Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Perforacija na basstrap-u?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
MitjaF



Pridružen/-a: Sob Okt 2009 16:56
Prispevkov: 414
Kraj: KRANJ

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 10, 2009 03:06    Naslov sporočila: Perforacija na basstrap-u? Odgovori s citatom

Zanima me, kakÅ”na mora biti perforacija na okvirju bass trapa? Ali mora biti posebaj izraĆØunana, ali po obĆØutku?Morajo biti oblike perforacije enake napr. luknje ali kanalĆØki?
Dimenzije aplikate je: v=100cm , Å”=60cm, g=13cm
debelina kamene volne je 10cm, aplikata bo v kotu, odmaknjena od zidu Ŕe za 5cm.
Kamena volna ,ki jo imam nažalost nima papirja na eni strani.Naj ga nalepim sam, in kakŔnega, ter na katero stran?
O vsem tem ne najdem podatkov, povsod samo piÅ”e, da je perforacija priporoĆØljiva, ter nekaj o tem zakaj, niĆØ pa kako se naredi.
Za odgovore se zahvaljujem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Telefon: 000000000
pasuljaris



Pridružen/-a: Pet Apr 2009 22:13
Prispevkov: 1526
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 10, 2009 07:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈe ti bo kaj koristilo - tukaj sta sliki dveh naĆØinov perforacije. V obeh primerih gre za profi izdelke.

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Orpheus999



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 9:44
Prispevkov: 127
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 10, 2009 12:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Meni tole deluje bolj kot broadband absorber.
Po mojem mnenju je perforacija bolj kozmetiĆØne narave.
Minimalni vpliv na zvok..

Pofotkaj, ko boÅ” konĆØal.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MitjaF



Pridružen/-a: Sob Okt 2009 16:56
Prispevkov: 414
Kraj: KRANJ

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 11, 2009 18:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala pasuljaris, sicer sem videl podobne stvari, ampak vseeno.
Upam da se oglasita tudi ck in ajka, ter ostali ki so že izdelovali aplikate, drugaĆØe pa bom poiskusil posnemati zgornjo varianto.
Pa seveda bom poslikal.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Telefon: 000000000
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1605
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 11, 2009 23:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Perforacija stranic ni zgolj kozmetika.
Z meritvami so dokazali, da malo vpliva na poveĆØano absorbcijo.

Absorber s 5 cm debelo kameno volno se po mojem ne splaĆØa perforirat.

Pri 10 cm je pa že smiselno. Je pa lepo razporejene luknje težko narediti doma brez primernega orodja in priprave.
Ali boÅ” delal luknje ali zareze je vseeno, samo da so enakomerno razporejene in ne prevelike.
Perforacija naj ne preseže nekih 15% povrÅ”ine (po tistem, kar sem videl pri meritvah perforiranih ploÅ”ĆØ je že nekih 8 - 10% dovolj).

Papir ni obvezna plast pri absorberju, ĆØe želimo absorbirati tudi viÅ”je srednje in visoke, pa ne sme biti pred absorbcijsko ploÅ”ĆØo. Lahko se ga da z ene strani, potem pa absorber po potrebi obraĆØa, ĆØe so visoki preveĆØ absorbirani.

ƈe boÅ” dal absorber poÅ”evno v kot, potem je lahko tanjÅ”i kot 13 cm pod pogojem, da uporabiÅ” trdo kameno volno.

Naredi kakŔno fotko ko bo narejeno.

Drugi primerek absorberja na sliki je zelo lepo narejen in vreden posnemaja.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Orpheus999



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 9:44
Prispevkov: 127
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 12, 2009 02:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Saj.. Minimalni vpliv na zvok.
ƈe imaÅ” na voljo že narejene perforirane okvirje...go for it,
ĆØe nameravaÅ” pa vrtati oz., izbijati (ali celo rezljati:) perforacije,
te bodo tile bass trapi koÅ”tali kar precej živcev, energije in ĆØasa.
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MitjaF



Pridružen/-a: Sob Okt 2009 16:56
Prispevkov: 414
Kraj: KRANJ

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 13, 2009 22:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No, torej 8% -res hvela za ta podatek.Najbrž se bom odloĆØil za luknje, kar bo lažje.
Torej papir nalepim na notranjo stran.Mislim, da bo potreben, saj je prostor zelo prazen, samo kavĆØ, kuhinjske omare na eni steni, minimalistiĆØna omara- tako da je prostor zelo "hladen".Problem odboja, zakasnitev; je preko celotnega zvoĆØnega spektra.
Nameravam narediti Å”e absorber pod kavĆØ v dveh delih z dimenzijami 120x120cm x2.
Vse bom poslikal in seveda opisal moja opažanja glede izboljÅ”ave akustike.Sem pa zaĆØetnik oz. prviĆØ poiskuÅ”am z aplikati izboljÅ”ati zvok, tako da boto to mnenja in opažanja zaĆØetnika.
CK hvala za posredovano znanje, sploh iz prejÅ”ne teme "akustiĆØne ploÅ”ĆØe" pa tudi "AJKA" in ostali - hvala.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Telefon: 000000000
MitjaF



Pridružen/-a: Sob Okt 2009 16:56
Prispevkov: 414
Kraj: KRANJ

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 13, 2009 23:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ampak moram pa reĆØt , da se mi zdi da je na sliki perforacije precej veĆØ kot 8-10% ?
Pa zanima me tudi, ali moram absorber odmaknit od stene tudi pri postavitvi v kot. Debelina kamene volne bo 10cm debelina okvirja pa 13cm.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Telefon: 000000000
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1605
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 16, 2009 14:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V primeru, da boÅ” imel absorber vzporedno s steno, ga odmakni vsaj 10 cm od nje, ĆØe imaÅ” prostor pa Å”e malo veĆØ. Je pa to odvisno od materiala (volne), ki je vgrajena.
Trde volne te debeline ne odmikamo veĆØ kot 10 cm, ĆØe pa imaÅ” npr .DP 8 (poltrda volna), potem je pa priporoĆØljivo (zaradi boljÅ”ega absorbiranja basov) odmakniti ĆØim veĆØ, lahko tudi 30 - 40 cm.

ƈe boÅ” postavil absorber poÅ”evno v kot, potem veĆØ kot nekih 5 cm odmika nima smisla.

Perforacija 8% izgleda že zelo veliko (poglej moje slike, kjer je perforacija manj kot 10%)
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MitjaF



Pridružen/-a: Sob Okt 2009 16:56
Prispevkov: 414
Kraj: KRANJ

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 16, 2009 18:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bass trapi bodo v kotu.Kamene volne mi je nekaj ostalo, ampak nisem prepriĆØan da je trda, mislim da je poltrda.Ali to pomeni, da je ta slabÅ”a in naj raje kupim trdo?
Kar pa se tiĆØe perforacije imaÅ” seveda prav, ko sem izraĆØunal koliko lukenj z 1 cm2 moram izvrtat v stranico je rezultat- 130 pri 10%.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Telefon: 000000000
NLP



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 10:01
Prispevkov: 1035
Kraj: Drugje

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 05, 2010 12:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Komaj zdaj sem videl temo:)
Obodi pri absorberjih se perforirajo da se ĆØim bolj izkoristi enaka koliĆØina absorpcijskega materijala torej ĆØe je možno da je perforacija ĆØim veĆØja.
Obod lahko nanese tudi 20, 30% veĆØjo povrÅ”ino od samo frontalne (odvisno kakÅ”ne so dimenzije posameznefga elementa, ponavadi so standardne okoli 60cmX100cm ali 60cmX120cm).
Za par procentov perforacije se ne splaĆØa muĆØit.
To se lahko vidi tudi na slikicah, ki jih je priložil Pasuljaris.

To da je dovolj cca. 8% drži v primeru ĆØe se govori o absorpciji ki jo lahko nudi perforirana ploĆØevina sama (pa tudi drugi materijali...), ne glede na absorpcijski materijal, potem tudi ni govora o broadband absorberjih in je tema zase...

http://www.planetaudio.si/portal/index.php?showtopic=1507&st=300&p=22216&#entry22216
http://www.planetaudio.si/portal/index.php?showtopic=1507&st=270&p=20389&#entry20389

Nekako do 45% stopnja perforacije je Å”e moĆØ doseĆØ ter da je okvir Å”e dovolj nosilen (ĆØe je ploĆØevina 0,65-0,75mm).

Air gap izza absorpcijkega materijala naj bo nekje toliko koli je debel absorpcijski materijal (npr. 10cm mineralna volna 10 cm air gap, to je izkustvena metoda temelji na povpreĆØju... lahko pa optimiziraÅ” air gap na vsako frekvenco posebej Laughing kar pa ponavadi ni smiselno).

GostejÅ”a je mineralna volna manj naj bodo debeli (za 10cm debeline je lahko 80-140kg/m3), debelejÅ”i je absorpcijski materijal manj gost naj bo (80-50kg/m3 20 in veĆØ cm... tudi 30kg/m3 ĆØe imaÅ” res debelega od 30-40cm dalje).

Glede membran; kje ima resonanĆØno frekvenco in kje je cross over tam kjer pada sposobnost absorpcije specifiĆØnem materijalu, da bi naj membrana nudila ekstenzijo absorpcije pa boÅ” moral raziskovat sam. Podjetja ki delajo membranske Å”irokopasovne absorberje to neradi govorijo, razen ĆØe so trapi tjunani (ti so sealed dizajn ali pa imajo luknjo, luknjice, reže... - Helmholtz) na toĆØno doloĆØeno frekvenĆØno obmoĆØje potem je to preprosto izraĆØunat, dokler pa gre za broadband-Å”irokopasovne pa ne gre kar tako...

Vse to kar piŔem je izkustveno in preverjeno v mnogih projektih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe