Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Cizek vintage
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Dogodki v svetu HI-FI-ja, srečanja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 29, 2019 08:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nimam možnosti postavitve ob steno za tako velik sistem.
C2 samega je možno tako postaviti (gre direkt v knjižni regal, narejen po meri s hifi kriteriji, ki popolnoma pokriva celo steno) in sem to tudi pred par leti opisal.
Zgodi se nekaj zanimivega: stereo slika, ki je običajno v celoti izza zvočnikov izskoči tudi naprej, izpred zvočnika. Polovica izza, polovica izpred. Zelo nenavadno in daje dosti intimen vtis, če se tako izrazim. Zelo fino za poslušanje radia, tako da kolebam - namreč ko sem načrtoval regal sem imel v mislih novi release JBL4319 z namenom (poleg radia) imeti en par za rock in druge beat zvrsti, medtem ko bi klasiko pokrival s kakšnimi fullrange elektrostati prostostoječi ob drugi steni, jasno na drugem sistemu.
-----------------------------------------
Ostale 3 stene so ali z okni ali z vrati. Lahko postavim na steno - a so 'diskontinuitete' dosti preblizu za merodajno poslušanje/ ni pravega efekta 2pi (radiacija v polprostoru).
------------------------------------------
prekopiral iz četrte strani te teme, kjer sem opisal zvok v regalu:
Cizek 2 'grize' še naprej - sem ga postavil v knjižni regal, ki mi pokriva eno steno. Sem želel slišati ali je uporaben za nonstop poslušanje radia, magari s kakim vintage receiverjem.
Sem ga moral poleči, ker je višina med policami samo 36cm, je pa regal zelo plitek (33cm). Tako je zvočnik poravnan in zadelan s ploščami in knjigami vse okoli v eno ravnino. To me je že od nekdaj mučilo probati. So na višini 107cm in razdalja med centri je 2m. Od stranskega zida pridejo 0,8mL in 0,7mD. Priključil sem ga na CD avtoradio Blaupunkt Bremen (kar draga reč, me je koštal 800€ in ima tudi daljinca). Pod njih sem podstavil filc, da se vibracije ne prenašajo po sicer 25mm masivnih hrastovih policah. Kabel je poceni RadioShack zvočniški.

Basi so sedaj bistveno bolje poravnani s preostalim spektrom. Reality test takoj - z glasovi spikerjev, ki ne bobnijo nič, niti na nacionalki (Prvi, Ars,202) - skočijo ven isto kot tista zadušena ambienca kabine v kateri govorijo spikerji. Milina, jih imaš pred seboj, in nenavadno dobro slišne nianse v govoru, šelestenje listov, drobni zvokeci od škripanja stola naprej. Res dobra ambienca tega zvočnika se čuje tudi pri raznih intervjujih (kar padeš tam) kot skladbah.
Tudi tiho poslušanje je užitek.

_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 29, 2019 13:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:
LBaudio je napisal/a:
port se ne oblaga z nicemer.

Običajno se ne, ampak lahko se:


LBaudio je napisal/a:
Ce nekdo natlaci v port peno ali karkoli drugega vpliva na tuning sistema kar ni enako tistemu kar je skonstruirala fabrka

Saj to hočeš doseči. Če bi bilo enako ne bi bilo smisla.


glede na to da si spisal nek software za kalkulacijo kišt, pricakujem da veš kaj se še vse podre od impedancne krivulje dalje in ce vzamemo v zakup, da je ohisje/driver v najboljsi mozni sinergiji, je potem dejansko kakrsnokoli prckanje po designu sprememba na slabse vsaj v dolocenih ozirih. S tem ko oblozis port spremenis efektiven presek porta na manjsi in glede na to da dolzina ostaja enaka se tuning zašifta navzdol, presek porta je zmanjsan kar rezultira v vecji hitrosti zraka skozi port kar je spet slabo, se posebej pri klasicnih ravnih zakljuckih BR cevi kar lahko povzroci se dodaten port noise,..... kako gre skupaj z Fs-om driverja (ponavadi se tunira na ali nad Fs-om), upade akusticna jakost, in sound gre nekako bolj v smer kompresije s se vedno malenkost boljsim izkoristkom kot pri kompresiji....
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005


Nazadnje urejal/a LBaudio Sre Apr 03, 2019 12:06; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 29, 2019 18:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vse drži.
Optimalne zvočnike bo to poslabšalo. Kaj je optimalno je pa odvisno tudi od prostora.
Gravesen pogosto uporablja zadušen port kot "variovent". Sam nisem eksperimentiral. Ne vem točno kako vpliva na port noise, ker je površina drugačna.
Mimogrede, simulator za zaprto škatlo je isti kot za bass reflex samo da je port čisto zadušen.

No, malo sva zašla. Se opravičavam. Ni bil moj namen splošna debata o portih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 01, 2019 10:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Variovent ali aperiodicna membrana je druga zgodba kot klasicen BR,... zanimiva resitev za car audio ce so driverji primerni - Qtc pod 0.5-0.6,...vplivas na impedanco driverja pri Fs,... naredil sem ze nekaj takih zadev za car audio, in pa tudi neke varjante ki so derivat telovadbe z AP...ravno zdaj delam enega BMW s tako resitvijo in po testiranju se zadeva obnese zelo dobro tako po meritvah kot tudi zvokovno.
Drugace pa je to Zadeva ki jo je fural Dynaudio, membrane lahko kupis tidi pri ScanSpeaku
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
AndrejS



Pridružen/-a: Tor Dec 2010 17:03
Prispevkov: 930
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 01, 2019 20:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem se ze bal, da je vec JBL-ov v Sloveniji kot Cizek zvocnikov
po celem svetu. No ne ravno, saj se ni zares prav vsak prijavil v zadnjih 6 letih,
ampak MG27 subov je pa zgleda zares malo ostalo.

Osebno sumim, da ko so zacele razpadat obrobe, so vsi preklopili na tower
bass reflex zvocnike. To tudi razumem WAF je pomemben na neki tocki.
Vprasanje koliko jih je lezalo po smeteh v devedesetih, pa se ni nihce obregnil.

http://cizekspeaker.weebly.com/owners-list.html


Andrej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
AndrejS



Pridružen/-a: Tor Dec 2010 17:03
Prispevkov: 930
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 06, 2019 08:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nekoliko se moram popraviti.
Stevilo MG27 subov v Sloveniji neverjetno raste.
Po zadnjih podaktih so ze najmanj trije pari.

Pozdrav, Andrej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 08, 2019 09:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zadnji teden poslušanj sem porabil za ponovno prevetritev postavitev in ugotovil zakaj mi ustreza postavitev C2 z midwooferjem odzgoraj. Za zelo učinkovite so se izkazale Epidauro gumi nogice, ki dvignejo C2 še za 5cm.
Taka postavitev se je izkazala ker so zvoki naravno polni, mesnati in bolje fokusirani. Če je woofer C2 preblizu MG27, skupek proizvaja bolj tanek zvok; sicer deluje kot bolj detaljen a je samo votlost zvokov tista ki daje ta občutek.
Sedaj s primernimi posnetki hitro prikažem efekt ene postavitve vs drugi.

Sedaj je celotna 'inštalacija' visoka preko 1,3 metra. in z Epidauro nogicami vmes tudi lepo izgleda. Izpod sub-a sem podstavil debel filc (1cm).
----------------------------------------------------------------------------------------
Amplifikacija
Cizek 2 (na tleh, spredaj ena Epidauro nogica nagne zvočnik nazaj) lahko spodobno poslušaš z malim ojačevalcem. Čim priključiš še subwoofer, izgubiš dobre 2dB na glasnosti, zvok postane len - zmanjša se dinamika in splošen vtis je upad detajlov.
To so simptomi podhranjenega ojačevalca.
Možni sta dve rešitvi: biamping z elektronsko kretnico ali beštija od ojačevalca.

Ponovno sem priklopil ojačevalec Spectron Musician. Sedaj ko je postavitev z midwooferjem odzgoraj napolnila področje med 100 in 200Hz vse skupaj zaigra da je veselje poslušat. Scena ogromna tudi v višino, zvoki zelo spominjajo na boljša poslušanja na sejmu v Minhnu - z razliko za frakcijo od frakcije tistih cen. Cinemascope audio in velik približek realističnim zvokom z občutkom da je še veliko prostora za izboljšave z boljšim pre-jem, kabli, izvorm zvoka itd. A že tako te vrže na rit...
-----------------------------------
Še vedno preseneti definicija na basu in midbasu - še imate sampler CD od Usherja? Tisti komad orgel skupaj z violončelom? Ki sem ga vedno slišal tako, da je violončelo dobil dimenzije trodelne omare. No, sedaj se sliši velik zračen prostor z mogočnimi orglami - in violončelom notri, ki niti za trenutek ne pobegne v odebelitve. Rariteta.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 08, 2019 13:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:

Amplifikacija
Cizek 2 (na tleh, spredaj ena Epidauro nogica nagne zvočnik nazaj) lahko spodobno poslušaš z malim ojačevalcem. Čim priključiš še subwoofer, izgubiš dobre 2dB na glasnosti, zvok postane len - zmanjša se dinamika in splošen vtis je upad detajlov.
To so simptomi podhranjenega ojačevalca.
Možni sta dve rešitvi: biamping z elektronsko kretnico ali beštija od ojačevalca.



mogoce/najverjetneje fazno/casovno nista usklajena, zato se tudi outputa ne "sestejeta" kot bi se morala.
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
LBaudio



Pridružen/-a: Ned Jan 2010 10:25
Prispevkov: 829
Kraj: Ljubljana, SLOVENIJA

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 08, 2019 13:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:

Amplifikacija
Cizek 2 (na tleh, spredaj ena Epidauro nogica nagne zvočnik nazaj) lahko spodobno poslušaš z malim ojačevalcem. Čim priključiš še subwoofer, izgubiš dobre 2dB na glasnosti, zvok postane len - zmanjša se dinamika in splošen vtis je upad detajlov.
To so simptomi podhranjenega ojačevalca.
Možni sta dve rešitvi: biamping z elektronsko kretnico ali beštija od ojačevalca.



mogoce/najverjetneje fazno/casovno nista usklajena, zato se tudi outputa ne "sestejeta" kot bi se morala.

Taka orodja uporabljamo v car audiu, ne vem pa kaksne imate opcije za svoje hisne sisteme razen obracanja faze za 180 deg in prestavljanje zvocnikov po prostoru
https://youtu.be/AwKV8s9hzyA
https://youtu.be/Y71sPKTXrNo
_________________
For Fast Moving Concerts

Custom Aeroports
Custom car audio installs

2 X WR setter dBDrag street B - 2005
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 041 853615
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 08, 2019 14:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LBaudio je napisal/a:
ambasador je napisal/a:

Amplifikacija
...


mogoce/najverjetneje fazno/casovno nista usklajena, zato se tudi outputa ne "sestejeta" kot bi se morala.

Dve postavki sta - na eno vplivamo direkt s postavitvijo zvočnikov (razdalje med wooferji in njihov odstoj od tal) in te lahko delno izpraznijo crossover področje, druga pa je upad glasnosti za 2,5 dB po celem spektru satelita, ki je posledica njihove posebne kretnice - stvar je izmerjena in dokumentirana v testu C3+MG27 iz Stereoplay-a (na Cizekovi weebley strani, linki so v začetku te teme, kjer so vse te meritve).
Sem samo opisal kako se to sliši , tako da se dobi občutek.
ps
Koliko je problem optimalnosti faze - je odprto vprašanje. Samo po sebi sigurno ne (glede na meritve v gluhi sobi), drugo so efekti kadar pridejo odboji v enačbo, takrat bi morda dodatni fazni zasuki (s kretnicami višjega reda) optimirali situacijo.
Na kretnico ne moremo vplivati (razen če vključimo elektronski crossover, potem imamo odprte vse možnosti). V dani situaciji s 6dB rezi lahko poiščemo optimalno razdaljo med wooferji, pri čemer nikakor ne smemo zanemariti odboje od tal.
V spodaj pripetem linku je Siegfried Linkwitz obravnaval problematiko z vključevanjem odboja od tal, ki ima močen vpliv na teh frekvencah (prvi odboj utiša satelit v tem področju za več kot -6dB):
http://www.linkwitzlab.com/frontiers_5.htm

Če pogledamo že omenjeni test v Stereoplay-u, je lepo vidno, da so 'kasirali' manjšo plitvino med 100 in 200Hz (power bass področje) pri meritvi sistema v prostoru. In to kljub izjemni meritvi v gluhi sobi, ki daje +/-1dB od 30 do 700Hz! Tudi v zvočnih opisih pravijo da kljub močnemu sub-u ni tako poln, rokerski odziv kot bi pričakovali. 'Moja' postavitev to vsaj delno rešuje, vsaj tako se sliši. Bom pa opravil še amaterske meritve, da vidim kaj mi bo pokazalo. Z dvigom midwooferja povečam razdaljo do sub-ov in razdaljo do tal (odboji se preselijo nižje po frekvenci.).

Da ne bi kdo mislil, da je ta problematika vezana samo na Cizek. Ne uide nobeden, ki ima kretnico na teh frekvencah Laughing / naprimer sateliti (zvočniki na stojalih) + sub. Ponavadi se premešča sub ali obrne faza toliko, da ni moteče. A to ni rešitev za resen rezultat. Kar spomnite se kako taki sistemi zvenijo - bolj tanko na prehodu proti sub-u.
Linkwitz: Playing with the subwoofer's roll-off frequency, its phase shift, polarity, positioning or output level might yield performance that is adequate for home theater sound effects, but most likely is not accurate enough for reproducing well recorded music to full satisfaction.

Debata je zdrsnila na kvazi strokoven teren a glede na to, da ni Cizek nivo mineštre, kjer po občutku mečeš noter sestavine tja v en dan, temveč je ves projekt dosledno naravnan na teorije in glede na to, da je nekaj udeležencev debate kar podkovanih, ni nič narobe.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 15, 2019 12:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@andrejS - si imel prav. Ležečki postaviti satelit s tweeterji ven.

Kaj se je zgodilo? Sem šel z digitalnim SPL metrom in merilnim CD-jem preverjat kaj se dogaja in ugotovil, da sta oba zvočnika C2 v kontrafazi!
Očitno je pri menjavi obrob tip pozabil kako so bili zvočniki povezani. Ni pazil da mora biti plus na plusu (ko preverjaš z baterijo je absolutna polariteta pravilna kadar membrane skočijo ven, plus je tisti kjer je + baterije).

Stvar sama po sebi ni nič narobe, absolutna faza ni slišna, nastane pa problem če to vežeš na kretnico sub-a.
Tako sem poskušal kompenzirati napako s postavitvijo.

Moja amaterska meritev kolikor je nezanesljiva in lahko predmet kritike mi sedaj kaže odziv sistema v pasu +/- 2dB od 30Hz do konca (do 8kHz, naprej mikrofon upade in v navodilih merilnika to piše). Dve postavki sta izven tega pasu: luknja na terci od 63Hz (-4dB, malenkost) in pa dve terci 100 in 125Kz štrlita ven na +4dB, kar je tudi malo. Nikoli v dvajsetih letih izmeril kaj takega. Luknja na 63 Hz in dvig na dupli frekvenci 125Hz pa se pojavlja v mojem ambientu na številnih drugih meritvah, ko sem pregledoval meritve za nazaj.

Zvok je nobel, ambienca strašna, polno, močno, mogočno in istočasno transparentno, globina scene ultra, krasno prikaže ambienco dvorane ali cerkve pri orglah.
Eden od tistih vintage-ov ki je vreden avdiofilske pozornosti še danes. Pa tudi nakup, ki te košta kot en avto če želiš kaj takega od sodobnih zvočnikov.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
AndrejS



Pridružen/-a: Tor Dec 2010 17:03
Prispevkov: 930
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 15, 2019 13:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zivjo Ambasador,

Tudi jaz sem po tvojih navodilih poskusil obrnit CIII z 8" driverjem navzgor.
Ben zanimivo, sem poslusal par plosc tako, in potem spet polozil.

Aha, ja ta fazni sazuk je ocitno kriv da si na osi imel izpad.
Nic, cel sistem preveri, da je sofazen pa bo. Svetujem, da skljucis tweeterje
med tem opravilom.

Moje meritve iz starega stanovanja so na Cizek strani.
Prakticno ima vecji vpliv soba kot pa napaka, ki je last zvocnika.
Glede na frekvence kjer imas spice, se meni to vidi spektrometrija tvoje sobe.


Cizek je HeavyDuty zvocnik. Ravno vceraj sem se cudil kako je mozno, da je to staro
40 let in se vedno seka brez praske. Pa ne samo driverji, tudi kondlci se delajo.


Andrej


Nazadnje urejal/a AndrejS Pon Apr 15, 2019 16:01; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 15, 2019 14:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
Dve postavki sta izven tega pasu: luknja na terci od 63Hz (-4dB, malenkost) in pa dve terci 100 in 125Kz štrlita ven na +4dB, kar je tudi malo. Nikoli v dvajsetih letih izmeril kaj takega. Luknja na 63 Hz in dvig na dupli frekvenci 125Hz pa se pojavlja v mojem ambientu na številnih drugih meritvah, ko sem pregledoval meritve za nazaj.

Jaz običajno namerim več kot -10dB ostre luknje na območju 100Hz do 200Hz.
Imam pa zvočnike običajno čisto ob steni.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 15, 2019 16:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Padec med 100-172Hz je značilen za normalno reverberacijo sobe. To sem jaz popravljal v aktivni mid sekciji (difraction correction, nato se pri prvi oktavi zatem poravna /483Hz/. Ker je to področje vokala, se izjemno pozna na naravnosti.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
AndrejS



Pridružen/-a: Tor Dec 2010 17:03
Prispevkov: 930
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 18, 2019 11:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ambasador, kaksen plan si imel v mislih, ko bodo morali od hise?

Andrej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Dogodki v svetu HI-FI-ja, srečanja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  Naslednja
Stran 15 od 16

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe