Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Ground loop
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 15, 2021 09:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈudim se, ko to berem. @Ambasador nam je pred ĆØasom posredoval odliĆØno gradivo brumu (buzz) v napravah in reÅ”itve masnih zank. Zdaj, ali je sam nisi pogledal? OdliĆØne reÅ”itve in Å”e enkrat hvala!

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 17, 2021 08:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Evo, preko vikenda nisem poĆØival - zdaj sem v penziji, pa je ravno obratno, hehe:
Preizkusil sem varianto samo ene naprave - ozemljene.
V vseh kombinacijah se je najbolje obneslo ozemljiti (uporabiti Å”uko) na linijskem predojaĆØevalniku.

Pa ni kompromis, ker napram niĆØ ozemljenega je zvok Å”e ĆØistejÅ”i brez izgube dimenzij scene in dinamike. To se je takoj poznalo ĆØim sem ozemljil ojaĆØevalec. Pri prehodu na predojaĆØevalec pa se je Å”e fokus nekoliko zbistril. Rezultat je identiĆØen v obeh primerih ali uporabim lampaÅ”ki ali tranzistorski predojaĆØevalnik

To bo do nadaljnega moj set-up. Varnosti je zadoÅ”ĆØeno, predvsem pa zvoku.
-------------------------------------------------------------------------------------
Pismo, tako preprosta operacija, pa toliki napredek.
--------------------------------------------------------------------------------------
@joztom - se ne spomnim, da bi to jaz posredoval; verjetno si kaj pomeŔal.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zvocnik



Pridružen/-a: Čet Okt 2008 22:12
Prispevkov: 786
Kraj: Piran

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 17, 2021 18:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ozemljitev tudi mene že lep ĆØas muĆØi in zato sem pred leti Å”el na 'domaĆØo' ozemljitev, vendar sem potem s ĆØasom dobil obĆØutek, da je tu Å”e rezeve.

Danes je kar nekaj proizvajalcev, ki imajo okoli ozemljitve kaj za povedati:
Npr: https://gutwire.com/products/ground-cable/perfect-ground/

ā€¦ in med drugim nekje piÅ”e: Note Gutwire's description of what this cable does:

"Our ground cable provides the shortest path to ground from the circuit board. Why do you need extra grounding when the ground already exists between your equipment and the wall? If you open up the chassis of any equipment, you'll notice that the circuit board ground may not be directly connected to the ground of the IEC inlet. Our ground cable directly grounds circuit board to earth ground. It drains away any noise the circuit board may have".

Potem bolj sofisticirane zadeve: https://www.synergisticresearch.com/isolation/ground-isolation/hd-ground/

Tako sem Å”el danes malo skozi kakor ima to Gutwire ampak in seveda z navadnim RCA konektorjem in navadno žico pa to povezal na mojo 'domaĆØo' ozemljitev. Da ravno ne piÅ”em, da se na zvoku zelo pozna in kot kaže ima to tudi smisel. VeĆØ se da prebrati: http://www.6moons.com/audioreviews2/gutwire/1.html .

Ne da se reĆØi, da bi ta povezava pomagala prav vsaki napravi in pod vsakimi pogoji a je dejstvo, da med sabo povezujemo razliĆØne konstrukcije naprav in tako lahko med temi prihaja do konfliktov.
Potem se s takimi povezavami zagotovi tudi odvode za RF in podobne nasnage, morda res niso odvodi v pravemu pomenu besede ampak dokler je to vezano na ozemljitev je gotovo vpliv. S tem se ukvarjajo tu: https://www.russandrews.com/eu/system-grounding/ .

Skratka nekaj razliĆØnih pristopov a bistvo je, da je skrb za ozemljitev nujno potrebna.

Lp
_________________
Information is not knowledge
Knowledge is not wisdom
Wisdom is not truth
Truth is not beauty
Beauty is not love
Love is not music
Music is the best !

FZ
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 041 737 410
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 17, 2021 18:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V Avstraliji je veliko ovac, zato jih obvladajo striĆØi. V Kanadi pa je izgleda veliko kaĆØ, ker je toliko kaĆØjega olja, pa oglja iz lesa Binchō-tan. V eni veliki državi z enim samim jezikom je lažje 0,1% ljudi nabrisat s perfektnim marketingom in dobro preživiÅ”. Tudi procent bogatih je viÅ”ji kot pri nas. Vse se vidi na cenah. Tudi Japonci 14 ur roĆØno brusijo kuhinjski nož z 12 kamni in drugje spet masirajo krave, da je meso boljÅ”e in bolj marmornato (Wagyu). Meni zelo nizek nivo izobrazbe ne dopuÅ”ĆØa razumevanja teh teorij.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 17, 2021 18:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ozemljitev je za varnost, ne za "ĆØiÅ”ĆØenje". Sad
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 18, 2021 09:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
V Avstraliji je veliko ovac, zato jih obvladajo striĆØi. V Kanadi pa je izgleda veliko kaĆØ, ker je toliko kaĆØjega olja, pa oglja iz lesa Binchō-tan. V eni veliki državi z enim samim jezikom je lažje 0,1% ljudi nabrisat s perfektnim marketingom in dobro preživiÅ”. Tudi procent bogatih je viÅ”ji kot pri nas. Vse se vidi na cenah. Tudi Japonci 14 ur roĆØno brusijo kuhinjski nož z 12 kamni in drugje spet masirajo krave, da je meso boljÅ”e in bolj marmornato (Wagyu). Meni zelo nizek nivo izobrazbe ne dopuÅ”ĆØa razumevanja teh teorij.

oj, si me nasmejal ...

ozemljitev bi lahko oklicali za 'Pasijon po Kirchhoffu' glede na ground loop po eni strani in 'varnost' po drugi.
Tisti ki sledijo projektantom elektronike dobro vedo, kako pomembno je uĆØinkovito speljati mase po tiskanem vezju. Ni vseeno kako gredo in kako je kaj povezano na maso. Tudi strokovnjaki tu delajo napake in jih za seboj naknadno popravljajo, tako da tukaj biti pretirano pameten - ex kathedra, hahaha - je izraz lastne neumnosti.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 18, 2021 10:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

MagiĆØni kabli in ostalo kaĆØje olje ali "cheater" adapterji so paĆØ reÅ”itve, ki se jih poslužujejo avdiofili, ker paĆØ ne poznajo problema.

Obstajajo varnejŔe in cenejŔe reŔitve.
Po drugi strani je pa sramota da se moramo konĆØni uporabniki naprav ukvarjati s takimi problemi. Nekako oĆØitno ni univerzalne reÅ”itve.

Zanimivo Wikipedia omenja kot možno reŔitev tudi:
- "Reinforce the shield of the signal cable connecting C1 and C2 by connecting a thick copper conductor in parallel to the shield. This reduces the resistance of the shield and thus the amplitude of the unwanted signal."

- "Group the cables involved in the ground loop into a bundle or "snake".[2] The ground loop still exists, but the two sides of the loop are close together, so stray magnetic fields induce equal currents in both sides, which cancel out.".

Torej kot je ambasador že posumil bi v doloĆØenih primerih vsekakor lahko povezal vpliv razliĆØnih kablov. Ampak ĆØe veÅ” zakaj, vidiÅ” da ni potrebno da so dragi. Morda je potrebno samo prekiniti eno žico. Transformer na signalu pa za avdiofile ni najboljÅ”a reÅ”itev (morda sprejemljiva z zelo dobrim transformerjem).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 18, 2021 17:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Res, ni dovolj ĆØe ni brnenja, ker, kot je @joztom že na svoj naĆØin nakazal kako puristi spucajo motnje - ground loop DELNO zamegli/prekrije drobne informacije, ki doloĆØajo ambienco, globino in viÅ”ino stereo slike, teksturo in izzvenevanje instrumentov, zamegli fokus in tudi, kot kaže, nekoliko zniža dinamiko.
----------------------------------------------------------------------------------------
Za entry level (oko x pi - 1.000ā‚¬ kos) ni potrebe po dragih kablih. Je dovolj usklajen in poÅ”timan sistem. Interkonekt Vivanco za 5ā‚¬ je mila majka. Mislim pa, da neki no-name interkonekt za isti denar ni enakovreden temu Vivancu.

To, da ground loop lahko žene avdiofile v menjave napajalnih kablov je samo eden od vidikov, morda tudi glavni. Bomo Ŕe videli prakso v prihodnosti.
Z rastjo resolucije sistema pa, tako zvoĆØnikov kot elektronike (ojaĆØevalci niso tu niti približno enaki - od zrnatih do finih) da o izvoru zvoka ne bi, je potrebno poseĆØi viÅ”je po boljÅ”ih in avtomatsko dražjih povezavah. Klasi primerno.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 18, 2021 18:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Seveda da ground loop ni samo brnenje. Pri meni je samo "ĆØivkalo". Lahko je tudi komaj sliÅ”no.

Å e ena napaka, ki jo avdiofili delajo, da zmeraj posluÅ”ajo samo glasbo in tako ne odkrijejo problema. PosluÅ”ajo veĆØ ur potem pa se spraÅ”ujejo kaj je narobe, zakaj ni "ambience", ... Težko je diagnosticirati, ĆØe je vse zmeÅ”ano. Sistem ki ni sposoben sinusa in tiÅ”ine predvajati tudi glasbe ("trave") ne more dobro predvajati. Nekako moraÅ” najti plevel (motnje) med travo (glasbo). ƈe v neskonĆØnost brezglavo menjaÅ” komponente in dolivaÅ” kaĆØje olje (nakljuĆØno puliÅ” travo), bo dolgotrajno in drago. Seveda se pri tem Å”e radi posmehujejo tistim, ki probleme reÅ”ujejo malo bolj racionalno.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 21, 2021 08:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kost za glodanje stokovnjakom:

daleĆØ najbolj prodajani ojaĆØevalec v zgodovini hifi-ja v bajni nakladi 1,1 miljona primerkov je NAD 3020 - nima Å”uko ozemljitve, sploh ni ozemljen in celo Å”e veĆØ: ima razdelilec odzadaj (ameriÅ”ki NEMA), da lahko na njega prikljuĆØiÅ” Å”e dve napravi - eno preko stikala ojaĆØevalca - se torej istoĆØasno vklopita dve napravi in Å”e ena neodvisna.

Na tem videu preden pride do minute predvajanja se vidi ta neozemljeni razdelilec
https://www.youtube.com/watch?v=mWTkWAqyW_Y

NAD 3020 s svojimi nasledniki je verjetno presegel naklado treh miljonov primerkov, kasneje so sicer umaknili razdelilec, je pa ostal neozemljen. Sem imel skoraj vse verzije razen 3120, vse tja do 302 modela, ki je tudi neozemljeni naslednik.
V vseh teh 43 letih ni bilo niĆØ novic in Å”kandalov v zvezi z 'ocvrtimi' avdiofili Laughing Laughing niti sedaj ko so ojaĆØevalci stari in dotrajani...
V zgornjem videu kadar komentira odprti ojaĆØevalec tip reĆØe da manjkajo samo Å”e mrtve podgane notri, hahaha

Menim da je tudi to ena od 'skrivnosti' njegovega sounda.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 21, 2021 09:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Morda so drugaĆØe poskrbeli za izolacijo ohiÅ”ja. Sicer pa res manjkajo samo Å”e ocvrte podgane. Ni ĆØudno da slovijo po kvarljivosti.

Moj stari Technics (iz devedesetih) tudi ni imel ozemljitve, ampak je notri precej lepÅ”e. Vseeno je precej Å”umel. Tudi Kenwood, ki je star kakih 15 let nima ozemljitve in ima vtiĆØnice.

Pri Behringer A500 so tranzistorji direktno na hladilnikih (ki Ŕtrlijo ven). Sicer je pobarvano oz. eloksirano, ampak je ozemljen.

Jaz nisem strokovnjak da bi se odloĆØil da priklopim napravo drugaĆØe kot je predvideno.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 21, 2021 09:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

NAD 3020 B verzija je imela celo MC phono predojaĆØevalec, ki sem ga s pridom uporabljal, sem Å”el stran od MM odjemnih dozic že 1982 leta. Brez nadležnih Å”umov in brumov in oĆØitno dovolj varno. Torej se da.
Imel je tudi vijak za priklop mase gramofona, ki je oĆØitno bil speljan na maso napajanja, ne na ohiÅ”je. V to zadnje nisem prepriĆØan, ker je vezje s prikljuĆØki Å”lo izpod vodoravne povrÅ”ine ploĆØevine; pa ni vidno kako je povezano.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 21, 2021 10:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Saj tudi nove lahko kupiÅ” brez ozemljitve. Recimo Denon, Marantz, Yamaha kolikor vidim imajo dva pina.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
AndrejS



Pridružen/-a: Tor Dec 2010 17:03
Prispevkov: 930
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 21, 2021 11:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tale z ozemljitvijo je pa res iz trte zvita.
Sateliti niso ozemljeni pa cisto vredu delajo Wink

A.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 21, 2021 12:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

To sploh ni vpraŔanje delovanja. Ravno nasprotno govorimo.

Se pa redki lahko dotaknejo satelitov, pa Ŕe rokavice imajo. Da te strese satelit ni najbolj nevarna stvar v vesolju. Very Happy

Tudi kolikor mi je jasno ni bistvo v "zemlji", ampak varovalki v omarici. ƈe naprava zaĆØne prebijat na ohiÅ”je, da jo odklopi.

Tole recimo ni primerna "ozemljitev":

Laughing
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe