Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Akustika sobe in postavitev zvočnikov
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 72, 73, 74 ... 79, 80, 81  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
simon740



Pridružen/-a: Sob Sep 2012 15:59
Prispevkov: 975
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 20, 2019 12:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Medtem, ko debata teče o zvočnikih, basu, wooferjih, sem se jaz lotil "predelovanja" sedežne garniture. Oba enoseda sem "dopolnil" z absorcijskim materialom, čaka me še predelava troseda.

Že sedaj se pozna razlika. Bass je nekoliko hitrejši, čistejši, črvstejši in tudi sama zvočna slika je boljša, čistejši visoki in srednji toni Surprised Smile
Zadovoljen Smile

lp,
Simon
_________________
Sound quality has very little to do with file size
Some people may think that loud sound is = good sound, but the fact is that it is loud and compressed and all dynamics have been sucked out.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 20, 2019 12:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@simon, aleluja, važno je to get satisfaction.
--------------------------------------------------------
Po moje ni nič narobe povezati problematiko akustike prostora v odvisnosti od kakovosti zvočnika. Naj se ve.

Kdaj je začel Brad pit? -
Ko je nehal pit Sampras Laughing Laughing
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: Ruše

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 20, 2019 13:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:

Kdaj je začel Brad pit? -
Ko je nehal pit Sampras Laughing Laughing


@ambasador:
Vsi vozijo BMW, samo Alan Ford!

@simon740, se opravičujem... Wink
_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljšemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Tma



Pridružen/-a: Pet Nov 2010 3:06
Prispevkov: 635
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 30, 2019 19:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

benma je napisal/a:
Zanimivo razmišljanje... No, MA najbrž niso ravno nek presežek med samostoječimi zvočniki po katerih bi lahko presojali koncepte.

Pred kratkim sem bil na obisku v Inteku in mi je Darko prezentiral hudo dobre 2,5 sistemske Wilson Benesche (mislim, da je cena cca. 10k). Res lepo zvenijo. Zraven je imel še njihov sub, ki tudi pride okrog 10k. Čeprav mi je Darko zelo navdušeno pripovedoval koliko ta sub izboljša zvok, jaz tega nisem slišal. Zame je bil sub povsem odveč.


No jaz tvojega mnenja os omenjenem subu ne delim (pa tudi še en prisoten v sobi) - Poslušali smo Tadiča in Stefanovskega (Krushevo) in Jeffa Becka in je bila razlika zame očitna - ne samo na basu ampak tudi na sami širini (pa še kaj bi se dalo opisat) zvoka.

LP, Tomi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Matjaž1



Pridružen/-a: Čet Mar 2011 17:25
Prispevkov: 84
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 23, 2019 08:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bom za mojo prošnjo uporabil kar tole temo.

Bi se morda kje našel kak soforumaš, ki ima naprave in bil pripravljen za kakšno pivo (in evro) pomeriti zvok v mojem placu in morda demonstrirati vpliv panelov, predvsem bass trapov, na zvok.

Nekako se moram lotit akustike prostora in pojma nimam, kje naj začnem, vsako delo na pamet in brez izkušenj pa je prej kot ne stran vržen denar.

lp, Matjaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lix



Pridružen/-a: Ned Jan 2016 3:17
Prispevkov: 501
Kraj: Med Koprom in Trstom

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 23, 2019 14:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljen Matjaž1

Akustika in postavitve so cela reč, instant variante se redkokdaj obnesejo.
Predvsem je vprašanje koliko si pripravljen spremeniti tvoja (ali ženina) pričakovanja kar se postavitve v prostoru tiče. Večina ljudi si želi boljšega zvoka, a da bi premaknili sistem za 10 centimetrov, ni šans. Čeprav živim od tega in imam aparature, ti priporočam, da najprej sam pomeriš kaj se dogaja s sistemom. Itak je prva meritev slušna in se že tam vse sliši, če veš kaj poslušat. Dostikrat pa vseeno pomaga grafični izris zvočnega odziva, za kar jaz zadnje čase uporabim kar telefonček in tale programček:
https://sites.google.com/site/bofinit/#TOC-AudioTool
Neverjetno kako je taka meritev blizu "tapravi" in kako hitro ti pokaže kje so problemi. Pink noise lahko spuščaš s CDja (se dobijo online testni zapisi), ali katerega drugega digi izvora, za gramofonsko reprodukcijo rabiš enako reč na vinilki. Zgoraj omenjeni programček boš z malo vztrajnosti na netu našel tudi v poizkusno zastonjkarski verziji.
Če ti zgoraj zapisani pojmi niso jasni, potem res ne bo druge kot nabaviti hektolitre piva in povabiti kakega profija v goste.

lix
_________________
"Ne moreš dobiti pudinga, če ne poješ mesa."
P. Floyd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
china



Pridružen/-a: Sre Sep 2013 11:20
Prispevkov: 20
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 23, 2019 15:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

https://www.audiocircle.com/index.php?topic=64321.0

https://youtu.be/84Pf0ycbyBM
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 23, 2019 16:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kar se tiče akustike sobe so ušesa in generator sinusa (lahko računalnik ali CD z počasnim sine sweep-om) dovolj. Pomagaš si lahko tudi kakšno aplikacijo na telefonu.
Poslušanje sinusa pogosto razkrije razlog težav, kar mikrofon ne.

Najprej lahko odkriješ hribčke in doline do 300Hz. Na žalost je problem, da absorberji in difuzorji niso efektivni tam kjer je običajno največ težav. Premikanje zvočnikov, pohištva, in poslušalne pozicije je najbolj učinkovito.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
berni



Pridružen/-a: Pon Jan 2010 11:49
Prispevkov: 1407
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 23, 2019 17:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:
Kar se tiče akustike sobe so ušesa in generator sinusa (lahko računalnik ali CD z počasnim sine sweep-om) dovolj. Pomagaš si lahko tudi kakšno aplikacijo na telefonu.
Poslušanje sinusa pogosto razkrije razlog težav, kar mikrofon ne.

Najprej lahko odkriješ hribčke in doline do 300Hz. Na žalost je problem, da absorberji in difuzorji niso efektivni tam kjer je običajno največ težav. Premikanje zvočnikov, pohištva, in poslušalne pozicije je najbolj učinkovito.

tvoja ušesa niso linearna glede na fq, zato se meri. Poglej si izpis sluha, ko delaš zdr. pregled.
_________________
Lp
Bernard
--------------
Live and let live.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 23, 2019 18:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Opozorilo je zelo na mestu. Sine sweep ne sme zveneti linearno. Iskati je potrebno ostre nepričakovane spremembe.

Tiste ta velike hribčke in doline pod 300Hz se sliši, ko nenadno požre ves zvok ali začne vse noreti.
Z poslušanjem lahko odkriješ velike resonance (+-20dB), ne moreš pa ugotoviti ali je linearno ali ni.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Matjaž1



Pridružen/-a: Čet Mar 2011 17:25
Prispevkov: 84
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 24, 2019 09:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za vse odgovore, predvsem pa lixu.

Grem kar po vrsti, od konca proti začetku.

Hektolitri piva niso problem, tudi pet če bo treba Smile

Ja, zdi se mi, da potrebujem nekoga, ki o akustiki ve več, kot vem jaz (kar je zelo malo) in lahko predlaga rešitve, ki jih morda sam ne vidim ali pa se jih, ker niso ravno brezplačne, ne upam probat kar na pamet.

Zadeva namreč naslednja - moja soba je akustični pekel. Majhno stanovanje, dnevna in spalnica sta en prostor, kar pomeni, da precej prostora zaseda postelja, sedišče je pod oknom. V enem kotu bas dobesedno pulzira in bobni, prav tako na mestu, kjer sedim. Za test vedno uporabim Massive Attacke, komada Prey For Rain in Dead Editors.

Premikanje zvočnika ne pomaga. Po spletu berem, da že malenkostni premiki lahko naredijo čudeže. Jaz sem ga premikal v dolžini enega metra levo in desno ter naprej in nazaj. Ne pomaga.

Sobo sem obrnil zrcalno. Ne pomaga.

Sobo sem obrnil tako, da je en zvočnik streljal v omaro v sobi (neprijazna postavitev za življenje), drugi pa skozi prehod v kuhinjo. Bas se je nekoliko umiril, pojavil pa se je odmev iz kuhinje.

Dejansko je edina postavitev, ki je nisem probal postavitev zvočnika pred omaro in na prehod v kuhinjo.

Je pa res, da so zvočniki kar veliki, ampak ljudje podobne uporabljajo v še manjših prostorih brez problemov. Soba je velika 3.5 x 4.5 metrov, zvočnika žal ob daljši steni.

Brezplačnega AudioToola ne najdem, sem pa potegnil dol dva podobna podobna programa ter pink noise. Krivuljo je pri enem dvigovalo na 65 in 45 Hz,pri drugem na 80. Nekonsistenten izplen. Pravzaprav pa za definicijo problema res potrebujem samo ušesa.

Ergo - pripravljen sem nudit hektolitre piva za kompetentno mnenje Smile

Dodatek: sem zavrtel še sine sweep. Od 30 do 60 Hz se je slišalo izredno neprijetno, potem pa malo manj. Ampak verjetno tako mora biti.

In še eno sem pozabil omenit. Če se premaknem približno en meter naprej od sedišča proti zvočnikoma, problem (skorajda) izgine.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 24, 2019 10:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Matjaž1 je napisal/a:
Dodatek: sem zavrtel še sine sweep. Od 30 do 60 Hz se je slišalo izredno neprijetno, potem pa malo manj. Ampak verjetno tako mora biti.

Načeloma ne. Ni tam nič posebnega. Takole naj bi slišal povprečen človek (tisto kar je manj dB naj bi bilo bolj slišno):

Katere zvočnike imaš?

Matjaž1 je napisal/a:
V enem kotu bas dobesedno pulzira in bobni, prav tako na mestu, kjer sedim.

In še eno sem pozabil omenit. Če se premaknem približno en meter naprej od sedišča proti zvočnikoma, problem (skorajda) izgine.

Problem je torej preveč basa zaradi sobe. Sedišče bi moral premakniti, ker je verjetno preblizu stene.
Idealno je, da so zvočniki ~1m od stene in razdalja med tabo in zvočniki manjša kot razdalja med tabo in zadnjo steno. V kotih se nabere bas.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 27, 2019 12:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

za izvajanje meritev lahko uporabiss tudi REW,...ga ni problem dobit tako za Maca kot za PCa....potem rabis se Mikrofon in zvocno, ali samo USB mikrofon
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
gerchy



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 10:43
Prispevkov: 670
Kraj: 03

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 19, 2020 10:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ostalo mi je nekaj vsestranskih akustičnih-absorpcijskih panelov. Zaradi lesenega okvirja zadaj se lahko enostavno namestijo na strop ali na stranske stene. Zaradi bele barve so tudi zelo nevpadljivi v dnevnih prostorih.

Dimenzija: 100x50 cm, debelina 10 cm. Material: Basotect pena.

Več za ZS.







Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bojan Varjačić Rajko



Pridružen/-a: Pon Sep 2019 14:06
Prispevkov: 81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 22, 2020 14:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

A lahko vprašam, ali so za namen merjenja primerni tudi zastonjski programi, npr. jaz imam naloženega "spectroid", ki izriše grafikon po frekvencah.

lix je napisal/a:
Pozdravljen Matjaž1

Akustika in postavitve so cela reč, instant variante se redkokdaj obnesejo.
Predvsem je vprašanje koliko si pripravljen spremeniti tvoja (ali ženina) pričakovanja kar se postavitve v prostoru tiče. Večina ljudi si želi boljšega zvoka, a da bi premaknili sistem za 10 centimetrov, ni šans. Čeprav živim od tega in imam aparature, ti priporočam, da najprej sam pomeriš kaj se dogaja s sistemom. Itak je prva meritev slušna in se že tam vse sliši, če veš kaj poslušat. Dostikrat pa vseeno pomaga grafični izris zvočnega odziva, za kar jaz zadnje čase uporabim kar telefonček in tale programček:
https://sites.google.com/site/bofinit/#TOC-AudioTool
Neverjetno kako je taka meritev blizu "tapravi" in kako hitro ti pokaže kje so problemi. Pink noise lahko spuščaš s CDja (se dobijo online testni zapisi), ali katerega drugega digi izvora, za gramofonsko reprodukcijo rabiš enako reč na vinilki. Zgoraj omenjeni programček boš z malo vztrajnosti na netu našel tudi v poizkusno zastonjkarski verziji.
Če ti zgoraj zapisani pojmi niso jasni, potem res ne bo druge kot nabaviti hektolitre piva in povabiti kakega profija v goste.

lix
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HIGH-END AUDIO Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 72, 73, 74 ... 79, 80, 81  Naslednja
Stran 73 od 81

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe