Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Akustika sobe in postavitev zvočnikov
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 75, 76, 77, 78, 79, 80  Naslednja

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ambasador

Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 14, 2021 11:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vse je odvisno od zvočnikov - drži - in obrnem tako - izbereš primeren zvočnik!

V ozkem in dolgem prostoru 'vidim' recimo planarne zvočnike (tipa Magneplanar) v HongKongški postavitvi - ta predvideva planarce tik ob bočni steni in pridejo nekje na 1/4 do 1/3 dolžine sobe - kako se to določi je opisano tudi na tem forumu (postaviš na nasprotni strani zvočnike kot bodo potem, nato hodiš po prostoru po globini in tam kjer se reprodukcija sliši dvignjena - označiš - to je potem mesto kjer bodo zvočniki.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Drugače pa za klasične box zvočnike velja načelo da odstoj od zadnjega zida vpliva na base, razdalja do bočnega zida pa na srednje (mid) base. Enim zvočnikom bližina bočne stene nagaja, drugim pa ugaja.

Neposrečena izbira zvočnikov vodi v nezadovoljstvo, stalno menjavanje aparatur in kablov in improvizirane posege v akustiko prostora. Nič od tega ne reši problema ki si ga zakuhal.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
simon740

Pridružen/-a: Sob Sep 2012 15:59
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 14, 2021 15:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

sam imam podobno sobo (opcija 2). 3.1m(Š) x 7.2m(D) x 2.5m(V).
Nimam druge možnosti, kot da so zvočniki postavljeni na "krajšo" stranico.
Med zvočnikoma je 188cm(merjeno od sredine srednjetoncev). Od zadnje stene so oddaljeni 120cm (merjeno od sprednje stranice zvočnika), od stranskih pa 48cm.
Kar nekaj zvočnikov sem že imel v tem prostoru in vsem so vsaj nekoliko problema delale stranske stene. Bi si želel še vsaj kakšnih 40cm na vsaki strani. Bi bolj "zadihalo" vse skupaj. Tako, da se popolnoma strinjam, da se zvočnik izbira glede na prostor. Moram pa priznati, da sem se skoz leta veliko naučil od nekaterih tukaj na forumu - hvala.

lp,
Simon
crush

Pridružen/-a: Pet Maj 2008 10:05
Kraj: Goriška

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 14, 2021 18:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

simon740 je napisal/a:
Pozdravljeni,

Med zvočnikoma je 188cm(merjeno od sredine srednjetoncev). Od zadnje stene so oddaljeni 120cm (merjeno od sprednje stranice zvočnika), od stranskih pa 48cm.
Kar nekaj zvočnikov sem že imel v tem prostoru in vsem so vsaj nekoliko problema delale stranske stene. Bi si želel še vsaj kakšnih 40cm na vsaki strani. Bi bolj "zadihalo" vse skupaj. Tako, da se popolnoma strinjam, da se zvočnik izbira glede na prostor. Moram pa priznati, da sem se skoz leta veliko naučil od nekaterih tukaj na forumu - hvala.

lp,
Simon

Zvočnike mam klasične, ja. Trenutno poslušam v sobi 4.2x3.6x2.4m, ki pa je polna razne 'šare' in jasno nisem najbolj zadovoljen z zvokom.
Basi so neuravnovešeni in ko je v skladbi več kot 5 instrumentov vse skupaj postane zmazek.
ck

Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 14, 2021 21:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nobena od sob ni idealna.

Jaz osebno bi izbral sobo, v kateri bi se bolje počutil.

Katera soba bo zvenela boljše je veliko vprašanje. Vsako bo treba malce opremiti in najverjetneje tudi akustično urediti.

Jaz imam veliko sobo (dnevna soba), soba enega od sinov (se je že odselil, zato je prazna), pa ima podobne dimenzije; 5,72 x 2,95 , višine 2,6 m. Zvok v njej je odličen. V njej so moji prejšni zvočniki, ojačevalec, cd, tuner in TV, pa vendar raje ostajam v dnevni sobi, ker je večja, lepša, ....
ajka

Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 15, 2021 09:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LP

Ja mamo kar mamo, pogosto so sobice majhne žal...

Moj prvi resni HI-FI v študentski sobi so bili Magneplanarji, so stali 180cm narazen, od zadnje stene bili oddaljeni 80 cm, od bočne stene 50cm, postelja na sredi, fotelja na sredi, za foteljem velika risalna deska, vse podrejeno poslušanju na sredi Rolling Eyes Wink

PS.: Opcija 1 iz naslova teme : 4.9 x 4.2 x 2.25m, nizek strop je tudi šibka točka Wink
LightBit

Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 15, 2021 23:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mogoče pri izbiri prostora pomaga tole: https://amcoustics.com/tools/amroc
Na uč mi izgleda opcija 2 boljša.
Nazaj na vrh
gerchy

Pridružen/-a: Pon Sep 2008 10:43
Kraj: 03

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 16, 2021 09:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tale simulator je lahko koristen:
https://www.roomeqwizard.com/help/help_en-GB/html/modalsim.html

Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 16, 2021 10:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

[quote="gerchy"]Tale simulator je lahko koristen:
https://www.roomeqwizard.com/help/help_en-GB/html/modalsim.html[/quote

Tole direktno ne moreš uporabljati. Tale simulator je aktiven v programu REW, ki si ga brezplačno naložiš in je namenjen merjenju akustike.

Tule npr:

https://www.roomeqwizard.com/

Nazadnje urejal/a ck Sob Jan 16, 2021 10:26; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
gerchy

Pridružen/-a: Pon Sep 2008 10:43
Kraj: 03

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 16, 2021 10:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tako je, naložiti je treba REW.
Sem predvideval, da je to samoumevno. Smile

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 18, 2021 15:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

simon740 je napisal/a:
Pozdravljeni,

lp,
Simon

Pozdravljeni,

sem malo prestavljal zvočnike in ostalo v mojem prostoru. Kolikor se je pač dalo.
No med zvočnikoma je sedaj 2m. Od zadnje stene sta oddaljena 1.4m. Od stranskih pa 0.57m (merjeno od kupole nizkotonca). Mesto poslušanja je 3m od zvočnikov. Rahel toe-in.
Zvočnika sem postavil na špice - špice pa na alu podložke(nek filc pod podložkami). Tla so betonska, ampak čez je laminat. Najprej sem jih imel na vijakih z okroglo glavo in potem te na podložke. Ampak je bil bass bolj nekontroliran, več ga je bilo po sobi. Zdaj je veliko bolje, je pa sedaj kljub čistejšemu celotnemu spektru, malenkost manj "teže" na vokalih in zgoraj. Nekateri posnetki mogoče malo zasikajo. Tukaj se da to rešiti tudi z menjavo DAC-a. Katerega itak imam namen menjati. In pa še z lampami se lahko poigram.
Pride pa še tepih na sredino. Zdaj zankrat imam kosmit ploščo, ki mi je ostala od izolacije sten.
Imam pa občutek, da je vseeno to prevelik zvočnik za v ta prostor. Ali pa enostavno ni prava sinergija med ojačevalcem in zvočniki.
Še slikca..

lp,
Simon

Nazadnje urejal/a simon740 Pon Jan 18, 2021 19:58; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
benma

Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 18, 2021 17:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Prijeten prostor. Morda bi bilo smotrno dati absorberja na obe stranski steni zraven zvočnikov.
Nazaj na vrh
simon740

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 18, 2021 18:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

benma je napisal/a:
Prijeten prostor. Morda bi bilo smotrno dati absorberja na obe stranski steni zraven zvočnikov.

Hvala. Imam DIY absorberje doma. Sva že nekaj časa nazaj z CKjem probavala in merila. Absorberja ob strani pri zvočnikih nista spremenila ničesar. Ne slušno, ne na meritvah.

Naj opomnim, da je problem predvsem z basom. Na mestu poslušanja ga je premalo napram ostalim kotičkom v prostoru. Recimo za sedežno v kuhinji in jedilnici pa "doni".
Drugače 3D in sama zvočna slika je super. Zadovoljen.

lp,
Simon
Pestilence.

Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:34
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 18, 2021 18:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

simon740 je napisal/a:

Ni nujno da je ravno to, ampak, skušaj začasno prekrit čim več laminata. S kako odejo, posteljnino, čimerkoli kar zmanjša odboje.

Laminat je zajeb*n.
simon740

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 18, 2021 20:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem sedaj pod špice dal marmorne podstavke (2cm debeline). Je boljše, kot pa špice na podložkah in direkt na laminat.
ambasador

Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 19, 2021 12:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

simon740 je napisal/a:
benma je napisal/a:

Hvala. Imam DIY absorberje doma. Sva že nekaj časa nazaj z CKjem probavala in merila. Absorberja ob strani pri zvočnikih nista spremenila ničesar. Ne slušno, ne na meritvah.

Naj opomnim, da je problem predvsem z basom. Na mestu poslušanja ga je premalo napram ostalim kotičkom v prostoru. Recimo za sedežno v kuhinji in jedilnici pa "doni".
Drugače 3D in sama zvočna slika je super. Zadovoljen.

lp,
Simon

Naredi še en poskus v drugi smeri - decoupling.
Podstavi kos stiropora izpod obeh zvočnikov - pa kar s konicami vred postavi zvočnik nanj; itak ne bodo prišle skozi, če je debelina večja od konic.
Potem prisluhni ali to rešuje problem; laminat je kurrba (marsikje po prostoru se sploh ne dotika spodnje podloge, pa tudi če se, je ena ogroma membrana, kateri se ni potrebno veliko premikati, da maže zvok..).
Če je zvočnik dekuplan, se vsaj zaradi tega stika, basi, še bolj pa višje vse na srednje tone - ne propagirajo po laminatu. Še vedno pa po luftu vzbujajo laminat - to se da kolikor toliko nevtralizirati, bi moral cca 3/4 laminata prekriti z debelim tepihom ali čim podobnim.
Akcija sledi samo po testih, nič na pamet. Lahko tudi poskusiš leže prisloniti uho na tla za slišat kje ga svira, verjetno vse gor na srednje tone.

Če operacija dekuplanja uspe, potem pridejo v poštev nizkoresonančne namenske nogice za zvočnike.
Ok, lahko tudi elastične žogice prerezane na polovičke da zvočnik ne spizdjava Laughing
-----------------------
Nisem bil navajen: od začetka, ko sem postavil prvi laminat v kuhinjo - kadar je padla žlica na tla, me je skoraj fršlokalo kako se je ta zvok ojačil. Posebej če se je to zgodilo ženi izza mojega hrbta, ko nisem pričakoval. Še danes je tako, no malo sem ipak se navadil, malo tudi otupil, hehe..

Nazadnje urejal/a ambasador Tor Jan 19, 2021 14:24; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 75, 76, 77, 78, 79, 80  Naslednja
Stran 76 od 80

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu