Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Interpretacija akustiĆØnih meritev
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1605
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 17, 2021 21:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aleksander44 je napisal/a:
Po vsakih merivah se odpre nova perspektiva. Spodaj je graf, ĆØe samo spremenim lastnost zvoĆØnika med "large" in "small". Oznaka nima veze v velikostjo. Large pomeni, da zvoĆØnik igra tudi base in subtone, pri small pa odreže na crossover frekvenci.

Izgleda, zvoĆØniki popravijo luknjo na cca 70 Hz od suba. Pri frekvenĆØnem testu suba, se je v tem podroĆØju soba najbolj tresla. Kot bi Å”lo za neko resonanco.

(za poveĆØavo odpri sliko v novem oknu)



Maritev, katere sliko si objavil, v REW malo porihtaj, Iz poveĆØane slike sem videl, da piÅ”e no smoothing.

Malce je sicer ĆØudno gladka, ampak vseeno jo daj na 1/3 "smoothinga" ter pritisni gumb na desni na katerem piÅ”e "applay smoothing" in boÅ” ugotovil, da je modra krivulja zelo spodobna tja do 10kHz, celo toliko, da takih meritev ni veliko.

Sliko pa objavi.
Objavi Ŕe RT 60
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Aleksander44



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 17:55
Prispevkov: 286
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 17, 2021 22:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na grafu je ob meritvah v kvadratku oznaka glajenja 1/6.

Meritev sem naredil preko 30, ker sem sproti preverjal uĆØinke. Meritev nisem shranil. Nove meritve bo delal, ko dobim ustrezen prenosnik. Krivim zvoĆØni procesor, da mi 7. in 8. kanal predvaja na 5. in 6. kanalu.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1605
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 18, 2021 09:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pri poveĆØavi nisem pogledal spodnjega dela, se mi je pa zdela dokaj "gladka", kot da je že malo "popeglana", zato sem to tudi omnil.

Tudi za 1/6 je to lepa krivulja, torej imaÅ” kar sprejemljivo linearnost.

Obvezno pomeri tudi RT 60, lahko tudi na stereo, da boÅ” dobil dobro informacijo o tem, ali in koliko je Å”e treba narediti na akustiki, ĆØeprav ti da veĆØkanalno predvajanje delno drugaĆØne rezultate.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Aleksander44



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 17:55
Prispevkov: 286
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 18, 2021 16:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, tista možnost v kontrolniku je za dodatno spreminjanje. Glajenje je bilo v graf že uvoženo.

RT 60 je zakljuĆØena zgodba. Obravnavana je bila v predhodnih prispevkih te teme. Paneli so zmanjÅ”ali RT60 za 100 ms in poveĆØali delež C50 in D50. S tem je zvok ĆØistejÅ”i, prostornejÅ”i.

Krivulja morda res ni slaba. LR zvoĆØnika sta v nižjem cenovnem razredu, ampak izbrana v zelo flat razponu po tabeli https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?pages/SpeakerTestData/ in upoÅ”tevaje, da do 300-400 Hz zvok doloĆØa prostor, naprej pa zvoĆØniki.

Tisti ponor pri cca 70 Hz se verjetno sklada z modalno frekvenco.

Umerjanje timinga in decibelov na mestu posluÅ”anja je dalo Å”e en efekt. Sprva kar neprijeten. Zvok je bil sredi glave, kot pri sluÅ”alkah, ni prihajal iz uÅ”es. Verjetno se v digitalni akustiki na ta naĆØin da popraviti nesimetrije prostora.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Audiomarka



Pridružen/-a: Sob Jan 2012 14:47
Prispevkov: 724
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 18, 2021 18:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aleksander44 je napisal/a:
Audiomarka je napisal/a:
Mogoce bi izmeril se na ene pol metra, da ni toliko sobe zraven. Splacalo bi se tudi izmerit kje je najboljsa tocka za poslusanje. Zakaj bi clovek hotel nemogoce v pozic iji poslusanja, ce je lahko spremeni...


Vse meritve delam na mestu posluŔanja, ker želim za to mesto optimizirati vse parametre.


Samo ideja. Ce ima ze clovek moznost da v prostor vnasa enormne kolicine izolacije... Je mozno tudi prestavit tocko poslusanja. Zakaj torej me bi nasel idealne.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mzi.perx



Pridružen/-a: Čet Jun 2008 0:06
Prispevkov: 160
Kraj: PIRAN

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 18, 2021 19:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Audiomarka je napisal/a:
Aleksander44 je napisal/a:
Audiomarka je napisal/a:
Mogoce bi izmeril se na ene pol metra, da ni toliko sobe zraven. Splacalo bi se tudi izmerit kje je najboljsa tocka za poslusanje. Zakaj bi clovek hotel nemogoce v pozic iji poslusanja, ce je lahko spremeni...


Vse meritve delam na mestu posluŔanja, ker želim za to mesto optimizirati vse parametre.


Samo ideja. Ce ima ze clovek moznost da v prostor vnasa enormne kolicine izolacije... Je mozno tudi prestavit tocko poslusanja. Zakaj torej me bi nasel idealne.



Pravilno razmiÅ”ljanje, najprej je treba doloĆØit dobro, idealno ne bo nikoli, toĆØko posluÅ”anja, potem je treba optimizirat prostor Wink
Dobra toĆØka posluÅ”anja prinaÅ”a lažje reÅ”itve optimizacije prostora!
Slaba postavitev zvoĆØnikov in nepravilna toĆØka posluÅ”anja tudi optimizacija prostora NE da dobrih rezultatov !

Pozdrav Wink
_________________
MZI.PERX
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Telefon: -
Aleksander44



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 17:55
Prispevkov: 286
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 30, 2021 18:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na tej strani se da dobiti testne tone, oziroma full band pink noise. Uporabno je vsaj toliko, da lahko Atmos zvoĆØnike uravnovesimo na SPL level. Po meritvah sem imel na stropnih zvoĆØnikih medsebojno razliko 4 dB.

http://web.archive.org/web/20180121102416/https-://www.dolby.com/us/en/guide/test-tones.html

ƈe privzamemo hitrost zvoka 344 m/s ali 34,4 cm na milisekundo ali 3,44 cm na 0,1 milisekundo. AVR omogoĆØa nastavljanje ĆØasovnih sinhronizacij na razdalje 5 cm.

Na sliki je ĆØasovna sinhronizacija LR zvoĆØnika. Zelen in moder graf sta razlika 5 in 10 cm odmika od optimalne sinhronizacije signala.


Takole sem na cca 0,1 milisekundo sinhroniziral vse zvoĆØnike, razen stropnih, ki jih z REW programom ni možno meriti.

Ne vem, kaj je vzrok, ali je morda drug proizvajalec center zvoĆØnika. Med centrom in LR zvoĆØnikoma sem moral npr. popraviti timing v ekvivalentu 40 cm. To je razlika cca 1,1 milisekund. Težko ocenim, ali so zaradi tega dialogi kaj razumljivejÅ”i.


Nazadnje urejal/a Aleksander44 Pon Nov 01, 2021 10:03; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 01, 2021 00:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aleksander44 je napisal/a:
Ne vem, kaj je vzrok, ali je morda drug proizvajalec center zvoĆØnika. Med centrom in LR zvoĆØnikoma sem moral npr. popraviti timing v ekvivalentu 40 cm. To je razlika cca 11 milisekund. Težko ocenim, ali so zaradi tega dialogi kaj razumljivejÅ”i.

Je center 40cm bližje?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Aleksander44



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 17:55
Prispevkov: 286
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 01, 2021 09:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

FiziĆØno ne, sprogramirano sedaj da. Z zvokom centra nekako nisem bil zadovoljen, nekaj ni bilo v redu. Bil je nekako "muddy". Najbolj se je to opazilo pri ĆØistih dialogih, pri poroĆØilih, kjer ni okoliÅ”kih zvokov. Å e bolj na 24 ur, kot RTV.
Center spread imam na faktor 0,9, tako mi sluÅ”no nekako najbolj ustreza. To pomeni, da je 90% dialoga na centru, 10% na LR zvoĆØnikoma.
Lahko da deluje psihoakustika, ampak se sedaj po nekaj posluÅ”anja se mi zdi, da je sedaj dialog ĆØistejÅ”i, kristalnejÅ”i.

Opomba: zgoraj sem navedel napaĆØen ĆØas zamujanja. 40 cm je ekvivalent 1,16 milisekunde.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 01, 2021 10:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ali gre za aktivne zvoĆØnike? DrugaĆØe si težko razlagam, kaj bi lahko povzroĆØilo zakasnitev na centru. Bi morala biti fiziĆØna razdalja precej prava.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Aleksander44



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 17:55
Prispevkov: 286
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 01, 2021 11:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ZvoĆØniki so pasivni. Pred tem je bila vpisana dejanska razdalja z merjenjem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 01, 2021 13:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈudno.

Ali meriÅ” preko USB?
Ali uporabljaÅ” ĆØasovno referenco v REW?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Aleksander44



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 17:55
Prispevkov: 286
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 01, 2021 13:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kalibriran mikrofon UMIK-1 je na PC povezan preko USB, PC na AVR preko HDMI. Uporabljam referenco.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 01, 2021 14:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aha ker USB je sploh ĆØasovno problematiĆØen. ƈe imaÅ” referenco prav (sam nisem nikoli uporabljal), si lahko razlagam edino tako da ima AVR nekako zakasnitev na centru.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BenedictFreeman



Pridružen/-a: Pon Nov 2021 5:28
Prispevkov: 3
Kraj: ROMA

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 15, 2021 10:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Blago vzami kakŔno lycro, ki je tanka in v obe smeri raztegljiva.


ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”ā€”
nike pegasus turbo
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 4 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe