Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Kombinacija ojačevalca in zvočnikov

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
GregorZ



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 13:24
Prispevkov: 5
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 06, 2020 13:50    Naslov sporočila: Kombinacija ojačevalca in zvočnikov Odgovori s citatom

Pozdravljeni,
Že nekaj časa sem imel 5.1 sistem za gledanje TV-ja in občasno poslušanje glasbe. Ker pa sem ta sistem zelo malo uporabljal in so mi bili v napoto zadnji zvočniki sem ga prodal in se odločil za običajen stereo sistem. Ker sem že imel dokaj dobre zvočnike (po moji presoji - kar pa še nič ne pomeni, ker sem na hifi področju čisti začetnik), sem iskal en soliden stereo ojačevalec.

No, da skrajšam...nabavil sem ojačevalec Yamaha A-S201, zvočniki so Yamaha NS-333. Ker mi je pri tej kombinaciji manjako nizkih tonov, sem dodal še aktivni subwoofer Infinity Primus P8.

Vendar mi ta kombinacija še vedno nekako ne ustreza. Zvok mi je pri običajni glasnosti (recimo taki, da v bloku sosedje ne kličejo policije Smile) še vedno nekam "prazen". S tem mislim, da mi manjkajo nizki toni in tudi glasnost je do nekje 50% na ojačevalcu zelo nizka. Torej če želim, da imam poln zvok, da se basi lepo čutijo pri kakšnem r&b komadu, moram dati ojačevalec vsaj na 75% glasnosti, kar pa je na kocu že zelo glasno.

Zadevo sem zvezal tako:
- zvočnike sem vezal na A sklop zvočnikov na ojačevalcu
- Subwoofer sem vezal na B sklop zvočnikov na ojačevalcu ter na High level input na sub-u (ker ojačevalec nima izhoda za subwoofer).
- Kretnico na subwooferju sem nastavil da reže na 80 Hz
- jakost na subwooferju pa sem nastavil na dobro tretjino, ker drugače je preveč.

Zadnje tedne sem že toliko prebral o komatibilnosti zvočnikov, ojačevalcev, nastavitvah in priklopih subwooferja, da sem že čisto zmeden. Zato se obračam na vas, če mi lahko kdo pove ali je pri tem kar sem napisal že kje na prvi pogled kaj narobe. Torej, ali je ta kombinacija komponent že v osnovi zgrešena? Ali sem Subwwofer narobe priklopil in bi ga moral priklopit vzporedno z A sklopom zvočnikov? Ali so ti zvočniki v osnovi preslabi za 25 m2 prostor? Ali ojačevalec ne more poganjat teh zvočnikov oz.ali je premočen?

Aja, imam pa še en center zvočnik viška (Yamaha NS-444), ki ga sedaj ne morem nikjer uporabit. Je kakšna opcija da ga nekako vseeno priklopim na ojačevalec (recimo samo na en izhod B sklopa zvočnikov)? Mi ga je škoda, da mi samo leži na polici in se nanj prah nabira, ker prodat ga pa tudi nima smisla.

Se pa zavedam, da te komponente niso posebno kvalitetne.

Ojačevalec:
https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/hifi_components/a-s201/specs.html#product-tabs

Zvočniki:
https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/speaker_systems/ns-333/specs.html#product-tabs

Subwoofer:
https://www.cnet.com/products/infinity-primus-ps-8-subwoofer/
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
AndrejS



Pridružen/-a: Tor Dec 2010 17:03
Prispevkov: 930
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 06, 2020 13:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

http://www.audio-kontakt.com/forum/viewtopic.php?t=1608&postdays=0&postorder=asc&start=1695

post stevilka 3, more power, in vecje zvocnike.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GregorZ



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 13:24
Prispevkov: 5
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 06, 2020 14:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala!
Sem predvideval, da bo odgovor "malo dnarja, malo muzike" Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
AndrejS



Pridružen/-a: Tor Dec 2010 17:03
Prispevkov: 930
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 06, 2020 14:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne, preberi se enrkat post.. Tocno o tem govori!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 06, 2020 14:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ali si kaj probaval različne frekvence in fazo na subu?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GregorZ



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 13:24
Prispevkov: 5
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 07, 2020 16:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za vse odogovore. Malo sem se poigral še z nastavitvami subwooferja, predvsem pa z njegovo lokacijo. Tako da sedaj je sicer malo boljše, ampak ko sem danes poslušal ene dobre trisistemske zvočnike v eni izmed audio trgovin, sem končno ugotovil, kaj mi dejansko manjka Smile

Še enkrat, hvala za pomoč.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bogomir 4051



Pridružen/-a: Tor Dec 2008 19:42
Prispevkov: 1440
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 07, 2020 16:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pogosto se je izkazalo, da je bilo najbolje, da se je iz terminalov A, peljal kabel v subov high-in, nato pa iz high-out (bypass) , v glavne zvočnike. Terminale B pa uporabiš za priklop centra.
Poigraj se tudi s frekvencami, levlom in fazo na subu. Tvoje komponente niso ne vem kaj, ampak smeti pa tudi ne. To bi moralo igrati.

lpm
_________________
miro
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 031361550
GregorZ



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 13:24
Prispevkov: 5
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 07, 2020 17:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ker imam subwoofer čisto na drugi strani sobe, bi porabil zelo veliko kabla (cca 20m za oba zvočnika) za priklop zvočnikov preko subwooferja, zato sem se odločil, da na terminale A priklopim zvočnika in na iste izhode od ojačevalca priklopim še high level inpute od subwooferja. Na levi izhod od terminala B pa sem prikopil center zvočnik.

Na subwooferju sem fazo dal na 180, crosoover na okoli 100 Hz, level pa po občutku, da ne tolče preveč Smile, ter ga postavil za kavč.

Pa prvotno sem glasbo predvahal preko BT vmesnika, ki je priklopljen na ojačevalec (ki je en cenen od logitecha in ni mipljen za hifi uporabo), sedaj pa sem priklopid Ipad preko kabla, tako da je tudi v kvaliteti izvora glasbe razlika.

Sedaj je po mojem OK, tako da bo za nekaj časa mir. Edino kar bom verjetno nabavil je en boljši DAC konverter, ki bo imel hkrati BT in optični vhod.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 07, 2020 19:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

GregorZ je napisal/a:
Ker imam subwoofer čisto na drugi strani sobe,

Morda je pa to problem. Vsaj v teoriji bi bilo bolje, če je razdalja čim bolj podobna razdalji levega in desnega zvočnika.

Center zvočnik raje prodaj. Brezveze da ruši zvočno sliko, če imaš stereo ojačevalec. Zakaj bi imel dva leva ali dva desna zvočnika?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ico



Pridružen/-a: Ned Maj 2013 10:00
Prispevkov: 193
Kraj: kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 10, 2020 08:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

škoda de se nisi prej pred nabavo pozanimal tu,kaj je treba vse nabaviti in za tvoje potrebe ter kvadraturo prostora...škoda denarja sedaj...lp.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 10, 2020 09:30    Naslov sporočila: Re: Kombinacija ojačevalca in zvočnikov Odgovori s citatom

GregorZ je napisal/a:
......

No, da skrajšam...nabavil sem ojačevalec Yamaha A-S201, zvočniki so Yamaha NS-333. Ker mi je pri tej kombinaciji manjako nizkih tonov, sem dodal še aktivni subwoofer Infinity Primus P8.

Vendar mi ta kombinacija še vedno nekako ne ustreza. Zvok mi je pri običajni glasnosti (recimo taki, da v bloku sosedje ne kličejo policije Smile) še vedno nekam "prazen". S tem mislim, da mi manjkajo nizki toni in tudi glasnost je do nekje 50% na ojačevalcu zelo nizka. Torej če želim, da imam poln zvok, da se basi lepo čutijo pri kakšnem r&b komadu, moram dati ojačevalec vsaj na 75% glasnosti, kar pa je na kocu že zelo glasno.
......
/

Tista polnost ki manjka se naredi med 100 in 300Hz. Če bi ekvaliziral to področje da pride v pravilno razmerje z ostalim spektrom, bi ugotovil da bobni/ima močen škatlast prizvok.
Zato proizvajalci ta del spektra 'olajšajo' da problemi niso evidentni. Zadeva spremlja več ali manj vse škatlaste zvočnike, problem je dovolj dobro rešljiv za relativno velik denar ali posamezne posrečene modele.
Kadar dodaš subwoofer, je njegovo delovanje izpod spektra (< 80Hz) ki določa polnost zvokov - zato ne more pomagati.

Kakorkoli, če želiš masivnost in polnost, tega ne moreš pričakovati od 5 kilskih malih zvočnikov, neglede na ceno.
Bo potrebno ponovno v trgovino in s svojo glasbo izbrati med možnostmi. Sedaj imaš to prednost, da lahko svoje zvočničke odneseš v trgovino in bolj sigurno primerjaš.
A bodi pripravljen na kompromise; če je zvok poln gre to na račun vokalov ki potem bobnijo (spikerji na radiu naprimer). V tem smislu je bolje pogledati višje po cenovni lestvici. Pa tudi tam ni da je vse v cvetju in rožah... a glede na to da si začetnik te bo hitro kaj zadvoljilo. Poglej pri IndianaLine, naprimer Diva 262.

Še en faktor je v igri - postavitev zvočnikov v prostoru. Bližina sten ojača polnost, posebej midbas ojača bočna stena. Če se ti tudi samo eden zvočnik nahaja daleč od bočne stene, ti tudi to prazni zvok.
--------------------------------------------------------------------------------------
Hote ali nehote kadar se želi glasna reprodukcija, se volume nastavlja glede na težišče zvoka - torej glede na spekter 100-300Hz. Tako se hitro znajdeš pred zvokom ki tuli in vrešči, polnosti pa od nikoder.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 10, 2020 14:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Spusti crossover na subu pod 80 ali se manj, odvisno od sposobnosti glavnih zvocnikov,.... fazo nastavi na podlagi kaksne strmine reza uporabljas za low pass na subu in hi-pass na glavnih zvocnikih. ce je opcija oba pusti na 24 c e je to opcija in pusti fazo na 0 ce imas povsod +/+ in -/- vezavo amp/zvocniki
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
GregorZ



Pridružen/-a: Čet Avg 2020 13:24
Prispevkov: 5
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 11, 2020 11:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nekako mi še kar ni dalo miru in sem bil radoveden kakša bi bila situacija z večjimi zvočniki. Pa sem naletel na ugoden eksperiment. Nabavil sem rabljene zvočnike Pioneer CS-5030. Dokaj velike škatle in je seveda že takoj opazna razlika v primerjavi z manjšimi yamahinimi. Sedaj je zvok bolj poln in tudi subwoofer crossover sem spustil nižje, ker so ti zvočniki trosistemski in imajo že kar nekaj basa. Faza je zdaj na 0. Tole je sedaj kar solidna rešitevza začetek in mali denar. So pa sedaj zzvočniki res veliki, kar ni bilo v planu, vendar če bi želel priti z manjšimi zvoičniki na nek podoben učinek, bi samo za en zvočnik dal več kot sedaj za cel sistem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
AndrejS



Pridružen/-a: Tor Dec 2010 17:03
Prispevkov: 930
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 11, 2020 11:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe