Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Akustika sobe in postavitev zvočnikov
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 76, 77, 78, 79, 80, 81  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
simon740



Pridružen/-a: Sob Sep 2012 15:59
Prispevkov: 975
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 19, 2021 14:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
simon740 je napisal/a:
benma je napisal/a:
Prijeten prostor. Morda bi bilo smotrno dati absorberja na obe stranski steni zraven zvočnikov.


Hvala. Imam DIY absorberje doma. Sva že nekaj časa nazaj z CKjem probavala in merila. Absorberja ob strani pri zvočnikih nista spremenila ničesar. Ne slušno, ne na meritvah.

Naj opomnim, da je problem predvsem z basom. Na mestu poslušanja ga je premalo napram ostalim kotičkom v prostoru. Recimo za sedežno v kuhinji in jedilnici pa "doni".
Drugače 3D in sama zvočna slika je super. Zadovoljen.

lp,
Simon

Naredi še en poskus v drugi smeri - decoupling.
Podstavi kos stiropora izpod obeh zvočnikov - pa kar s konicami vred postavi zvočnik nanj; itak ne bodo prišle skozi, če je debelina večja od konic.
Potem prisluhni ali to rešuje problem; laminat je kurrba (marsikje po prostoru se sploh ne dotika spodnje podloge, pa tudi če se, je ena ogroma membrana, kateri se ni potrebno veliko premikati, da maže zvok..).
Če je zvočnik dekuplan (mehansko ločen od podlage) se vsaj zaradi tega stika basi, še bolj pa višje vse na srednje tone - ne propagirajo po laminatu. Še vedno pa po luftu vzbujajo laminat - to se da kolikor toliko nevtralizirati (za slišati ali je to problem), bi moral cca 3/4 laminata prekriti z debelim tepihom ali čim podobnim.
Akcija sledi samo po testih, nič na pamet. Lahko tudi poskusiš leže prisloniti uho na tla za slišat kje ga svira, verjetno vse gor na srednje tone.

Če operacija dekuplanja uspe, potem pridejo v poštev nizkoresonančne namenske nogice za zvočnike.
Ok, lahko tudi elastične žogice prerezane na polovičke da zvočnik ne spizdjava Laughing
-----------------------
Nisem bil navajen: od začetka, ko sem postavil prvi laminat v kuhinjo - kadar je padla žlica na tla, me je skoraj fršlokalo kako se je ta zvok ojačil. Posebej če se je to zgodilo ženi izza mojega hrbta, ko nisem pričakoval. Še danes je tako, no malo sem ipak se navadil, malo tudi otupil, hehe..


Imam doma še nekje 6 epidauro žogic. Pod predvajalnikom in dac-em so itak že od vsega začetka.
_________________
Sound quality has very little to do with file size
Some people may think that loud sound is = good sound, but the fact is that it is loud and compressed and all dynamics have been sucked out.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 19, 2021 14:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

GA Portato ima 30kg teže. Epidauro je za 5-7kg max po žogici. 3 bodo premalo.
Doma, ko sem sprobaval, je že za mojega (20kg) je bilo potrebno 4 kos po zvočniku. Da ne govorimo o stabilnosti, je 3 premalo tudi če bi žogice zdržale.
Ti kar podstavi stiropor, za začetek zadošča, poleg tega se tudi zvočnik na hitro prestavi/oddrsa v drugo pozicijo. Ko bo kaj več jasno, pa naprej.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
simon740



Pridružen/-a: Sob Sep 2012 15:59
Prispevkov: 975
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 19, 2021 15:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
GA Portato ima 30kg teže. Epidauro je za 5-7kg max po žogici. 3 bodo premalo.
Doma, ko sem sprobaval, je že za mojega (20kg) je bilo potrebno 4 kos po zvočniku. Da ne govorimo o stabilnosti, je 3 premalo tudi če bi žogice zdržale.
Ti kar podstavi stiropor, za začetek zadošča, poleg tega se tudi zvočnik na hitro prestavi/oddrsa v drugo pozicijo. Ko bo kaj več jasno, pa naprej.


Sem imel v glavi misel, da več teze prenese 1 žogica. Ok. Bom probal še z stiroporom. Čeprav zdaj ko sem dal marmor pod špice je precej boljše. Predvsem sredina in zgoraj.
Bas še vedno dela nekaj problemov. Zavedam se, da je možno tudi Simply prešvoh za nadzor basov pri teh zvočnikih.
Ali je pač samo prostor, luknja na basu na istem mestu poslušanja je bila tudi z drugimi zvočniki, tudi z aktivnimi monitorji.
Hvala

Lp,
Simon
_________________
Sound quality has very little to do with file size
Some people may think that loud sound is = good sound, but the fact is that it is loud and compressed and all dynamics have been sucked out.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 19, 2021 17:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

simon740 je napisal/a:
ambasador je napisal/a:
GA Portato ima 30kg teže. Epidauro je za 5-7kg max po žogici. 3 bodo premalo.
Doma, ko sem sprobaval, je že za mojega (20kg) je bilo potrebno 4 kos po zvočniku. Da ne govorimo o stabilnosti, je 3 premalo tudi če bi žogice zdržale.
Ti kar podstavi stiropor, za začetek zadošča, poleg tega se tudi zvočnik na hitro prestavi/oddrsa v drugo pozicijo. Ko bo kaj več jasno, pa naprej.


Sem imel v glavi misel, da več teze prenese 1 žogica. Ok. Bom probal še z stiroporom. Čeprav zdaj ko sem dal marmor pod špice je precej boljše. Predvsem sredina in zgoraj.
Bas še vedno dela nekaj problemov. Zavedam se, da je možno tudi Simply prešvoh za nadzor basov pri teh zvočnikih.
Ali je pač samo prostor, luknja na basu na istem mestu poslušanja je bila tudi z drugimi zvočniki, tudi z aktivnimi monitorji.
Hvala

Lp,
Simon


Bas luknja je problem sobe, postavitve zvočnikov in mesta poslušanja. Mesto poslušanja na 1/2 sobe ali tam okoli je vedno problematično.
Pri meni je podobno, pa sem zvočnike pomikal od praktično 50 cm od stene (prejšne manjše zvočnike) pa do 3m.

Iskanje najboljše pozicije je lahko dolgotrajno in mukotrpno delo. Kot sem že napisal, je treba iti lepo po vrsti in premikati zvočnike po 2 cm, poslušati in meriti. Dobre pozicije pa z metrom izmeriti (odmike od sten) in zapisati.

Jaz sem ravno ta vikend še nekaj malega naredil na akustiki in namerno prestavil mesto poslušanja in zvočnike proti sprednji steni (tudi z namenom zagotovitve več prostora v delu sobe kjer je jedilnica, ki ima že sedaj več kot 5 m prostora v dolžino - ha, ha). Zvočnike sem prestavil cca 30 cm nazaj - proti prednji steni, mesto poslušanja pa cca 25 cm.
Niti ni bilo zanič in basi so dobili na jakosti, svendar je bil oder bistveno slabši in sem zato počasi zače pomikati vse skupaj stran od prednje stene. Tako je na koncu vikenda ostalo samo pri premiku 1,5 cm nazaj pri zvočnikih (tako da sedaj odmik od prednje stene znaša 166.5m, od stranke pa 1,91 m levi, desni pa 1,41 m od stranske) in premiku 3 cm pri mestu poslušanja (cca 4,8 m od predmnje stene).

Probaj s kakšnim simulatorjem pogledati, morda dobiš kakšno idejo za postavitev.

Druga varianta je pa dober sub z EQ in manjši zvočniki.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 19, 2021 18:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na spodnjem linku je dokument, v katerem firma Wilson Audio svetuje, kako postaviti zvočnike. Se mi zdi zelo uoprabno, tudi za tiste, ki nimamo Sashe:

https://www.wilsonaudio.com/pdf/manuals/manual-sasha-wp.pdf
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
simon740



Pridružen/-a: Sob Sep 2012 15:59
Prispevkov: 975
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 19, 2021 18:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ck je napisal/a:
simon740 je napisal/a:
ambasador je napisal/a:
GA Portato ima 30kg teže. Epidauro je za 5-7kg max po žogici. 3 bodo premalo.
Doma, ko sem sprobaval, je že za mojega (20kg) je bilo potrebno 4 kos po zvočniku. Da ne govorimo o stabilnosti, je 3 premalo tudi če bi žogice zdržale.
Ti kar podstavi stiropor, za začetek zadošča, poleg tega se tudi zvočnik na hitro prestavi/oddrsa v drugo pozicijo. Ko bo kaj več jasno, pa naprej.


Sem imel v glavi misel, da več teze prenese 1 žogica. Ok. Bom probal še z stiroporom. Čeprav zdaj ko sem dal marmor pod špice je precej boljše. Predvsem sredina in zgoraj.
Bas še vedno dela nekaj problemov. Zavedam se, da je možno tudi Simply prešvoh za nadzor basov pri teh zvočnikih.
Ali je pač samo prostor, luknja na basu na istem mestu poslušanja je bila tudi z drugimi zvočniki, tudi z aktivnimi monitorji.
Hvala

Lp,
Simon


Bas luknja je problem sobe, postavitve zvočnikov in mesta poslušanja. Mesto poslušanja na 1/2 sobe ali tam okoli je vedno problematično.
Pri meni je podobno, pa sem zvočnike pomikal od praktično 50 cm od stene (prejšne manjše zvočnike) pa do 3m.

Iskanje najboljše pozicije je lahko dolgotrajno in mukotrpno delo. Kot sem že napisal, je treba iti lepo po vrsti in premikati zvočnike po 2 cm, poslušati in meriti. Dobre pozicije pa z metrom izmeriti (odmike od sten) in zapisati.

Jaz sem ravno ta vikend še nekaj malega naredil na akustiki in namerno prestavil mesto poslušanja in zvočnike proti sprednji steni (tudi z namenom zagotovitve več prostora v delu sobe kjer je jedilnica, ki ima že sedaj več kot 5 m prostora v dolžino - ha, ha). Zvočnike sem prestavil cca 30 cm nazaj - proti prednji steni, mesto poslušanja pa cca 25 cm.
Niti ni bilo zanič in basi so dobili na jakosti, svendar je bil oder bistveno slabši in sem zato počasi zače pomikati vse skupaj stran od prednje stene. Tako je na koncu vikenda ostalo samo pri premiku 1,5 cm nazaj pri zvočnikih (tako da sedaj odmik od prednje stene znaša 166.5m, od stranke pa 1,91 m levi, desni pa 1,41 m od stranske) in premiku 3 cm pri mestu poslušanja (cca 4,8 m od predmnje stene).

Probaj s kakšnim simulatorjem pogledati, morda dobiš kakšno idejo za postavitev.

Druga varianta je pa dober sub z EQ in manjši zvočniki.


Pozdravljen,

to sem jaz že takoj po tistem, ko si mi dal navodila kako in kaj, vse probal. Sicer takrat z Magnat All Ribbon 10 zvočniki. Tudi meritve, ki si jih opravil pri meni so pokazale, da je problem z basom. VSe ostalo je solidno. Zdaj moram reči celo zelo dobro. Bass se na mestu poslušanja seveda nekoliko pojača, če zvočnike potiskam nazaj proti steni. Ampak, kot si sam rekel, oder ni več takšen kot bi si želel. Raje potem izgubim nekaj basa kot pa da zvočna slika ni več tako dobra.
Glede postavitev ni več kaj dosti probavati, ker pač ni placa. Žal.
V prejšnjem stanovanju sem imel ravno to...manjše zvočnike z velikim subom. Tam je delalo odlično.

lp,
Simon
_________________
Sound quality has very little to do with file size
Some people may think that loud sound is = good sound, but the fact is that it is loud and compressed and all dynamics have been sucked out.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 19, 2021 18:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če že moraš, 5cm plata težkega granita pod zvočnik, igle na tri točke. Bas in njegova nihanja niso samo produkt sobe, nobeni trapi ne pomagajo, če ojačevalec ne ustavlja membran (DF). Razni bas trapi so morebiti stranski izhod, ko si na amplifikaciji zares, ampak zares, popolnoma vse poštimal. Izposodi si resne zvočnike, šele nato napadaj stene in strope in poden in omare, vojna z ergelo. Tepih pa zanesljivo pomaga. Hoby audio ni prezidavanje, ampak usklajevanje zvoka v NORMALNI reverberaciji, ne pa vse na glavo, za vsako ceno. Kera baba te bo gledala? Itak je forum zapadel v črno temo, samo še polivynil in polyurethan zvoki AVR-jev vas gonijo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Aleksander44



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 17:55
Prispevkov: 286
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 19, 2021 18:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

simon740 je napisal/a:

Ali je pač samo prostor, luknja na basu na istem mestu poslušanja je bila tudi z drugimi zvočniki, tudi z aktivnimi monitorji.
Hvala

Lp,
Simon


Poglej vsaj prvih pet minut: https://www.youtube.com/watch?v=KE-AQZGUXTM
Verjetno gre za stoječe valove.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
simon740



Pridružen/-a: Sob Sep 2012 15:59
Prispevkov: 975
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 19, 2021 18:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
Če že moraš, 5cm plata težkega granita pod zvočnik, igle na tri točke. Bas in njegova nihanja niso samo produkt sobe, nobeni trapi ne pomagajo, če ojačevalec ne ustavlja membran (DF). Razni bas trapi so morebiti stranski izhod, ko si na amplifikaciji zares, ampak zares, popolnoma vse poštimal. Izposodi si resne zvočnike, šele nato napadaj stene in strope in poden in omare, vojna z ergelo. Tepih pa zanesljivo pomaga. Hoby audio ni prezidavanje, ampak usklajevanje zvoka v NORMALNI reverberaciji, ne pa vse na glavo, za vsako ceno. Kera baba te bo gledala? Itak je forum zapadel v črno temo, samo še polivynil in polyurethan zvoki AVR-jev vas gonijo.


Kot sem že zgoraj napisal zdaj imam 2cm marmor ploščo spodaj in 3 špice.
Zadeva se je izboljšala.
Soba je zagotovo problematična. V njo sem prinesel zvočnike, ki sem jih imel v dveh drugih stanovanjih in vsi zvočniki so tukaj imeli problem.
Tudi aktivni Sonodyne SRP 205. Pa so ti špilali vrhunsko v ostalih dveh stanovanjih. Tam je bil bass z njimi hiter in globok, čvrst da si ga čutil na telesu, ko so prišli sem... Shocked kje so basi ??
"Kera baba te bo gledala" Imam čudovito ženo že 20 let...na srečo ima tudi ona rada glasbo in posledično vsaj malo HIFI Smile
zapadel v črno temo, samo še polivynil in polyurethan zvoki AVR-jev vas gonij mene ne štet v to skupino prosim

Ti pa dam prav, da bi moral probati kakšen drug ojačevalec z temi zvočniki, morda z tvojimi ? Cool Smile

lp,
Simon

_________________
Sound quality has very little to do with file size
Some people may think that loud sound is = good sound, but the fact is that it is loud and compressed and all dynamics have been sucked out.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 19, 2021 18:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

benma je napisal/a:
Na spodnjem linku je dokument, v katerem firma Wilson Audio svetuje, kako postaviti zvočnike. Se mi zdi zelo uoprabno, tudi za tiste, ki nimamo Sashe:

https://www.wilsonaudio.com/pdf/manuals/manual-sasha-wp.pdf



LP

Ta navodilo so za "široko uporabo", pravih navodil ne izdajo, pridejo oni postavit_nastavit, so drugač zelo zelo natančna, praktično v mm in res delujejo Rolling Eyes Wink
_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 19, 2021 19:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LP

Če ni možno premikati zvočnikov se premika poslušalec Rolling Eyes Wink
Opažam, da večina poslušalcev sedi na napačnem mestu Crying or Very sad
(Če sediš predaleč "fašeš" ne samo prvi, tudi, drugi, tretji, peti odboj in vsa popačenja zraven !)
Optimalna postavitev poslušalca, če so zvočniki narazen 2m je 224 -230cm od visokotonca. Zvočniki zasukani proti poslušalcu tako, da se sekajo osi visokotonca za poslušalcem cca 10-20cm Wink ... Ta malim monitorjem včasih paše večji zasuk na not, tako, da se osi sekajo cca 10-20cm pred poslušalcem Wink
_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
simon740



Pridružen/-a: Sob Sep 2012 15:59
Prispevkov: 975
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 19, 2021 20:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ajka je napisal/a:
LP

Če ni možno premikati zvočnikov se premika poslušalec Rolling Eyes Wink
Opažam, da večina poslušalcev sedi na napačnem mestu Crying or Very sad
(Če sediš predaleč "fašeš" ne samo prvi, tudi, drugi, tretji, peti odboj in vsa popačenja zraven !)
Optimalna postavitev poslušalca, če so zvočniki narazen 2m je 224 -230cm od visokotonca. Zvočniki zasukani proti poslušalcu tako, da se sekajo osi visokotonca za poslušalcem cca 10-20cm Wink ... Ta malim monitorjem včasih paše večji zasuk na not, tako, da se osi sekajo cca 10-20cm pred poslušalcem Wink


Če se imaš kam premakniti kot poslušalec je fajn ja...
Wink Smile
Jaz imam zvočnike ravno 2m narazen, sedim pa res na 3m od visokotoncev.
Če grem na 2.5m je slika še boljša, bassa je par % več, ampak se mi zdi, da sem potem res preblizu.
Bom še probaval malo. Pa javim.
Hvala.

lp,
Simon
_________________
Sound quality has very little to do with file size
Some people may think that loud sound is = good sound, but the fact is that it is loud and compressed and all dynamics have been sucked out.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 19, 2021 20:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vsekakor si je treba vzeti čas in eksperimentirati. Splošna priporočila so usmeritev, dokončna idealna postavitev za konkretni prostor se lahko od njih razlikuje. Jaz, na primer zvočnikov nimam tako zelo zamaknjenih navznoter (toe-in), ker mi je to zožilo oder.

Praktično je, če pri tem delu sodelujeta vsaj dve osebi. V pomoč so nam lahko tudi določeni namenski CD-ji:



Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
china



Pridružen/-a: Sre Sep 2013 11:20
Prispevkov: 20
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 19, 2021 20:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

https://www.audiocircle.com/index.php?topic=64321.0
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
simon740



Pridružen/-a: Sob Sep 2012 15:59
Prispevkov: 975
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 19, 2021 21:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@benma
@china

hvala

lp,
Simon
_________________
Sound quality has very little to do with file size
Some people may think that loud sound is = good sound, but the fact is that it is loud and compressed and all dynamics have been sucked out.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 76, 77, 78, 79, 80, 81  Naslednja
Stran 77 od 81

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe