Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Interpretacija akustičnih meritev
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Aleksander44



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 17:55
Prispevkov: 286
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 26, 2021 15:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Plošče so Ventacusto ( DP-8 ) 15 kPa·s/m2. Porabil sem paket in dve plošči. Šiviljstvo mi je za vreče z zadrgami računalo 95€ samo za delo. Pri blagu na koncu nisem kompliciral. V LJ v Svetu metraže sem kupil belo blago. Ko sem omenil akustične panele, mi je ponudila enega, ki se je očitno že uporabljal.

Upošteval bom pravilo, da je potrebno po vsaki spremembi ponastaviti EQ. Par dni si bom pustil sedanj stanje, da dobim občutek. Stranic je sicer nekaj manj, ker spodnja in zgornja stranica ni odprta. Si imel pa prav, da bi za željen učinek potreboval 7-8x več panelov.

Prvič sem videl, kako deluje psiha na pričakovanje drugačnega zvoka. Pravo sliko dajo šele meritve. Imel sem obutek, da je zvok drugačen, nisem pa znal opisati razlik. Z večanjem procentov D50 in C50 več zvoka pride v prvih 50 ms, kar bi moralo dati občutek večjega prostora. Padec na spodnjih frekvencah malo preseneča. Na srečo krivulja ni tako različna od prej.

Prvi občutek tega padca na nizkih frekvencah je sledeči. Filme lahko gledam na višji glasnosti (govor na centru), ker nizkofrekvenčni efekti niso tako močni. Prej sem te efekte ne samo slišal, ampak tudi lahko občutil na prostoru in kavču. Prostor je nakako zavibriral. Ne rečem, da sem tako poslušal filme, ampak da so mi spodnje frekvence preprečevale glasnejši zvok na govornem delu.

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 26, 2021 20:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aleksander 44

S tako malo absorberji debeline 10 cm, kot jih imaš ti nikakor ne moreš poabsorbrati toliko nizkih basov da se zniža jakost za neko bistveno vrednost.

Veliko bolj verjetno je, da si zaradi bolj čistega zvoka dobil občutek večje glasnosti, posledično pa ojačevalec daješ na malo manj in je zato seveda manj basov, možno pa je tudi, da se je glasnost srednjih in višjih tonov zaradi mesta postavitve absorberjev malo zvišala, kar vodi do enakega zvočnega učinka. Lahko imaš tudi kombinacijo obojega.

Ne glede na to, ti meritve kažejo na premalo basov pod 70Hz.

Napiši kaj o subu ter njegovi nastavitvi in nastavitvi reza na AVR. Mogoče se da kaj narediti.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Aleksander44



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 17:55
Prispevkov: 286
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 26, 2021 23:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Gornji graf je na žalost odrezan 80 Hz. Tam je 5 db slabšanja po panelih. Meritve tako kažejo. Panel 230x50x10 je nad subom. Bi lahko ta prekinil odzvanjanje in posledično povzročil padec?
Nasledji vikend imam v načrtu ponovno preverjati in nastavljati EQ za vsak zvočnik posebej. Frekvenčni odziv in jakost. Zakasnitve ostanejo, ker so zvočniki na istem nestu. Tudi razmerje med zvočniki deluje nekoliko drugače.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Audiomarka



Pridružen/-a: Sob Jan 2012 14:47
Prispevkov: 724
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 27, 2021 19:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Je pri meritvah na krajsi oddaljenosti npr. 1m tudi dosti odstopanj? Pri meni je tako da dlje grem stran, vec je poudarka na basu. Ali je to mogoce posledica zadnje stene
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Aleksander44



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 17:55
Prispevkov: 286
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 27, 2021 20:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tega ne vem, ker merim na mestu poslušanja. Razmerje je cca 6 m do TV-ja in 1m do zadnje stene.
Izmenično gledam svoje rezultate in strokovne članke. Meritve bom ponovil, ker za meritev RT60 potrebujem 60 db na šumom ozadja, kar nisem imel. Prav tako je 50 Hz motnja iz ozadja, ne meritve. Na drugo ne bi smelo vplivati, samo RT60 bo natančneje oziroma zanesljivejše izmerjen.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Audiomarka



Pridružen/-a: Sob Jan 2012 14:47
Prispevkov: 724
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 27, 2021 22:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Samo razmisljal sem, ce imas problem ze na 1m, pol ni nujno da je soba.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 28, 2021 08:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Audiomarka je napisal/a:
Samo razmisljal sem, ce imas problem ze na 1m, pol ni nujno da je soba.


Tudi na 1 m se že pozna soba, predvsem pri nižjih frekvencah, so pa vplivi manjši kot na veliki oddaljenosti, ker je razmerje med direktnim in odbitim zvokom takšno, da direkten prevladuje.

Po nekaj metrih od zvočnika (ponavadi 2,5 - 4m)- odvisno od velikost in oblike sobe ter akustike prostora, pa začne prevladovati odbiti zvok, saj jakost direktega zvoka že toliko pade.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Audiomarka



Pridružen/-a: Sob Jan 2012 14:47
Prispevkov: 724
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 28, 2021 09:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala. Ja ce je zadeva postavljena v kot ipd. Je hitro vpliv sobe tu.
Mislim da je zadeva toliko kompleksna, da diy tule tezko zvozi. Ce je zvocnik na blizu flat se meni ne bi dalo prevec posegati v sobo. Selitev zvocnika je lahka resitev ali pa menjava zvocnika, ce ni kompatibilen s sobo. Konec koncev tudi drugacna postavitev.
Samo ce gledas npr odziv focal 1037 v stereophilu ima veliko bunko in ga hvali reviewer kot suho zlato. Izgleda, da padajoc graf niti ni tako napacen.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Aleksander44



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 17:55
Prispevkov: 286
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 17, 2021 19:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Po vsakih merivah se odpre nova perspektiva. Spodaj je graf, če samo spremenim lastnost zvočnika med "large" in "small". Oznaka nima veze v velikostjo. Large pomeni, da zvočnik igra tudi base in subtone, pri small pa odreže na crossover frekvenci.

Izgleda, zvočniki popravijo luknjo na cca 70 Hz od suba. Pri frekvenčnem testu suba, se je v tem področju soba najbolj tresla. Kot bi šlo za neko resonanco.

(za povečavo odpri sliko v novem oknu)



Nazadnje urejal/a Aleksander44 Ned Okt 17, 2021 19:16; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Aleksander44



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 17:55
Prispevkov: 286
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 17, 2021 19:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Naslednje presenečenje je bilo v nastavitvah vklop ali izklop funkcije "Extra Bass", da to ne pomeni večje moči basov, ampka, da odreže skoraj vse pod 50 Hz.

Prva slika funkcija Extra Bass izklopljena, druga slika vklopljena.





Nazadnje urejal/a Aleksander44 Pon Okt 18, 2021 07:36; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Audiomarka



Pridružen/-a: Sob Jan 2012 14:47
Prispevkov: 724
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 17, 2021 19:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mogoce bi izmeril se na ene pol metra, da ni toliko sobe zraven. Splacalo bi se tudi izmerit kje je najboljsa tocka za poslusanje. Zakaj bi clovek hotel nemogoce v pozic iji poslusanja, ce je lahko spremeni...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Aleksander44



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 17:55
Prispevkov: 286
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 17, 2021 19:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Audiomarka je napisal/a:
Mogoce bi izmeril se na ene pol metra, da ni toliko sobe zraven. Splacalo bi se tudi izmerit kje je najboljsa tocka za poslusanje. Zakaj bi clovek hotel nemogoce v pozic iji poslusanja, ce je lahko spremeni...


Vse meritve delam na mestu poslušanja, ker želim za to mesto optimizirati vse parametre.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Aleksander44



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 17:55
Prispevkov: 286
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 17, 2021 19:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Meritve nivojev glasnost so na mestu poslušanja pokazale:
- LR zvočnika minus 4 db od centra
- med LR zvočnikoma 1 db razlike
- sub pribitek 10 db

Pred tem sem nivoje nastavljal po občutku.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Aleksander44



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 17:55
Prispevkov: 286
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 17, 2021 19:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Poskusi z zakasnitvami suba so bili neuspešni. Če sem spreminjal edini parameter, ki ga lahko, to je razdalja suba do mesta poslušanja, se ni spremenilo ničesar.

Sicer pa rezultati niso tako slabi. Na sliki je poskus spreminjanja crossover f vse do 110 Hz. Zakasnitev cca 25 ms je nizka. Po spletu najdem rezultate, ki so večkrat višji.


Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 17, 2021 20:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aleksander44 je napisal/a:
Izgleda, zvočniki popravijo luknjo na cca 70 Hz od suba. Pri frekvenčnem testu suba, se je v tem področju soba najbolj tresla. Kot bi šlo za neko resonanco.

Morda malo izravnajo resonance v prostoru tako kot pri uporabi večih subov na različnih lokacijah.

Aleksander44 je napisal/a:
Naslednje presenečenje je bilo v nastavitvah vklop ali izklop funkcije "Extra Bass", da to ne pomeni večje moči basov, ampka, da odreže skoraj vse pod 50 Hz.

Shocked
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 3 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe