Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Hifi in sosedje
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
raptor



Pridružen/-a: Čet Jan 2014 11:03
Prispevkov: 175
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 26, 2020 21:51    Naslov sporočila: Hifi in sosedje Odgovori s citatom

Imam eno vpraÅ”anje oz. težavo in se obraĆØam za mnenje/izkuÅ”nje forumaÅ”ev. Kot verjetno mnogo forumaÅ”ev, ne živim v hiÅ”i, ampak bloku. Imam sreĆØo, da soba, v kateri imam sistem meji samo na enega soseda (spodnjega). Do sedaj vse ok, nikoli nobene težave, sedaj imam pa nove sosede in...njo sem imel že drugiĆØ v roku parih tednov na vratih. Ok, prviĆØ je bila ura res ĆØudna, prejÅ”nji teden pa mi pride zvonit med tednom ob 11:50. S tem, da muzike res nisem fejst žgal -30dB. "Glasno je, dajte stiÅ”at, ne morem delat,..." Predlagala mi je celo ure, ko njiju ni doma, da lahko posluÅ”am?! Ji reĆØem, ĆØe grem lahko dol posluÅ”at, ker res ne nabijam muzike v skrajnost in tudi prejÅ”nji sosed vsa ta leta ni niĆØ rekel (on je imel dva živahna mulca, pa smo malo pokompenzirali Smile ). Me povabi dol. Greva v sobo, ki je najbolj kritiĆØna, stojiva tam eno minuto, ona svojemu reĆØe, naj gre zapret okna, ker se ne sliÅ”i. On zapre okna, stojimo v sobi vsi trije v tiÅ”ini, ki jo vsakih par sekund zmoti zeloooo pritajen bas. Kot pravim, dokler vsa okna v stanovanju niso bila zaprta, se sploh ni sliÅ”alo. Ona pa mi Å”e naprej razlaga, kako se velikokrat vse sliÅ”i. Je pa tu potrebno povedat, da tudi ona v stanovanju ni neka cerkvena miÅ”, spomladi bosta pa zibala (dodaten faktor hrupa, ki se obeta). Povabim minuli vikend na pivo edinega preostalega mejnega soseda, ki pravi da nikoli niĆØ ne sliÅ”i. Mu predstavim sistem - sedaj tudi on kupuje Very Happy

Kaj narediti in ohraniti dobre sosedske odnose? Bil sem tik pred nabavo subwooferja, sedaj sem to itak odložil. Podnevi imam sedaj vsakiĆØ, ko prižgem muziko, slab obĆØutek.

Soba ima osnoven akustiĆØni tretma, bas nikjer v sobi ne nabija, zvoĆØniki pa so ATC scm11.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 26, 2020 22:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na izbiro imaÅ”: negovanje dobrososedskih odnosov ali sooĆØenje s predpisi (v primeru, da so sosedje netolerantni).

V prvem primeru se boŔ moral prilagajati, vsaj dokler ne bodo zibali in boste potem kompenzirali. Morda si omisliŔ sluŔalke, kar seveda ni idealna reŔitev.

Predpisi pravijo, da sosedov ne smeÅ” motiti/vznemirjati s preglasnim predvajanjem glasbe (ne glede na uro). Kaj je preglasno, je v praksi zelo raztegljiv pojem. ƈe te prijavijo, lahko imaÅ” probleme. VpraÅ”anje je kako bodo reagirali policaji, ko se bodo oglasili.

"Seveda pa je morebitno kaznovanja odvisno tudi od tega kako tolerantne sosede in okolico imate. Bistven element prekrÅ”ka je namreĆØ, da hrup nekoga moti in seveda to prijavi."

Vsekakor pa so glasne družine z majhnimi otroki, ki povzroĆØajo hrup, zakonsko bolj zaÅ”ĆØitene kot ljubitelji glasbe.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
raptor



Pridružen/-a: Čet Jan 2014 11:03
Prispevkov: 175
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 26, 2020 23:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem si pogledal doloĆØila JRM in razne pravne dikcije predpisov. Ni mi ĆØisto jasno, na podlagi ĆØesa policist lahko napiÅ”e položnico, saj se v njenem stanovanju moje predvajanje glasbe minimalno sliÅ”i. Tudi iz stanovanja (ĆØe stojim pred vhodnimi vrati) se muzike ne sliÅ”i.

Pa Å”e eno dejstvo - takega predvajanja in malenkost glasnejÅ”ega o katerem piÅ”em, je na teden vse skupaj MAX 7 ur, na dan nikoli veĆØ kot uro ali dve.

Ima kdo s tem konkretne izkuŔnje in kako je reŔeval?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 27, 2020 00:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Imam samo zgornje sosede. Uredil sem tako, da smo testirali katera jakost je zanje do 22.ure Å”e sprejemljiva. To je v moji dnevni sobi malo manj kot 80db. Ko jih ni doma, si vĆØasih dam malo duÅ”ka. Ker imajo dva majhna živahna otroka, malo kompenziramo.

V poznih veĆØernih urah uporabljam sluÅ”alke ali pa posluÅ”am na tiho (50-60db).

Doslej Ŕe nisem imel problemov.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 27, 2020 09:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Osebno po 22 uri ne poslusam muske, ce pa ze pa na malem sistemu na primerni jakosti. Drugace pa cez dan sem pa tja grem za zelo kratek cas cez vse meje Very Happy ampak redko in sosedje to zelo dobro prenasajo (nekako sem jih v 30 letih toliko navadil, da vedo da je bolje potrpet tistih par minut kot pa imeti dolgotrajen psiho-akusticen tretma z majanjem temeljev njihovih his). Ce nekoga ne moti zjanje mularije, sosedova kosilnica, glasen avto, motorna zaga, Ŕtemanje soseda po kopalnici in se kaj ni nobene podlage da bi ga motila muska na primerni in razumni jakosti.
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 27, 2020 11:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Predpis ki to ureja:
https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/1995-01-2170?sop=1995-01-2170

Iz tabel je razvidno da je dopustna noĆØna glasnost pri sosedu 37dBa, kar je nizko.
------------------------------------------------------------------------------------
Ker smo avdiofili, vemo, da so sobne resonance na basu vsaj 10 ali veĆØ dB glasnejÅ”e od srednje glasnosti basa - in to se prvo sliÅ”i pri sosedu. Pri posluÅ”anju smo vajeni ignorirati anomalije, se navadimo na naÅ” zvok (zato se nam drugi hifiji zdijo slabÅ”i od lastnega hifija, dokler se ne privadimo (pademo noter, kot se reĆØe)).
Nenazadnje, ker so sobe v bloku identiĆØne ena pod drugo, ima tudi spodnja soba iste resonance. Za njih pa vemo, da je potrebno samo malo, da se vzbudijo.
------------------------------------------------------------------------------------
Torej po 22. uri je prav imeti glasbo najveĆØ na glasnosti kot imamo obiĆØajno TV. ƈe že moramo posluÅ”ati.
Dobro je tudi umakniti konice izpod zvoĆØnika, ker so te idealne za prenos energije na hiÅ”no konstrukcijo, kar po drugi poti dodatno poslabÅ”a situacijo.

V sosednji temi 'ZvoĆØna izolacija stene' pa sem obrazložil uporabo dipol zvoĆØnika, ki zaradi svoje specifiĆØne emisije 3x manj (4,8dB) energije sproÅ”ĆØa na basu napram klsiĆØnemu zvoĆØniku, ki je omni. Pomeni da omogoĆØi tistih 5dB glasnejÅ”e posluÅ”anje preden sosedje znorijo.
-------------------------------------------------------------------------------------
Glede obĆØutljivosti uÅ”es so velike razlike med nami. Eni imajo zelo 'tenka' uÅ”esa, in jih moti že tisto, kar drugi niti ne zazna.
Sploh ponoĆØi, ko se okolica zvoĆØno umiri, se razloĆØno sliÅ”i delovanje Å”e tako tihega hladilnika, pa kuhinjski bojler kadar Å”umi dogrevanje vode ĆØeprav je v omarici, pa ventilatorje plazma televizorjev, pa 'Å”trcanje' sekundnega kazalca na stenski uri - vse stvari, ki jih ĆØez dan ne opaziÅ”.
PonoĆØi so v veliki prednosti zvoĆØniki z visoko resolucijo, ki ti tudi potiho zelo razloĆØno predvajajo glasbo. To ni nujno elektrostat, se spomnim kako je naprimer Advent Loudspeker na lampaÅ”u (tudi ojaĆØevalec mora biti razloĆØen na ekstremno mali jakosti) ponoĆØi, ko sem bral knjigo, jasno predvajal glasbo iz radia na ekstremno mali jakosti. Medtem je žena zraven mene nemoteno spala.
ZvoĆØnikov z majhno resolucijo pa praktiĆØno ne moreÅ” posluÅ”ati na taki glasnosti, nimaÅ” niĆØ od tega..
_________________
Carpe Diem


Nazadnje urejal/a ambasador Tor Okt 27, 2020 12:21; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 27, 2020 12:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Policisti bodo priÅ”li zaradi posameznikove prijave in na osnovi tega zakona: http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO3891. NihĆØe ne bo meril decibelov, ampak bo zadeva prepuÅ”ĆØena presoji policistov na lokaciji (lahko tudi na podlagi izjav priĆØ). OdloĆØilno bo, ali je naÅ”e posluÅ”anje glasbe motilo mir in poĆØitek ljudi, kar je zelo raztegljiv pojem.

V naÅ”em primeru pride v poÅ”tev 2. odstavek 8. ĆØlena.

8. ĆØlen (povzroĆØanje hrupa)

(1) Kdor na nedovoljen naĆØin med 22.00 in 6.00 uro moti mir ali poĆØitek ljudi s hrupom in ne gre za nujne interventne-vzdrževalne posege, se kaznuje z globo od 20.000 tolarjev do 50.000 tolarjev.

(2) Kdor z uporabo televizijskega ali radijskega sprejemnika, drugega akustiĆØnega aparata ali akustiĆØne naprave ali glasbila moti mir ali poĆØitek ljudi in to ni posledica dovoljene dejavnosti, se kaznuje z globo 25.000 tolarjev.

Za razliko od 1. odstavka, kjer je hrup prepovedan med 22. in 6. uro, zakonodajalec v 2. odstavku glasno predvajanje glasbe prepoveduje preko celega dneva.

Torej ne velja izgovor, da lahko do 22. ure posluŔamo brez omejitev.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
AndrejS



Pridružen/-a: Tor Dec 2010 17:03
Prispevkov: 930
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 27, 2020 12:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se dobro da mam zalogo tolarjev, cene ne vem kako bi poravnal kazen. Cool

Jaz sem ponavadi povabil sosede, da vidjo kako dela, pa so se navdusili.
Sicer pa klasika, vsak dan das malo glasneje in se ne pozna, pa se navadijo.

Sem pa opazil, od kar se vozim na mocnejsem ojacevalniku, da je bobnenja po bloku manj. Pomoje igra vlogo tudi kolk je distorzirano ko gres na koncertno glasnost. Manj ko je distorzije, manj je motece.


lp, A.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 27, 2020 12:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

AndrejS je napisal/a:
Se dobro da mam zalogo tolarjev, cene ne vem kako bi poravnal kazen. Cool

lp, A.


https://vestnik.si/clanek/slovenija/policisti-se-morajo-se-vedno-ukvarjati-s-tolarji-708945
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
AndrejS



Pridružen/-a: Tor Dec 2010 17:03
Prispevkov: 930
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 27, 2020 13:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sorry za offtopic.

So stvari, ki jih tezje razumem. Denar je placilno sredstvo. Ce prav razumem tolar od leta 2007 ni vec placilno sredstvo v Sloveniji.
Torej kaj tile konvertirajo?
https://en.wikipedia.org/wiki/Slovenian_tolar


In BTW... Cena bakra je ~6000$/tono, kar pomeni,
da je kovanec 5 tolarjev v surovi vrednosti vreden 0.20 Euro,
torej 10 krat vec kot je njegova konverzija.

Zadnje case je postalo vse tako virtualno.
Mogoce se da sosede prepricat da imajo prisluhe.


A.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bogomir 4051



Pridružen/-a: Tor Dec 2008 19:42
Prispevkov: 1440
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 27, 2020 14:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sicer živim v svoji hiŔi in nimam težav, ampak mislim, da je dobra diplomacija najboljŔa pot.
Povabi jih na kozarec dobrega in suptilno demonstracijo muzike. Pri odhodu daj gospe eno dobro ĆØokolado (recimo Lindt), njemu pa buteljko vrhunskega in vljudno omeni, da boste malo kompenzirali, ko dobijo kriĆØaĆØa.
VĆØasih so rekli, da dobra beseda dobro mesto najde.
StroÅ”ek bo zanemarljiv. Pa poroĆØaj !

Lpm
_________________
miro
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 031361550
pinus



Pridružen/-a: Pet Feb 2012 1:16
Prispevkov: 940
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 27, 2020 16:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

.. odgovori na problem so bili nekeko podani..
Je pa osnovni problem, glede posluÅ”anja glasbe, lahko reĆØem tudi sistemov - (- to, kot audiofili, vsekakor poĆØnemo..) v domaĆØem okolju v bistvu lahko vedno problematiĆØen, tako v odnosu do družinskih ĆØlanov, kot sosedov..
Poznam ljudi, ki so imeli audio sisteme, pa jih veĆØ nimajo, zardi njihovih partneric, ker tega ne prenaÅ”ajo itd..

Za popolno doživetje pri posluÅ”anju, pa je vsekakor potrebno imeti primeren prostor.. Tako, da se s tem dajati v bloku - je kriza, moĆØni kompromisi.. To sem pred leti dal skozi, lahko reĆØem, da je kar Å”lo, dobra izolacija bloka, dobri sosedje, po 20tih pa vedno potihoma (- ok, razen Novo leto in podobno..)
Tako sem zadnja leta vesel, da s hiŔo sorazmerno na samem, ti problemi odpadejo.. Še posebej v posluŔalnici.
Vseeno pa po 21ih ne posluÅ”am "aktivno", tako, da tudi z daljno okolico ni problemov.. Primeren ĆØas je tam nekje med 17 in 20 uro.. Tako v tem ĆØasu, cca 2x tedensko, cca 2 urni "koncert " z SPL-om po potrebi (- izvajalec , kot v živo na nekaj metrih...), glede na zvrst glasbe, brez omejitev..

DrugaĆØe pa preostane narediti kaj na izolaciji prostorov, ali pa tiho posluÅ”anje..

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 030-353370
sid



Pridružen/-a: Čet Dec 2009 11:28
Prispevkov: 43
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 28, 2020 23:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Dokler mulci mojega soseda v dnevni sobi igrajo koÅ”arko in njihov stari ob urah, ki so izven dogovorjenih vrta v beton in zabija žeblje, do takrat bom jaz posluÅ”al glasbo kolikor mi paÅ”e Wink. Je pa zanimivo, da je dotiĆØna oseba trn v peti vsem ostalim sosedom, moje posluÅ”anje pa moti le njega...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 29, 2020 09:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

slisal za primer ko so sosedje najedal nekomu zaradi preglasne muske,.... naslednje jutro je prizgal sistem, dal CD na repeat, nazgal jakost in odsel v sluzbo,....... po tistem ni imel vec tezav, lol
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 29, 2020 10:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LBaudio je napisal/a:
slisal za primer ko so sosedje najedal nekomu zaradi preglasne muske,.... naslednje jutro je prizgal sistem, dal CD na repeat, nazgal jakost in odsel v sluzbo,....... po tistem ni imel vec tezav, lol


OĆØitno niso bili seznanjeni s svojimi pravicami. V takem primeru bi lahko dosegli izklop elektrike.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe