključi, da ne deluje in išče sistem še nadaljnih 10 let pri tem menjuje brezštevila komponent in izgublja denar. Če bi ta denar uporabil za akustiko, bi mu pa še kaj ostalo !!!
_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
MitjaF



Pridružen/-a: Sob Okt 2009 16:56
Prispevkov: 414
Kraj: KRANJ

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 05, 2011 00:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ajka, kako pa izgleda ta "plavajoča" konstrukcija?
Ko sem namreč danes probno privil OSB plošče(brez kam. volne) je zadeva zelo "pela" če sem potrkal po plošči.
Ali je dobro dat kakšne "dihtunge", ali morda gumo med plošče in nosilce iz lesa?
Je morda narobe ,da so OSB plošče sestavljene (kanali pri strani) in tako tvorijo 1 ploskev, vibracije se prenašajo.Ni pa špranjic.
Hvala za odgovor.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Telefon: 000000000
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 05, 2011 01:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Before

RT 60

Malce pobrskaj po forumu nazaj za več podrobnosti.

Za kratek odgovor pa naj napišem, da je to tako imenovan čas odmevanja zvoka, torej čas, ko jakost zvoka po zaključku delovanja zvočnika (odajanja zvoka) pade za 60 db.

npr. zvok z jakostjo 90 db pade na jakost 30 db v 0,5 sekunde.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitko



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 23:20
Prispevkov: 344

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 05, 2011 09:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nimam veliko izkušenj, a vendar: knauf plošče se mi ne zdijo dobra rešitev zaradi načina montaže. V lastnem primeru imam imam zadnjo steno iz knaufa, zadaj je cca 5cm prostora zapolnjenega s stiroporom (improvizacija...). Sam nimam problemov iz dveh razlogov: stena je relativno majhna in ima veliko nosilcev za knauf plošče, druga stvar je, da ne poslušam glasno, sistem pa ne gre prav nizko.
Druga pesem je recimo v Pondorju na festu. Verjetno ste že slišali kako poje soba, kjer so postavljeni veliki OB. Osebno me zelo motijo taki prizvoki,...kjer koli. Še kakšno piskanje trafota v monitorju Laughing

Kako bi se obneslo, če bi zadnjo steno naredil iz 5cm siporexa. Prostor imaš, zadaj tervol, stične površine pa zapreš z montažno peno...Na steno namontiraš kakšne lepe lesene difuzorje ali pa tiste tanke dekorativne plošče iz kamna. Mislim, da je imel eden od forumašev sliko takšne stene za zvočniki.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 1 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe