Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Podmazovanje mehanizma gramofona

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
jejsus



Pridružen/-a: Sre Jul 2011 15:00
Prispevkov: 16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 16, 2011 11:57    Naslov sporočila: Podmazovanje mehanizma gramofona Odgovori s citatom

Pozdravljeni, zanima me kakŔno mazilo se uporablja za podmazovanje mehanizma analognega gramofona?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 16, 2011 15:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

RazliĆØni proizvajalci gramofonov uporabljajo razliĆØna mazila.

ƈe gre za vzvode avtomatike (za roĆØko) lahko uporabiÅ” skoraj karkoli - od grafitne masti do vazelina. Mast naj bo redka.

ƈe gre za glavni ležaj - vedi da moĆØno vpliva na zvok gramofona, ker direktno posega v flutter vrtenja krožnika. Z veĆØjo gostoto bolj dominira pogon, zmanjÅ”a se vpliv vztrajnosti krožnika, bolj pridejo do izraza elastiĆØnosti med motorjem in krožnikom (jermeni, koleÅ”ĆØka).
Odvisno pa je tudi od materiala ležaja, lufta v ležaju, premera osovine, funkcije ki mu jo je dodelil proizvajalec in konĆØnega rezultata ki ga je želel (zaenkrat) neznani proizvajalec.

Moderni proizvajalci pogosto uporabljajo silikonska olja.
Moji gramofoni npr. teĆØejo z lahkim vazelinskim oljem. Ležaj ima 8 tisoĆØink milimetra lufta, 13mm premera. To olje je neagresivno (ne rjavi osovina niti po 26 letih). ƈe dam gostejÅ”e vazelinsko olje postane reprodukcija temnejÅ”a ( se razbalansira v prid nizkim tonom in visoki grejo bolj v ozadje).

RepiĆØno olje je zelo mazalno - a tudi napade/korodira osovino. Pa tudi njegova stabilnost v ĆØasu je kratka (potrebno pogosto menjavanje).

Nasvet: probaj razliĆØna olja. Vmes dobro operi z bencinom in pazi, da ti ne gre noter prah. Å e posebej ĆØe je gramofon malo boljÅ”e sorte.

ƈe se ti to ne dela, kupi silikonsko olje in ajd ĆØau..
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jejsus



Pridružen/-a: Sre Jul 2011 15:00
Prispevkov: 16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 17, 2011 22:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za izĆØrpen odgovor Ambasador, ja, za zaĆØetek sem mislil vzvode mehanizma avtomatike, kar sem podmazal z litijevo mastjo. Upam da ga nisem kiksnil, ker je nisi omenil Confused. Glavnega ležaja se zaenkrat nisem dotikal, saj se ploÅ”ĆØa vrti Å”e lep ĆØas, ko se pogon izklopi, cca. 1min, bom pa sigurno kupil sintetiĆØno olje in vazelinsko, ki pa Å”e ne vem kje ga dobiti (mogoĆØe kakÅ”en namig?). Sem pa pogledal kako zgleda ta ležaj id vrha dol, pa me zanima ali kar nakaplaÅ” olje nanj? Zgleda kot da bi bila gor samo položena ena podložka.

No, gre pa za tale gramofon:

Dual 1211
http://dual-reference.com/tables/1211.htm


Nazadnje urejal/a jejsus Pon Avg 08, 2011 21:18; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audiofrik



Pridružen/-a: Pet Dec 2008 17:19
Prispevkov: 1491
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 17, 2011 22:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

boljÅ”e da se raje posvetiÅ” iskanju malo boljÅ”ega gramofona, ne bi hotel da si užaljen, ampak to ni ravno gramofon ki bi upraviĆØeval kak trud in investicijo
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jejsus



Pridružen/-a: Sre Jul 2011 15:00
Prispevkov: 16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 17, 2011 23:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nisem užaljen, vse mi je jasno, vendar se vedno trudim da Å”e tako "cheap" zadeve spravim v ĆØimbolj brezhibno stanje Smile . Zaenkrat so me investicije stale 2.5 Eur za mast Smile , je pa res na ne bom mogel utiÅ”ati glasnega dvopolnega motorja, neglede kako dobro ga namažem, kar sigurno pokvari celo zadevo gledano s strani zvoka, vendar tistemu ki pa beseda "vintage" nekaj pomeni pa svar igra ĆØisto drugo vlogo... Po drugi strani pa sem na zaĆØetku spoznavanja delovanja teh "Strojev" in je tole pomojem zame optimala, tudi ĆØe kaj pokvarim Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 21, 2011 16:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

NiĆØ nisi 'kiksal'
Litijeva mast je kar dobra.
Vazelinsko olje dobiÅ” v vsaki semenarni. Tega lahko tudi spijeÅ” brez Å”kode, hahaha. To je namreĆØ tisto olje, ki se ga daje na gladino vina, da zrak ne pride v stik z vinom (povrh pa plava Å”e rostfrei pokrov). V prehrambeni industriji se stroje maže pretežno z vazelinsko mastjo - ĆØe sluĆØajno pride v stik s hrano. Evo - malo divagiranja za intermezzo.

Take stare primerke pa je vredno poskusiti mazati z mastjo. Spet, ĆØe premoreÅ” entuziazem - preskusiÅ” grafitno, litijevo, vazelinsko...mast.

Hifi je najlepŔi hobi na svetu. Pomemben je užitek in navduŔenje.
V njem ne uživajo samo tisti, ki hoĆØejo vse naj, naj, naj. Potlej pa trpijo. Bogi.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe