Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

S čim predvajati FLAC na računalniku
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> CD, Vinil, DVD, Blu-ray
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ma_coule



Pridružen/-a: Tor Apr 2010 23:27
Prispevkov: 370
Kraj: south of the border

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 11, 2010 15:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

audiofill je napisal/a:
To je bil tudi eden od razlogov zakaj sem sam prešaltal na hard disk saj sem se s tem elegantno rešil problemov. Namreč ko že enkrat pogruntaš kaj je najbolje zate pa ti kot naročeno crkne pekač, točno takšnega pa na tržišču več ni saj je proizvajalec vmes zamenjal že tri generacije, ali pa tip cd-ja ki si ga naštudiral ni več dobavljiv... in spet jovo na novo.

Zanimivo! Z arhiviranjem fono- in video-teke si že dolgo belim glavo.
Lahko morda, predvsem glede tega vprašanja, podrobneje predstaviš svojo audio konfiguracijo in izkušnje?
Če si to že kje storil, te prosim za preusmeritev.

ZZ & FF!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audiofill



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 19:48
Prispevkov: 5406
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 12, 2010 06:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ma_coule je napisal/a:
audiofill je napisal/a:
To je bil tudi eden od razlogov zakaj sem sam prešaltal na hard disk saj sem se s tem elegantno rešil problemov. Namreč ko že enkrat pogruntaš kaj je najbolje zate pa ti kot naročeno crkne pekač, točno takšnega pa na tržišču več ni saj je proizvajalec vmes zamenjal že tri generacije, ali pa tip cd-ja ki si ga naštudiral ni več dobavljiv... in spet jovo na novo.

Zanimivo! Z arhiviranjem fono- in video-teke si že dolgo belim glavo.
Lahko morda, predvsem glede tega vprašanja, podrobneje predstaviš svojo audio konfiguracijo in izkušnje?
Če si to že kje storil, te prosim za preusmeritev.

ZZ & FF!


O arhiviranju glasbe na hard disk in predvajanju z le tega smo že večkrat v različnih temah, saj vsake kvatre nanese beseda o tem in je razmetano. Bi si bilo treba vzeti čas in prečekirat.

V glavnem osnova je EAC, uporabiti slednje nastavitve s katerimi se avtomatsko ripa v flac in obenem poskrbi za pravilne tage.

Treba je obvezno poskrbeti za backup ker ga ni hujšega kot če zaruži disk in ostaneš brez vsega. Za štart zastonj backup varianta je kakšen usb zunanji disk ki se ti valja doma. Ga za ziher na novo sformatirati, stestirati in nato uporabljati izključno za backup in nič drugega. Za vsakih nekaj zripanih albumov disk priklopiti na računalnik in prenesti gor kar je novega. V nadaljevanju pa enkrat spraviš skupaj mašino bazirajočo na inteligentnem Windows home server operacijskem sistemu ki v ozadju dela vse sama. Ločen backup kolekcije pa je kljub temu še vedno dobro obdržati in hraniti na varnem kajti nikoli se ne ve (poplava, požar, strela,...).

Če te te stvari zanimajo se lahko kamot oglasiš in pokažem kako funkcionirajo v praksi.

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
ma_coule



Pridružen/-a: Tor Apr 2010 23:27
Prispevkov: 370
Kraj: south of the border

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 12, 2010 10:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala, kar dobro izhodišče za grobo predstavo!
Je pač tako, da nekaj povsem novega najlažje osvojiš, če imaš grobo, pregledno informacijo. V parcialnih prispevkih se začetnik seveda težje znajde. Zato morda ne bi bilo slabo, če bi ti (ali kdo drug) odprl namensko temo in celovito obdelal to vprašanje, dobesedno po alineah, z dodanimi komentarji, alternativami ipd. Skratka vse, kar se pri tem vprašanju nahaja "med CD in zvočnikom". Wink

Iz varnostnih razlogov, ki jih navajaš, sem svojo fonoteko že doslej arhiviral na HD v wav in mp3. Za flac sem slišal, a ga (še) ne uporabljam. Ima flac še kakšno drugo prednost pred wav - razen velikosti datoteke?

Hvala za vabilo, ob priliki se z veseljem oglasim, a najprej se moram vsaj toliko naučiti, da bom znal kaj vprašati... Laughing

ZZ & FF!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audiofill



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 19:48
Prispevkov: 5406
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 12, 2010 12:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Celovita obdelava vprašanja kaj se nahaja med CD in zvočniki je zelo obsežna in terja strokovnost kateri niti pod razno nisem dorasel. Lahko bi upadal v temo s stvarmi ki so mi poznane in imam z njimi izkušnje, dočim za kompetentnega takšno temo peljati se ne počutim. Po moje takšna tema tudi ne bi bila konstruktivna saj bi se potolkli že v prvem polčasu ko bi naneslo na vpliv kablovja na zvok. Wink

V zvezi flaca... gre za stisnjen format vendar za razliko od mp3 brez zvočnih izgub. Kot so rar, arj, zip za stiskanje računalniških datotek kjer ko jih raztegneš dobiš nazaj spet izvorno datoteko, tako je flac optimiziran za stiskanje wav datotek. Če bi šel wav stiskati z zgoraj navedenimi "stiskači" ne bi profitiral ničesar, saj niso prilagojeni za stiskanje audio datotek.

Poleg tega da flac zasede nekje polovico prostora wava (odvisno katero stopnjo kompresije izbereš, vse pa so zvočno brez izgub), podpira tudi taganje, kar wav ne podpira in to je ogromna prednost. To pomeni da lahko v sam flac vpisuješ podatke o izvajalcu, albumu, ime komada, letu izdanja albuma, morebitne komentarje,... kar v vaw ne moreš. Ko se ti enkrat glasbena kolekcija poveča je to odločilnega pomena, saj je iskanje glasbe po teh parametrih enostavno in hitro, pri wavu pa se za to prednost lahko obrišeš pod nosom. Samo zamisli si iskati nekaj znotraj kolekcije 500-1000 albumov brez te možnosti. Na brzino izgubiš živce in zabrišeš kišto čez okno.

EAC z nastavitvami kot sem jih podal ripa direktno v flac in zraven vpisuje pravilne tage (jih potegne z neta in vpiše v flac), s čemer ti prišpara dosti živcev in časa.

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
ma_coule



Pridružen/-a: Tor Apr 2010 23:27
Prispevkov: 370
Kraj: south of the border

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 12, 2010 13:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne nisem mislil tako dobesedno! Wink
Samo tiste komponente in parametre "med CD in zvočnikom", ki so neposredno povezani s temle vprašanjem.

Kar se flaca tiče, mi je zadeva sedaj že bolj jasna, le tega ne razumem, kako lahko v digitalnem svetu nekaj, brez vsakršnih posledic, komprimiriaš? Embarassed

Bi, prosim, dodal še kaj več o tagih?

Kakorkoli že, nedvomno sem korak bližje CE... Laughing

ZZ & FF!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jernejc



Pridružen/-a: Ned Avg 2008 9:24
Prispevkov: 1044
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 12, 2010 15:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ma_coule je napisal/a:
Kar se flaca tiče, mi je zadeva sedaj že bolj jasna, le tega ne razumem, kako lahko v digitalnem svetu nekaj, brez vsakršnih posledic, komprimiriaš? Embarassed

ZZ & FF!


Kompresija ni najboljši izraz v našem primeru. Dejansko gre za popolnoma drugačno obliko zapisa, ki je v primeru flaca dosti manj razsipna s prostorom kot wav.
Ne spreminjamo ali stiskamo izvorne informacije, pač pa le-to zapišemo v drugačni obliki.
Naj me še kdo, ki je tu "bolj doma" popravi ali dopolni.
LP Jernej
_________________
Ohm sweet ohm.

Just saw a gold plated optical fibre. Apparently the gold made it sound marvelous according to the salesman.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audiofill



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 19:48
Prispevkov: 5406
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 12, 2010 15:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ma_coule je napisal/a:


Kar se flaca tiče, mi je zadeva sedaj že bolj jasna, le tega ne razumem, kako lahko v digitalnem svetu nekaj, brez vsakršnih posledic, komprimiriaš? Embarassed


Čisto enostavno. Gre le za to da so podatki znotraj flaca drugače zloženi kot pri wavu. Pač po drugem algoritmu, ki omogoča, da se na isti prostor spravi več informacij. Ko player to predvaja, on v realnem času po istem algoritmu, vendar v kontra smeri, flac pretvarja nazaj v izvorni wav, tako da v bistvu ti poslušaš wav in ne flac, pa tega ne veš.

mp3 je čisto druga stvar. Tu gre za namerno sekanje frekvenc ki kao niso slišne oziroma namerno odstranjevanje podatkov. S tem se dobi manjša datoteka, vendar na račun nepovratno izgubljenih informacij. Pri flacu pa so informacije kot pravim le zložene drugače na kup in pri pretvarjanju nazaj dobiš izvoren wav. O tem se lahko enostavno prepričaš sam. Pretvori wav v flac in nato nazaj v wav. Postopek kamot ponoviš stokrat in boš videl da imaš pred seboj še vedno wav identičen izvornemu.

Ista stvar kot arj, zip, rar. Z njmi lahko pakiraš in razteguješ datoteke po mili volji, ko boš pred seboj še vedno imel 100% delujočo datoteko. Isto je s flacom, le da je ta za razliko od zgornjih optimiziran za stiskanje (efektivnejše zlaganje podatkov) znotraj audio datotek. Bolj poljudno ne znam razložiti.

ma_coule je napisal/a:

Bi, prosim, dodal še kaj več o tagih?


Evo, bom za primer uporabil kar novi album Cyndi Lauper ki ga bom zdajle zripal in skeniral ovitek:



EAC tekom ripanja sam najde album na netu in vpiše potrebne podatke. Glej spodaj podatke o izvajalcu, albumu, komadih, letu izdanja in žanru. Vse to bo zapisano znotraj vsakega komada v flacu:



Če EAC ne najde albuma na netu, te podatke vpišeš notri sam.

Pri wav bi lahko iskal samo po fizičnem imenu datoteke, torej recimo track_01.wav ali Just_your_fool.wav in kar konec. Pri pravilno staganem flacu pa lahko znotraj glasbene kolekcije iščeš/navigiraš po vseh zgoraj vnešenih podatkih.

ma_coule je napisal/a:


Kakorkoli že, nedvomno sem korak bližje CE... Laughing



Vabljen.

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
ma_coule



Pridružen/-a: Tor Apr 2010 23:27
Prispevkov: 370
Kraj: south of the border

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 12, 2010 17:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tole je pa bilo izdatno! Najlepša hvala!

Tako v glavnem ostajajo odprta le še vprašanja glede reprodukcije. Recimo:
- kateri player za flac?
- povezava PC na audio napravo (kaj narediti, če je PC v drugem prostoru, kot audio naprava)?
- digitalni signal iz PC neposredno na audio napravo?
- ???

Hja audiofill, tako je to v življenju... ponudiš človeku prst, nazadnje pa od tebe ostane samo zmaličen podplat enega čevlja, od drugega pa še to ne - le prežvečene vezalke...
Laughing

ZZ & FF!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audiofill



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 19:48
Prispevkov: 5406
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 12, 2010 19:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ma_coule je napisal/a:

Tako v glavnem ostajajo odprta le še vprašanja glede reprodukcije. Recimo:
- kateri player za flac?
- povezava PC na audio napravo (kaj narediti, če je PC v drugem prostoru, kot audio naprava)?
- digitalni signal iz PC neposredno na audio napravo?
- ???


Vse to elegantno rešiš s skvizom. Imaš temo o njem.

ma_coule je napisal/a:

Hja audiofill, tako je to v življenju... ponudiš človeku prst, nazadnje pa od tebe ostane samo zmaličen podplat enega čevlja, od drugega pa še to ne - le prežvečene vezalke...
Laughing


Ni panike. Sem oženjen (beri navajen vsega hudega). Laughing
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
ma_coule



Pridružen/-a: Tor Apr 2010 23:27
Prispevkov: 370
Kraj: south of the border

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 14, 2010 15:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

audiofill je napisal/a:
Vse to elegantno rešiš s skvizom. Imaš temo o njem.

Preteklo nedeljo sem sledil tvojemu nasvetu in sem se pre-dig-al skozi squeez temo. Bilo je zanimivo in poučno branje, zato ga toplo priporočam vsakomur, ki štarta z nule - kot sem sam.

Opazil sem, da od temeljnih vprašanj ostaja odprto predvsem vprašanje kakovosti zvoka (tudi pri najnovejših aparatih, recimo Touch), kar me, glede na digitalno zasnovo sistema, nekoliko preseneča. Morda pa sem kaj spregledal? Embarassed

Pri prebiranju teme pa nikakor nisem mogel spregledati tvojih številnih prispevkov, pa tudi prispevkov nekaterih tvojih sotrudnikov ne (stormsonic, ...).
Hvala vsem!

ZZ & FF!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stormsonic



Pridružen/-a: Sre Jan 2009 2:00
Prispevkov: 764
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 14, 2010 20:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ma_coule, imaš še opcijo pošiljanja digitalnega signala skozi USB in potem na zunanji DAC. Če iščeš več od povprečja, potem bo treba poseči po zunanjem DACu, ki je sposoben asinhronega delovanja.

Eden od pionirjev na tem področju je Wavelenght Audio. Tudi Ayre Acoustic ima odkupljeno licenco od Wavelenght-a. Tu bi priporočal branje te teme, kjer sodelujeta tako Gordon Rankin kot Charles Hansen. Vsekakor gospoda, ki njuna beseda nekaj pomeni v audio svetu.

Zgleda, da tudi tu ni vse tako idealno kot v teoriji, definitivno vredno branja.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stormsonic



Pridružen/-a: Sre Jan 2009 2:00
Prispevkov: 764
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 14, 2010 20:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Citiram:
Opazil sem, da od temeljnih vprašanj ostaja odprto predvsem vprašanje kakovosti zvoka (tudi pri najnovejših aparatih, recimo Touch), kar me, glede na digitalno zasnovo sistema, nekoliko preseneča. Morda pa sem kaj spregledal? Embarassed


Konvencionalno razmišljanje v stilu "bit je bit" je čisto OK, ampak ne pojasni vsega. Poskusi v glavi preklopit v "časovno dimenzijo", kjer je osnova čas. Vstavi spodnjo sliko v koordinatni sistem, kjer vodoravna X os predstavlja čas, navpična Y os pa amplitudo. Ker smo v časovni dimenziji, nam je pomembna X os, torej čas. Ker signal skače levo-desno, ni vedno v istem trenutku na istem mestu, če gledamo X os.
Torej "bit je bit" ne drži vode v časovni dimenziji.

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ma_coule



Pridružen/-a: Tor Apr 2010 23:27
Prispevkov: 370
Kraj: south of the border

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 15, 2010 23:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hoj stormsonic,
hvala ti za nazorna pojasnila! (Jitter?)
Nisem mislil ravno tako direktno "bit je bit". Vedno znova me namreč preseneti dejstvo, da so na pr. vrhunski DAC-i tudi pri večini, sicer vrhunskih aparatov (playerjev), rezultat nadgradnje entuziastov, ne pa stvar "osnovne konfiguracije" aparata. Pri prebiranju seveda nisem spregledal tvojih dosežkov pri squeezu!

Pri gornjem gre za moje razmišljanje "na pamet", ker slišnih izkušenj še nimam.

Kakorkoli že, tvoji in audiofillovi prispevki so me prepričali, da se bo razvoj nedvomno nadaljeval v tej smeri, saj so prednosti squeeza (ipd.), glede arhiviranja in ostalih, "user friendly" učinkov, zelo velike. Sam se trenutno še ne bom odločil za prehod, ker sem nedavno pridobil CD/DVD/LP arhivsko omaro, ki bo zadoščala še za nekaj let (si pa sproti delam wav in mp3 arhivo). Po drugi strani pa imam pri svojem audio sistemu odprtih še nekaj temeljnih vprašanj... Wink Torej je tudi pri meni čas pomembna dimenzija... Wink

ZZ & FF!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audiofill



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 19:48
Prispevkov: 5406
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 21, 2010 16:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zunaj je novi EAC V1.0 beta 1

Kaj je novega tukaj, download tukaj.

Novosti gredo v smeri večje uporabnosti, dočim riping algoritem ostaja enak.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
tomzzi



Pridružen/-a: Sre Feb 2009 22:32
Prispevkov: 205

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 22, 2010 18:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz sem dolgo časa uporabljal EAC... Je odličen program. Tale 1.0 beta 1 pa mi na novi mašini ne dela najbolje. Zdaj sem se pač odločil za nakup dBpoweramp 14 in mi ni žal... Tudi odličen program in vreden nakupa. Posebej zadnja verzija.

Drugače pa za predvajanje foobar2000 ali J. River Media Center 15 (wasapi)...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> CD, Vinil, DVD, Blu-ray Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 2 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe