Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Izdelava Subwooferja
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 29, 2020 11:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na, sedaj sem pa jaz na vrsti.
Izdelal sem si škatlo in montiral dve 30cm enoti v pušpul - eno proti drugi, tako da gleda ven magnet zunanjega basovca. Gre za isobarik sub, ki omogoča polovičen volumen. Z 90l imam Q izpod 0,7.

Za kompletiranje sem uporabil ojačevalec SA300 in vsak basovc priključil na en kanal, tako da se mehansko sumira v mono (ma so posnetki izpod 100Hz itak praktično vsi sumirani v mono, sploh na LP ploščah.

Za avtomatsko ekvalizacijo z mikrofonom in filtriranje lowpass poskrbi DSPeaker Antimode 8033S-ll. Stari model lowpass izbire ni imel, novi pa ja.
Ker je ta napravica mono, vhod pa ima za dva kanala, izhoda pa dva mono od tega eden 180 stopinj obrnjen - sem jih uporabil oba za vsak kanal enega, s tem, da je faza na enem zvočniku obrnjena. Tako se vse postavi v fazo in ni potrebe po Y kablu. Za obrat faze 180 stopinj pa je dovolj obrniti L-R priključek na ojačevalcu ali Antimodu.

Sub je postavljen na sredino kot nizka mizica blizu kavča, tako da kompenzira 'time lag' zaradi procesiranja.
Sedaj to testiram in nastavljam, nadaljevanje sledi.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 29, 2020 12:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sliši se zanimivo. Jaz sem se tudi ravno začel igrati z DSP-jem na basu.
Me zanima kako se obnese ta DSPeaker.
A bo kaj slikc?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 29, 2020 12:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ko berem GoldenEar komentar, mi gre na nasmeh. In to ti, Bruno, ki ne maraš digitalije. Pretvorba analog/digital, korekcija in nazaj digital/analog daje rogat, zrnat zvok. Tudi amplifikacije +15dB digitalija ne prenaša. Tukaj je problem namreč večplasten. Prvo je padec driverjev od 50Hz nazaj do resonance, če je kaj vreden material, je to 17Hz. Od cca 20-50 moraš izdelati shelf, ki to pravzaprav spušča od 20(+15dB) do 50 (0dB). Ne smeš zaiti v resonanco driverjev, potem pa po rezu strmo navzdol (24dB). Zakaj? Ker sub rad pezdi tja do 200 Hz, kjer so najplemenitejši vokali, daje boomy zvok, ne pa natančnosti, ki jo ti gojiš. Enako na žalost velja za rez navzgor za satelite. Če želiš, ti podarim že narejeno tehniko, katero sem toliko let študiral.
Lahko pa zelo poceni kupiš profi narejeno kretnico:
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/electro-voice-ex-18-frequenzweiche/1508866650-172-159
kateri dodaš ustrezni analogni, mehki shelf, ki ti ga pošljem.
Jaz sem mislil, da izobarik sub vsebuje dva basa, zadnji je zaprt in dela vakum, da se prednji hitreje in natančneje giblje, Tako sem iz časov Linn-a doumel. Eden proti drugem, in to dvakrat, je v mojem JBL Control 5 subu.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 29, 2020 13:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
Ko berem GoldenEar komentar, mi gre na nasmeh. In to ti, Bruno, ki ne maraš digitalije. Pretvorba analog/digital, korekcija in nazaj digital/analog daje rogat, zrnat zvok. Tudi amplifikacije +15dB digitalija ne prenaša. Tukaj je problem namreč večplasten. Prvo je padec driverjev od 50Hz nazaj do resonance, če je kaj vreden material, je to 17Hz. od cca 20-50 moraš izdelati shelf, ki to pravzaprav spušča od 20 (+15dB)-50 (0dB). Ne smeš zaiti v resonanco driverjev, potem pa po rezu strmo navzdol (24dB). Zakaj? Ker sub rad pezdi tja do 200 Hz, kjer so najplemenitejši vokali, daje boomy zvok, ne pa natančnosti, ki jo ti gojiš. Enako na žalost velja za rez navzgor. Če želiš, ti podarim že narejeno tehniko, katero sem toliko let študiral.
Lahko pa zelo poceni kupiš profi narejeno kretnico:
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/electro-voice-ex-18-frequenzweiche/1508866650-172-159
kateri dodaš ustrezni analogni, mehki shelf, ki ti ga podarim

Me veseli da sem te vsaj spravil v smeh.
Izbrani wooferji so celulozni in imajo brez reza lep vokal, gredo na srednje tone brez problema. To, in pa nizek Q je bilo glavno vodilo, ostalo kompenziram digitalno. Trenutno je rez na 60Hz (18dB/oktavo) in če poslušam samo sub ni ne duha ne sluha o midbasu, se ne sliši katera glasba igra, samo 'spodaj' pobrunda. Glavni zvočniki pa nimajo nobenega procesiranja, je zaenkrat isto kot prej.

V drugi fazi bom s pasivnim high pass filtrom rezal glavne zvočnike in zamašil reflex luknje. V bistvu pripravljam teren za dipolne zvočnike ki mali ne morejo iti nizko, rabijo pa transparenten sub - to je osnovna ideja tega projektiča.
http://www.dspeaker.com/fileadmin/datasheets/dspeaker/antimode8033CinemaSIIen.pdf
V teh navodilih si lahko ogledaš manipulacije ki so na voljo. Od kompenziranja dipolnega subwooferja naprej do krajšanja waterfall-a in popravljanja sobne akustike na resonancah - algoritem poskrbi da woofer na sobnih resonancah dela v kontrafazi takoj po vzbujanju frekvence, doziranje tega je odvisno od meritev ki jih zajame mikrofon pri osnovnem set-up-u. V tem je Antimode trenutno edini, vsaj za mali denar (350€), nisem zasledil da še kdo drug to ponuja.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 29, 2020 14:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za isobarik, ki ga je opisal že Harry Olson pred davnimi časi se na netu dobi vse.
Gre za zaprto škatlo, kjer je volumen prepolovljen napram če bi uporabil en sam woofer. Prednost poleg manjše škatle (=manjši problemi z vibracijami stranic) so tudi, da wooferji s postavitvijo eden proti drugem kompenzirajo vse mehanske nelinearnosti (histerezo vpetja) in zbijejo/izničijo parna harmonska popačenja.
Ve se, da se wooferju induktivnost krepko spreminja ali mu tuljava leze noter ali ven iz magneta, da so nesimetrije vpetja membrane glede na ven ali not, vse to se popolnoma kompenzira.
Več transparence, skratka.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 30, 2020 09:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zanimiv projekt, me zanima, če boš zadovoljen. Sam priporočam dva suba, čim bližje satelitoma, če že ni možno osnovnih zvočnikov predelati. Nisem si mislil, da je zelo pomeben tudi highpass na subu, ki ne sme spustiti skoraj nič od 0-22Hz, potem se basi sčistijo. Itak se redna zaznava začne šele pri cca 35Hz, redko so prisotne orgle, še redkejši pa dobri posnetki le-teh. Vnašanje teh subsonikov pa povzroča potrebo po adaptaciji akustike. Po mojih izkušnjah največ potreb za adaptacijo delajo slabe končne stopnje, tu si je obvezno ogledovati take z vsaj 200V/uSec in DF-om nad 100-150
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 30, 2020 10:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
Zanimiv projekt, me zanima, če boš zadovoljen. Sam priporočam dva suba, čim bližje satelitoma, če že ni možno osnovnih zvočnikov predelati. Nisem si mislil, da je zelo pomeben tudi highpass na subu, ki ne sme spustiti skoraj nič od 0-22Hz, potem se basi sčistijo. Itak se redna zaznava začne šele pri cca 35Hz, redko so prisotne orgle, še redkejši pa dobri posnetki le-teh. Vnašanje teh subsonikov pa povzroča potrebo po adaptaciji akustike. Po mojih izkušnjah največ potreb za adaptacijo delajo slabe končne stopnje, tu si je obvezno ogledovati take z vsaj 200V/uSec in DF-om nad 100-150

Načelno se strinjam.
Morda samo postavitev suba je bolj odvisna od frekvence rezanja: menim da kadar gre za višje frekvence (rezanje na 100Hz) je dobro tudi fazno ujeti in v tem primeru gre upoštevati navodilo DSPeakerja, da se zaradi zakasnitve zaradi procesiranja (2,7 tisočink sekunde kar znese cca en meter) postavi sube tisti meter izpred glavnih zvočnikov. To sem tudi naredil s centralno postavitvijo med zvočniki in kavčem. V primeru dveh subov (kar je vsekakor bolje kot en sam) pa na bočne stene meter izpred glavnih zvočnikov, tudi če pasivno režeš z 12dB/oktavo, kar spet znese fazno zakasnitev za tisti meter.

Kakorkoli, želel sem objaviti tudi to rešitev, ker za tistih 600€ potrebnih za tako DIY rešitev, na trgu ne dobiš transparentnega suba. Kot spremljam dogajanje okoli tega niti za 2.600, hehe.
In res, hecno je poslušati to mojo kombinacijo, ker je sub bistveno transparentnejši od mojih basovcev na MonitorAudiju. MA20 Gold je 2,5 way zvočnik in ima spodnji wooferček reflex tuning na 40Hz, tisti višji basovec ki gre tudi na srednje tone do tweeterja pa na 60Hz. Tako sem zamašil spodnjo reflex luknjo in to nadomestil s subom. Pri poslušanju sedaj spominja na Cizek MG27 sub (seveda brez tiste njihove extra globine) - je kot da suba ni, dokler ne zaropota zaprav.
V primeru pa, ko (če) bom nabavil LRS (morda pa 0.7 model) od Magneplanarja, bo potrebno rez prestaviti na 100Hz in LRS tudi ustrezno filtrirati. V primeru da operacija ne uspe imam še vedno možnost narediti dva dipol suba in jih z AntiMode ustrezno ekvalizirati.
Pri tem naj samo še omenim, da zadnja verzija 8033S-ll procesira do 250Hz, medtem ko je prva (in sedanja Cinema) samo do 150Hz. Kar je premalo, ker če režeš na 100, ni da ga na 200 ni slišat. Stvar so v AudioReview merili - waterfall pred procesiranjem in po njem. Ni primerjave kako odpravi repe resonanc in so tudi na testu takrat zapisali da je škoda da se ustavi na 150Hz.

Drugače pa meritev traja skoraj pol ure in gre sedem krat skozi spekter in kadar najde resonance dviga in spušča glasnost tiste frekvence. Očitno takrat preverja doziranje algoritma.
_________________
Carpe Diem


Nazadnje urejal/a ambasador Sre Sep 30, 2020 10:39; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 30, 2020 10:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Isobaric je na voljo v dveh varijantah in sicer ena je piggy back in druga je push pull. Kot je Ambasador omenil edino Push/pull konfiguracija iznici mehanske anomalije. Za ta tip skatle je znacilno da je output seveda enak outputu enega zvocnika (in ne dveh) ter da v pol manjsem volumnu doseze Fo.
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 30, 2020 11:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fin in zanimiv projekt, čestitke. Malokdo se zaveda, da je bistvo natančnega zvoka spodaj, visokotonci so začimba. Woofer 12" je za naše razmere ravno prav volumna za polnokrvnost.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 30, 2020 11:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

tudi sam se spilam z enim manjsim projektom za v garazo z Infinity BETA driverji - Infinity EMIT tweeterjem.... 8" + 5" + EMIT. ravno vceraj sem spravil v red bass del,... morda se malo dela ampak je ze sedaj precej dobro,... matra me se kaksen manjsi sub s 4 x 8" KEF s katerimi bi naredil dual iso,.... gre pa se momentalno za 3-way aktivo
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 30, 2020 12:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
ojačevalec SA300

A to gre za SMSL SA300?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
berni



Pridružen/-a: Pon Jan 2010 11:49
Prispevkov: 1407
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 30, 2020 12:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@ambasador, če misliš uparjati z Magnepani mislim da je samo dipolni ali dipolni kardioidni sub prava zadeva zate. Sam imam še 2x FI IB3 18", ki sem ju mislil narediti kot H frame k 20.1 Magnepanom.
to je bil test za hec https://www.youtube.com/watch?v=rWA50tKfGT8
_________________
Lp
Bernard
--------------
Live and let live.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 30, 2020 14:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

berni je napisal/a:
@ambasador, če misliš uparjati z Magnepani mislim da je samo dipolni ali dipolni kardioidni sub prava zadeva zate. Sam imam še 2x FI IB3 18", ki sem ju mislil narediti kot H frame k 20.1 Magnepanom.
to je bil test za hec https://www.youtube.com/watch?v=rWA50tKfGT8

Hahaha, res je hec kot praviš - woofer s polkilsko membrano (338g) na tisto lahko deščico... Oggi le comiche (dan za komedije) Laughing Laughing Pa še frca za povrh (prrr...), totalno neprimeren woofer za to montažo.
Če se izdela navaden panelni open baffle subwoofer ga ne boš ustavil. Sem te eksperimente dal skozi s 33cm KEF B300 wooferjem pred desetletji. Pa je imel samo 73g membrano. Je ni podpore ki drži - tukaj velja uporabiti stari rek - klin se s klinom izbija.

Poglejte si to rešitev Nelson Pass-a: slot open baffle. Tukaj so wooferji eden nasproti drugega, da se te sile izenačijo. Paneli na katerih so wooferji direkt montirani so zelo toge konstrukcije. Potem je vse skupaj pri miru:
http://www.firstwatt.com/pdf/art_slob.pdf
Je pa to maksimalna reč po dimenzijah in decibelih za hišno uporabo. Kaj manjšega v tem stilu bo kar ok, itak Maggiji ne grejo preko 105dB peak, sploh ne manjši.
Pa morda pleksi prednji panel, da ne izgleda vse tako masivno/zakriva svetlobo.
---------------------------------------------------------------------------------
@ligtbit: Ojačevalec je zaenkrat SystemFidelity. Tega imam doma za razne eksperimente (v bližnji bodočnosti računam tudi preskusiti kvadrofonijo iz LP plošč, ker me je sram, da po toliko letih hifiranja nisem tega nikoli niti slišal). Za probe dovolj, potem bom videl kam me bo zaneslo.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 30, 2020 19:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če prav vidim konektor na sliki, lahko mikrofon vklopiš v računalnik in izmeriš rezultat.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 01, 2020 09:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

berni je napisal/a:
@ambasador, če misliš uparjati z Magnepani mislim da je samo dipolni ali dipolni kardioidni sub prava zadeva zate. Sam imam še 2x FI IB3 18", ki sem ju mislil narediti kot H frame k 20.1 Magnepanom.
to je bil test za hec https://www.youtube.com/watch?v=rWA50tKfGT8


Tistle zmazek od OSB dile plese po celi sobi in se zvija kt črv v šnopcu....skoda cajta
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 4 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe