Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Nakup namiznih zvočnikov

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
slycrespo



Pridružen/-a: Sre Mar 2009 2:36
Prispevkov: 176
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 05, 2022 14:48    Naslov sporočila: Nakup namiznih zvočnikov Odgovori s citatom

Pozdravljeni!
V eno sobo imam namen namestiti nove zvočnike. V sobi so (na steni kjer bodo zvočniki) police globoke 35cm. Trenutno sem najbolj zagret za zvočnike Wharfedale Diamond 12.2, vendar so zelo globoki in odzadaj ostane le še 7cm prostora. To me skrbi zato, ker imajo ti zvočniki bass-reflex oda zadaj. Je teh 7cm prostora od zadaj premalo in kako to vpliva na zvok? Ojačevalce imam štiri različne, tako, da mislim, da eden pa bo že primeren za te zvočnike... Če pa se bom slučajno kasneje odločil še za nakup primernega ojačevalca, bi bilo dobro da je stereo receiver (da nerabim še tunerja zraven davat) in da ima subwoofer izhod, če se bom še slučajno odločil za nizkotonec...
Torej kaj pravite na omenjene zvočnike? Poslušalo se bo le glasbo (brez filmov, igranje igric,itd). Ali imate še kakšen drug predlog glede zvočnikov? Maximalna cena je do 400 EUR za par.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 05, 2022 15:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz bi vsekakor JBL L82 classic s frontalnim basreflex izhodom. Backfireing je zame neumnost.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 05, 2022 16:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
Jaz bi vsekakor JBL L82 classic s frontalnim basreflex izhodom. Backfireing je zame neumnost.


Za 400 evrskih?

Zakaj je bassreflex zadaj meumnost? V primeru slycrespo, res ni priporočljiv, pa vseeno me zanima kakšna bistra utemeljitev.

Neke male Wharferdale zelo hvalijo, imajo pa BR spodaj in so pod 200 € za par, ker so jih prenehali proizvajat. Razlog...baje so enako dobri kot Diamondi. Go figure.
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 05, 2022 16:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bass reflex zadaj:
+ manj se slišijo višje frekvence
+ manj se sliši turbolenca (če je)
- potrebuje več prostora zadaj
- dodatno zamakne fazo zaradi večje razlike v razdalji (običajno ni problem)
+ ne zaseda prostora spredaj
...

Jaz imam raje spredaj (plusi večinoma pomagajo pri slabo narejenih zvočnikih). Sicer pa tam kjer je prostor. Moji imajo na strani.

7 cm mislim da ne bi smelo preveč vplivati. Lahko malo zniža frekvenco resonance.


Nazadnje urejal/a LightBit Sre Jan 05, 2022 16:58; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 05, 2022 16:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

BR je v definiciji originalno definiran kot "motnja", ki deluje na podlagi resonančne frekvence in posledično tega izposlovanega peaka, sicer se zaradi cene v resnici množično uporablja, ojačuje ta izračunan resonance, s tem znižuje transferno najnižjo frekenco boxov, ki je tik nad resonanco driverjev, NI pa to naravni zvok, ampak kao neka turbo disco varianta za reveže. Fizike ne moreš ogoljufati. Če ob BR luknji, obrnjeni nazaj, računaš še pot do stene in nazaj, je to mehko, nedefinirano, zato jaz tega NE maram, pa amen. Ob tem, pošteno je priznati, da imam kar nekaj parov studijskih monitorjev z BR ojačitvami, seveda pa po natančnih izračunih Thiel/Small-a, pa vseeno. To je goljufija. Tretiranje prostora pomaga, je pa kompenzacija motnje, ne izvirna ešitev problema prostora.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 05, 2022 17:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se pravi ni ok, razen pri tvojih Laughing
Še dobro, da zdaj vem, da se low ferkvence širijo bolj vektorsko od hi ferkvenc.

Pravilno implementiran BR je POPOLNOMA vseeno kje je. Lahko je tudi navzgor navsezadnje.
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
slycrespo



Pridružen/-a: Sre Mar 2009 2:36
Prispevkov: 176
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 05, 2022 17:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj pa tole:

https://playroom.si/kompaktni-in-satelitski-zvocniki/Indiana-Line-Tesi-261-kompaktni-zvocnik

Se lahko zvokovno primerja z zgoraj omenjenimi Wharfedale-ji ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 05, 2022 18:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem našel. Wharferdale D320, malo pogooglaj, menda so krasni (za svojo ceno in celo dvakratnik cene). Najbrž bi se jih kje pri nas dalo tudi slišat.

Indiana pa ne poznam, v mojih očeh so nekje v rangu firm kot je Magnat (se pravi, da lahko igrajo dobro).
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
slycrespo



Pridružen/-a: Sre Mar 2009 2:36
Prispevkov: 176
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 05, 2022 19:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj pa tole:

https://www.akustik-projekt.at/en/home-hifi-homecinema/speakers/bookshelf-speakers/1730/dynavoice-definition-dm-6-eiche-paarpreis?c=70
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 05, 2022 19:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

slycrespo je napisal/a:
Kaj pa tole:

https://www.akustik-projekt.at/en/home-hifi-homecinema/speakers/bookshelf-speakers/1730/dynavoice-definition-dm-6-eiche-paarpreis?c=70


To ma zadaj port. Če ti BR zadaj ni več problem, se na bolhi za 480 prodajajo Quad S2, ki po mojem skromnem mnenju ubijejo tele Dynavoice. Pa najbrž bi se dala cena še kaj zglihat. Nimam pa nič s tem oglasom, samo spomnil sem se, da sem nekaj brskal včeraj, iz dolgčasa.
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
slycrespo



Pridružen/-a: Sre Mar 2009 2:36
Prispevkov: 176
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 26, 2022 20:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ima kdo mogoče kakšne izkušnje z zvočniki POLK AUDIO MONITOR XT20 ?

https://www.bigbang.si/polk-audio-monitor-xt20-velik-bookshelf-zvocnik-izdelek-309729/
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
luka79



Pridružen/-a: Pet Mar 2011 15:36
Prispevkov: 999
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 26, 2022 22:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tole izgleda kot HT zvočnik. Pejt poslušat, saj Big Bang je skoraj za vsakim vogalom. Jaz osebno bi se jih konkretno ognil.
_________________
My leader told me to jump in the river. .The river was deep and the weather was winter. .After a sailer very kindly saved me, my leader told me, you'd better take it easy. .I took it so easy my leader called me lazy!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sullly



Pridružen/-a: Pon Avg 2021 17:26
Prispevkov: 387
Kraj: Globes

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 27, 2022 15:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
Jaz bi vsekakor JBL L82 classic s frontalnim basreflex izhodom. Backfireing je zame neumnost.

Sicer je že --lightBit podal kakšen razlog zakaj. To so stranski učinki slišni po višjih frekvencah in tukaj dodam da se lahko frekvence tudi do 1000Hz prešvercajo skozi reflex odprtino - to usmeriš nazaj in slišne škode ni.

Drugače iz vidika širjenja zvoka je za en velik k.. vseeno kam je obrnjeno - dokler ne prideš blizu stene. Reflex luknja ima večinoma svojo uglasitev od 65Hz pri malih zvočnikih do 25Hz pri velikih. Valovne dolžine v igri so cirka med 5 in 15 metri - joztom, te nič ne zebe?

tukaj je primer - tretji graf od zgoraj dol - rdeča krivulja je response reflex luknje:
https://www.stereophile.com/content/opera-callas-loudspeaker-measurements
Gre za dobro zveneči zvočnik, vprašanje če bi tako bilo ako bi poslušali --joztomov nonsense.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sullly



Pridružen/-a: Pon Avg 2021 17:26
Prispevkov: 387
Kraj: Globes

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 27, 2022 16:08    Naslov sporočila: Re: Nakup namiznih zvočnikov Odgovori s citatom

slycrespo je napisal/a:
Pozdravljeni!
...Wharfedale Diamond 12.2, vendar so zelo globoki in odzadaj ostane le še 7cm prostora. To me skrbi zato, ker imajo ti zvočniki bass-reflex oda zadaj. Je teh 7cm prostora od zadaj premalo in kako to vpliva na zvok?....

Možno je zasukati zvočnike proti mestu poslušanja - tako se odpre prostor izza zvočnika da 'zadiha' reflex.. Če ne zadošča se lahko zamaši reflex odprtina s špužvo. Tu imaš dve stopnji - samo centimetersko špužvo po obodu odprtine tako da je sredinski del votel ali pa komplet zabasano. To so triki s katerimi si lahko pomagaš.

V navodilih Wharfedala za to serijo zvočnikov si ne delajo problemov rekoč da bližje steni si, več je basov - lahko tudi do te mere, da postanejo bobneči. Torej nekih svaril ni v smislu da ne priporočajo take postavitve.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe