Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

POVEDATI ALI NE ?
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
hi_musica



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 7:17
Prispevkov: 912

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 12, 2008 09:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ak je napisal/a:
Pa da bom konsistenten sam s sabo, še odgovor(i) na tvoja vprašanja:
moje plate za testiranje so tiste, kjer je gor kaka akustična muska in pa muska, ki mi je všeč...torej recimo DireStraits, Dijana Krallj, Rebeca Dremelj (he, he - šala) Pidžn, Bruebeckov Take 5,...In ne, pojma nimam, da ravno te plate zvenijo "pravilno". Saj vem, da se bo slišalo neverjetno, ampak skoraj nobenega od izvajalcev, ki jih imam na platah, nisem slišal v živo in neamplificirano. A ja, razen Pavle Uršič Kunej. V živo in amplificirano pa recimo Direse, Balaševiča in Bajago....Torej sem nakako obsojen na testiranje v smislu "A me potegne noter?, mi je všeč?, začnem kimat z glavo?..." in ne v smislu "ali je slišat točno tako, kot je bilo slišat med snemanjem", ker me je Mark pozabil povabit v studijo (čeprav sva bila lepo dogovorjena Very Happy ) in me je tudi Rebeca spregledala...


Bravo, se podpišem pod tole. Enostavno ne moremo vedeti, kaj si je tonski mojster ob snemanju predstavljal, kako je postavil mikrofone, s katerimi kabli je snemal itd ... pa kaj hudiča bi se obremenjevali s tem. Ko ugasneš luč in te muzika potegne noter in si predstavljaš, da si sredi dvorane, takrat si dosegel svoje, pa čeprav s Samsungom in računalniškimi zvočnički.

Razumem perfekcionizem, ampak žal ne bom nikoli razumel zakaj je pri nekaterih muzika samo ena od komponent in če ta ni "audiofilska" jo vehementno izloči.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ReturnToForever



Pridružen/-a: Sre Apr 2008 13:47
Prispevkov: 240
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 12, 2008 10:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Citiram:
ReturnToForever je napisal/a:
Rupič v tekstu navaja še kup dodatnih variabel, ki vse vplivajo na zvok a hkrati pozablja na največjo neznanko - na poslušalca. V primerjavi z nihanji našega razpoloženja (pa naj si bo to začetnik ali pa izkušen ocenjevalec) so vse navedene neznanke pravzaprav konstante.

Samo, Rupič prav nič ne pozablja na poslušalca, nasprotno. Sam trdi, da mora avdiofil biti ogromno prisoten pri živi glasbi.


Hja tukaj zadanemo ob srž problema....vidva z Rupičem menita, da obstaja pri testiranju hi fi sistemov referenca - t.j. živa glasba, ki jo mora visoko verni sistem pričarati v naši sobi, a sam seveda nisem tega mnenja.

Ali si se že kdaj vprašal zakaj naši hajfaj sistemi zvenijo tako različno drug od drugega in od referenčne žive glasbe? Zakaj Bine prisega na 2W triode, Tine pa ni zadovoljen niti z 1000W bipolarci? Zakaj ti opaziš razliko med obrnjeno vtičnico nekdo pa niti razlike med trobljami in elektrostati (karikiram)?

Če si priznamo ali ne je vsak izmed naših sistemov le bolj ali manj posrečen približek temu kar smo si sami zadali kot referenco. In da bi bila kompleksnost še večja je ta referenca premična tarča, nestabilna in odvisna od mnogih faktorjev.

Razlog zakaj je temu tako je predvsem v kompleksnem in človeku lastnem načinu interakcije uho/možgani, ki definira njegov zvokovni nazor in vrednostne lestvice. Zato je pomemben podatek za dekodiranje vrednostnega sistema ocenjevalca poleg besedišča, ki ga uporablja, glasbe, ki jo posluša tudi sistem v katerem komponento ocenjuje. Je le še en nabor informacij, ki nam služi, da si ustvarimo predstavo o tem, kako ta človek vrednoti zvoke. In več kot ima nekdo izkušenj z različnimi sistemi in živo glasbo več lahko potegne iz tega.


Samo
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JAZZZ



Pridružen/-a: Sre Apr 2008 12:32
Prispevkov: 2770
Kraj: POSAVEC

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 12, 2008 17:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ak je napisal/a:
A veš, da bom...A kako da to vem? Ker bi (tako "na oko") rekel, da imam ravno letos nekje tistih "avdiofilskih ducat let" Very Happy. OK, ni jih 35, okoli 12 pa se jih je nabralo...hja, očitno nekateri potrebujemo več časa, da se dokopljemo do nekih spoznanj...morda še kak ducat ali dva. Bomo videli. Wink

mislil sem vsaj še ducat let (na oko)...

ak je napisal/a:
A lahko malo bolj specificiraš tisti CD s tremi posnetki (naslov, pa kje se ga dobi)? Tole bi si pa nabavil...bi bilo prav zanimivo poslušat.

Canyon Audio, ki je zastopnik Acoustic Revive.
_________________
"There are two kinds of fools. One says-this is old and therefore good. The other says-this is new and therefore better." Bob Katz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
JAZZZ



Pridružen/-a: Sre Apr 2008 12:32
Prispevkov: 2770
Kraj: POSAVEC

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 12, 2008 17:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

hi_musica je napisal/a:
Bravo, se podpišem pod tole. Enostavno ne moremo vedeti, kaj si je tonski mojster ob snemanju predstavljal, kako je postavil mikrofone, s katerimi kabli je snemal itd ... pa kaj hudiča bi se obremenjevali s tem. Ko ugasneš luč in te muzika potegne noter in si predstavljaš, da si sredi dvorane, takrat si dosegel svoje, pa čeprav s Samsungom in računalniškimi zvočnički.

In kako lahko potem na takoh platah testiraš npr. globino odra, pa postavitve? Nemogoče.
Ja, važno je, "da te potegne not". Na žalost se je nam obiskovalcem živih dogodkov potrebno pomatrati s sistemom in ustreznimi nosilci, da dosežemo to avdiofilsko nirvano. Ajde, reci mi, po koncertu si vtakneš enako muzko na plajer. Boš rekel, da ničesar ne pogrešaš in "padeš not"? UF, če je temu res, si Srečko. Z veliko začetnico.
V Kranju si na moji zabavi poslušal Balanescu-Kaučič kvintet. Verjemi, da pri poslušanju istega koncerta niti slučajno ne bo niti blizu živi glasbi. Priznam, da kljub zelo dobremu posnetku in še povrh koncertu za moj RD ne morem pasti not. Spomini na živo izvedbo(bil sem meter-dva od izvajalcev) so pač prehudi.

hi_musica je napisal/a:
Razumem perfekcionizem, ampak žal ne bom nikoli razumel zakaj je pri nekaterih muzika samo ena od komponent in če ta ni "audiofilska" jo vehementno izloči.

Jaz imam manj kot deset avdiofilskih plat-se pravi kako tretjino promila...
_________________
"There are two kinds of fools. One says-this is old and therefore good. The other says-this is new and therefore better." Bob Katz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
JAZZZ



Pridružen/-a: Sre Apr 2008 12:32
Prispevkov: 2770
Kraj: POSAVEC

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 12, 2008 17:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

hi_musica je napisal/a:
V HIENDu so nianse tiste, ki večkrat odločajo. Primer: več nas je testiralo ModWrightovo devetico (predamp). Iztok je sprva rekel, da hoče biti všečen - ampak mu nekaj manjka, isto mi je pravil drug kolega, tretji pa je rekel, da je ModWrigth totalna nirvana in da boljšega še ni slišal. Vse tri pa spoštujem kot poznavalce. Komu torej verjeti? Svojim lastnim ušesom Smile.

Pozabil si omeniti, da je v moji in kolegovi(tisti, ki mu je Modwright nirvana) verigi sistem poganjala Kronzilla. Pa spet vprašam, kaj ti v dveh totalno različnih ocenah Modwrighta pomeni opis sistema z enakim ojačevalcem?
_________________
"There are two kinds of fools. One says-this is old and therefore good. The other says-this is new and therefore better." Bob Katz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
JAZZZ



Pridružen/-a: Sre Apr 2008 12:32
Prispevkov: 2770
Kraj: POSAVEC

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 12, 2008 17:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ReturnToForever je napisal/a:
Hja tukaj zadanemo ob srž problema....vidva z Rupičem menita, da obstaja pri testiranju hi fi sistemov referenca - t.j. živa glasba, ki jo mora visoko verni sistem pričarati v naši sobi, a sam seveda nisem tega mnenja.

Upam, da nisva osamljena Laughing

ReturnToForever je napisal/a:
Ali si se že kdaj vprašal zakaj naši hajfaj sistemi zvenijo tako različno drug od drugega in od referenčne žive glasbe? Zakaj Bine prisega na 2W triode, Tine pa ni zadovoljen niti z 1000W bipolarci? Zakaj ti opaziš razliko med obrnjeno vtičnico nekdo pa niti razlike med trobljami in elektrostati (karikiram)?

Sem. Dejstvo je, da ni popolnih komponent in še manj-popolnih posnetkov. Vsi nekaj flikamo in flikamo. Vsak na svoj način... in iščemo sveti gral. Cool

ReturnToForever je napisal/a:

Če si priznamo ali ne je vsak izmed naših sistemov le bolj ali manj posrečen približek temu kar smo si sami zadali kot referenco. In da bi bila kompleksnost še večja je ta referenca premična tarča, nestabilna in odvisna od mnogih faktorjev.

Sistemi so že zelo kvalitetni. Kaj pa posnetki? Jaz pravim, da niso dorasli HIEND sistemom.
Samo, si se že kdaj vprašal, kdo je popal vso bobnarjevo dinamiko. En Zlatko Kaučič ima na mojih posnetkih od 50-60db dinamike. Za test si pomeri enega ECMovega bobnarja...
_________________
"There are two kinds of fools. One says-this is old and therefore good. The other says-this is new and therefore better." Bob Katz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
hi_musica



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 7:17
Prispevkov: 912

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 13, 2008 09:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Iztok,

jasno, ne moreš primerjati žive izvedbo s posnetkom. Sploh pa ne ti, ki navadno sediš v prvi vrsti oz. prvi v vrsti Very Happy . Pa vendarle si lahko predstavo ob primernem posnetku in primernemu suportu naše veršterkarije naredimo v glavi. Tu si lahko glede pozicije instrumentov v zvočni sliki poleg širine odra predstavljamo tudi globino (in višino).

Govora pa je bilo o tem, kako ne moremo vplivati na posnetek, ki ga naredi nek studijski mojster, po možnosti z nasnemavanjem v studiu. To je res fake, ampak naša domišljija ne pozna meja in če je posnetek kolikor toliko dobro zrežiran, lahko preslepi naše možgane.

Primer, ki ga tako rad dam je ravno Knopflerjeva Private Investigation. Komad poznam že od nastanka in na mojem sistemu se odvrti VEDNO, ko menjam ali testiram kako komponento. Zadeva je studijska, nič kaj kvalitetno posneta z ogromno hissa (šuma). Zanimivo je, da prav slišiš, kako se posamezni tracki odpirajo in vstopajo na posnetek. Ampak tudi to je del posnetka. Pred leti, ko za veršterkarijo še nisem dajal velikih denarjev, imel pa večinoma NAD komponente, mi je posnetek deloval čisto flat. Potem sem ga poslušal pri prijateljih in znancih audiofilih in končno tudi v Vklopu na Avantgardih. Še danes se spomnim kako me je presunilo, ko sem kar naenkrat na dobro znanem posnetku odkril še tretjo dimenzijo - globino. To mi je bilo od takrat nekakšna referenca za oder. Če je bilo le možno sem na Lj. sejmih sfehtal za ta posnetek in groza - kako malo sistemov je znalo to odigrati 3D.

Potrebna komponenta za doživljanje glasbene nirvane so po mojem mnenju torej: posnetek, ustrezna veršterkarija, MOŽGANI. Podpoglavja pri možganih so: lastna percepcija, okus, razpoloženje, dojemanje in v končni fazi izkušnje. Izkušnje poleg ostalih vsebujejo tudi naslednje pomembne segmente: poznavanje instrumentov oz. njihovih karakteristik (primer: kdor še nikoli v življenju ni slišal živega saxofona, ne more vedeti kako lahko ta zareže), neamplificirani živi koncerti, poznavanje osnovnih karakteristik akustike prostora (cerkve, dvorane, manjši klubi itd.) in tako dalje ... glasbeniki imajo tu verjetno prednost, ampak roko na srce, ne poznam veliko glasbenikov, ki bi imeli "čut" Very Happy do audifilije, kar mi je po eni strani tudi fascinantno.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JAZZZ



Pridružen/-a: Sre Apr 2008 12:32
Prispevkov: 2770
Kraj: POSAVEC

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 13, 2008 17:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

hi_musica je napisal/a:
Primer, ki ga tako rad dam je ravno Knopflerjeva Private Investigation. Komad poznam že od nastanka in na mojem sistemu se odvrti VEDNO, ko menjam ali testiram kako komponento. Zadeva je studijska, nič kaj kvalitetno posneta z ogromno hissa (šuma). Zanimivo je, da prav slišiš, kako se posamezni tracki odpirajo in vstopajo na posnetek. Ampak tudi to je del posnetka. Pred leti, ko za veršterkarijo še nisem dajal velikih denarjev, imel pa večinoma NAD komponente, mi je posnetek deloval čisto flat. Potem sem ga poslušal pri prijateljih in znancih audiofilih in končno tudi v Vklopu na Avantgardih. Še danes se spomnim kako me je presunilo, ko sem kar naenkrat na dobro znanem posnetku odkril še tretjo dimenzijo - globino. To mi je bilo od takrat nekakšna referenca za oder. Če je bilo le možno sem na Lj. sejmih sfehtal za ta posnetek in groza - kako malo sistemov je znalo to odigrati 3D.

Globina. Koliko globine pa naj bi bilo pri Knoflerju? Mislim, da mi tega ne vemo. Kot tudi pri večini ostalih plošč ne. Velikokrat jo je tudi preveč- to sem opazil na svojih posnetkih. Ali je to pomembno ali ne? Pri akustični glasbi verjetno je, drugje pa ni bitno.
_________________
"There are two kinds of fools. One says-this is old and therefore good. The other says-this is new and therefore better." Bob Katz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
hi_musica



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 7:17
Prispevkov: 912

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 13, 2008 20:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

JAZZZ je napisal/a:
Globina. Koliko globine pa naj bi bilo pri Knoflerju? Mislim, da mi tega ne vemo. Kot tudi pri večini ostalih plošč ne. Velikokrat jo je tudi preveč- to sem opazil na svojih posnetkih. Ali je to pomembno ali ne? Pri akustični glasbi verjetno je, drugje pa ni bitno.


Pa Iztok, ti si trd ko kamen Very Happy . Seveda je bitno, pa še kako. V nasprotnem primeru bo npr. kitarist stal sredi bobnov, saxofonist pa do pasu v klavirju. Kaj hočem povedat. Enostavno se more slišat posamezne instrumente razporejene v prostoru in ne samo 2D po širini. Ja, ponavadi na studijskih nasnetih in skompresiranih posnetkih tega ni čutiti, to je pa res. In močno grajam take tonske mojstre. Upam, da bo ta graja zalegla in bodo sedaj vsi po vrsti upoštevali moj nasvet. Evil or Very Mad
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pestilence.



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:34
Prispevkov: 2583
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 13, 2008 20:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hja, pobožne želje o kompresiji...

Ampak, mislim da bodo tonci še naprej veselo pumpali posnetke Very Happy
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JAZZZ



Pridružen/-a: Sre Apr 2008 12:32
Prispevkov: 2770
Kraj: POSAVEC

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 13, 2008 21:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

hi_musica je napisal/a:
Pa Iztok, ti si trd ko kamen Very Happy . Seveda je bitno, pa še kako. V nasprotnem primeru bo npr. kitarist stal sredi bobnov, saxofonist pa do pasu v klavirju. Kaj hočem povedat. Enostavno se more slišat posamezne instrumente razporejene v prostoru in ne samo 2D po širini. Ja, ponavadi na studijskih nasnetih in skompresiranih posnetkih tega ni čutiti, to je pa res. In močno grajam take tonske mojstre. Upam, da bo ta graja zalegla in bodo sedaj vsi po vrsti upoštevali moj nasvet. Evil or Very Mad

Nisva se razumela. Seveda mora biti globina, ampak, ali je bobnar 1m za Markom ali 3 m? Koga boli za to? Verjetno je za večino boljše, če je čim večja globina.
_________________
"There are two kinds of fools. One says-this is old and therefore good. The other says-this is new and therefore better." Bob Katz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
Stran 3 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe