Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

High end zvočnik z odličnim basom
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 39, 40, 41  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
lix



Pridružen/-a: Ned Jan 2016 3:17
Prispevkov: 501
Kraj: Med Koprom in Trstom

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 04, 2018 17:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ker sem zadnjih 35 let gulil hlače po koncertih za zmešalno mizo in se precej naučil od pravih poznavalcev problematike zvočnih sistemov, prilagam dve povezavi na prikaz praktičnega eksperimenta kaj se dogaja tudi na vaših hifijih doma.
O interferenci med dvema zvočnikoma:
https://www.youtube.com/watch?v=VHjdh-Vka-g
O doppler efektu ob reprodukciji višjih frekvenc na membrani, ki z velikim gibom hkrati reproducira tudi base:
https://www.youtube.com/watch?v=f-XPawd5unk

lix
_________________
"Ne moreš dobiti pudinga, če ne poješ mesa."
P. Floyd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jernejc



Pridružen/-a: Ned Avg 2008 9:24
Prispevkov: 1044
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 04, 2018 21:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

lix je napisal/a:

https://www.youtube.com/watch?v=VHjdh-Vka-g


"Being aware of it is the key"



LP Jernej
_________________
Ohm sweet ohm.

Just saw a gold plated optical fibre. Apparently the gold made it sound marvelous according to the salesman.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
longplay



Pridružen/-a: Sob Sep 2011 7:53
Prispevkov: 851
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 04, 2018 23:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

50" upam da bo letos še večji. Ko je to zagrmelo...



Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dr.sah



Pridružen/-a: Sob Sep 2008 21:41
Prispevkov: 1403
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 05, 2018 08:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

jaaa, pa ne vem če je tole dovolj za dnevno sobo, kaj meniš?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
AndrejS



Pridružen/-a: Tor Dec 2010 17:03
Prispevkov: 930
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 05, 2018 08:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

mzi.perx je napisal/a:
AndrejS je napisal/a:
"
Veliko ene debate o neki "teoriji" pogonskih enot itd. ma osebnih izkušenj hm ama nč...
PS.:Ne vem, zakaj čudenje "rezne frekvence" na cca 800Hz Rolling Eyes ...
"

Hmm hmm...

Ker na Formulo 1 ne pasejo gume premera 2m, radi bi pa univerzalno resitev za vse terene in tekmovanja.

Dolocene mere zvocnikov (membran) imajo tudi dolocene omejitve (trikotnik ne bo nikoli kvadrat).

Dajte nehat z temi koljonadami o izkusnjah, ce ze pri vezalkah ne razumente poante.


Pozdrav,
Andrej



Ti šraufaš Yugota in pametuješ o F1

"
Hmm hmmm hmm


Jaz nimam preferenc pri znamkah, imam pa preference pri zdravi pameti.
A.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 05, 2018 10:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

jernejc je napisal/a:
lix je napisal/a:

https://www.youtube.com/watch?v=VHjdh-Vka-g


"Being aware of it is the key"



LP Jernej

Točno tako.
La LP ploščah - in posledično VSA stara glasba tudi na CD-jih, pa verjetno marsikaj od modernega - je posneto z MONO basi. Torej oba kanala tako levi kot desni izpod 100Hz, nekateri tudi izpod 150Hz imajo base sklenjene v mono. Ti še vedno dojemaš recimo kontrabas na desni strani, ker so overtoni predvajani iz desnega zvočnika, smer osnovnih tonov pa nisi v stanju določiti ker uho ne more zaznati smeri tako nizkih frekvenc izpod 100Hz. Pa tudi filtriran zvočnik izpod 100Hz postopno upada proti basom, ni da ne predvaja nič izpod reza. To potem prevlada pri zaznavi sterea.

Sledi, da moraš imeti oba zvočnika zelo simetrično postavljena v prostoru ki je simetričen - če ne imaš mišmaš na basu. V zaguljenih prostorih je poceni rešitev mono subwoofer - ob tem da so glavni zvočniki filtrirani izpod 100Hz - in dobra rešitev. Seveda je takoj problem kam ga postavit da ne bo poln lukenj in konic. Kar sem delal eksperimentov je to bila postavitev v sredini sobe. Približno v presečišču diagonal. Tu začneš, potem se s premiki naprej/nazaj določi sprejemljiv kompromis. Sub - magari z leseno ali stekleno ploščo povrhu da služi kot mizica. Ali pa je pod mizico, da je estetsko sprejemljivo.
Filtriranje zvočnikov na recimo 100Hz naredi samo dobro - zmanjša doppler,
poveča resolucijo, power handling, zniža dinamično kompresijo in še bi se našlo.

Druga, bolj high end rešitev pa je večje število subov vse okoli ob zidovih, kar na koncu naredi podoben štos s prednostjo da bolj natančno pokriješ luknje - interference med njimi in odboji - in seveda da je vse bolj lahkotno, transparentno brez limitov.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 05, 2018 13:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Rez na 100Hz je kompromisni, pomaga srednjetoncu, da se mu zahtevane ekskurzije frekvenčno spodaj zmanjšajo na polovico (iz 12mm na 6mm), zaradi česar izrazito jasneje igra in gre končna težje v clipping. Smerna karakteristika basa je izrazito nedoločljiva do 70Hz, višje pa je že težava. Upoštevajte pa, da po filtraciji bas zvočnik vseeno igra še eno dekado navzgor (do 1kHz) in srednjetonec navzdol (do 10Hz), to pomeni, da se vseeno, četudi je tišje, le preklapljata in igrata isto. Zato je pravilno imeti base in srednjetonce iz iste ploskve, pa se zvočna slika izostri. Seveda so to finese, se pa sliši. Subwooferji so dodatek za manjše satelite, je pa fino, če jih poslušamo z enake distance, ker izdelava allpass delay vezij je pa kolasta in pa še iz čipov.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
markoni



Pridružen/-a: Pon Mar 2009 23:09
Prispevkov: 541
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 05, 2018 15:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tako je !
_________________
Only trust your hart (ears) ! Elephant man ......
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jernejc



Pridružen/-a: Ned Avg 2008 9:24
Prispevkov: 1044
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 05, 2018 21:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
Rez na 100Hz je kompromisni, pomaga srednjetoncu, da se mu zahtevane ekskurzije frekvenčno spodaj zmanjšajo na polovico (iz 12mm na 6mm), zaradi česar izrazito jasneje igra in gre končna težje v clipping. Smerna karakteristika basa je izrazito nedoločljiva do 70Hz, višje pa je že težava. Upoštevajte pa, da po filtraciji bas zvočnik vseeno igra še eno dekado navzgor (do 1kHz) in srednjetonec navzdol (do 10Hz), to pomeni, da se vseeno, četudi je tišje, le preklapljata in igrata isto. Zato je pravilno imeti base in srednjetonce iz iste ploskve, pa se zvočna slika izostri. Seveda so to finese, se pa sliši. Subwooferji so dodatek za manjše satelite, je pa fino, če jih poslušamo z enake distance, ker izdelava allpass delay vezij je pa kolasta in pa še iz čipov.



Že pred leti sem sestavil dvosistemca z 15 inč PA (mid)basom, waveguide in kompresijskim visokotoncem. Ne spomnim se točno, kje je bil rez, ker sem ga premikal med 700 in 1100hz in tako lovil konstantno usmerjenost.
15" enota je imela fs 29 hz in je šla lepo pod 40 hz v sobi.
Kar me je pri tem zvočniku navduševalo, je bil prav bas, oz tisti zgornji bas, punch, slam...
Naprimer Nick Mason na bobnih.
Ok ne govorimo več čisto o basu, bobni in njihov slam so že čisto v midu.
Karkoli sem počel s čistokrvnimi bas 15 colarji nizko rezanimi, jih paril s 6 in 8 inč mid enotami...tistega slam udarca ni bilo tako izrazitega, tako prijetnega.
Precej sem sicer rešil z ustrezno izbiro mid driverja in dodatno pozornostjo na faze, da ne omenjam vokalov, kjer je 3 way blestel, a slam... Mad
Še največ sem pridobil s prehodom na aktivo.

LP Jernej
_________________
Ohm sweet ohm.

Just saw a gold plated optical fibre. Apparently the gold made it sound marvelous according to the salesman.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
coldplay33



Pridružen/-a: Pet Nov 2014 13:49
Prispevkov: 107
Kraj: Vojnik

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 14, 2018 13:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ja, tale tema je sicer ugasnila, ampak bi jo lahko nadaljevali, vezano na High end sejem v Münchnu,ki je bil prejšnji vikend. Mogoče, ali pa zelo verjetno, je bil tam kdo od vas, slišal sem kar nekaj slovenščine. Rad bi povedal nekaj o mojih vtisih iz sejma, predvsem kateri zvočniki so bili meni zvokovno najbolj všeč, ne glede na ceno. Zanimalo me je ,kakšen vpliv ima velikost basa na zvok, ki je meni všeč (recimo temu jbl-ti zvok) in ali je zelo drag zvočnik tudi zvokovno temu primerno bolj superioren.
Večinoma so bili razstavljeni ali priklopljeni res dragi zvočniki, to je nad 30.000 eur/par, kar je večini nam nedosegljivo. Na sejmu ni bilo B&W, nisem zasledil tudi Klipscha.
Začel bom kar pri JBL-u. V demu so imeli priklopljene nove JBL L100 (re- izdaja 2018). Proti mojim pričakovanjem, mi zvok ni bil preveč všeč (pričakoval sem mehkejši bas in večjo preciznost).

https://www.youtube.com/watch?v=63ZcYX-MYO0

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo AIM - AOL Instant - naslov Telefon: 041 331 474
longplay



Pridružen/-a: Sob Sep 2011 7:53
Prispevkov: 851
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 14, 2018 16:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Si zgrešil 800 in 802 kateri so bili vsak po najmanj dvakrat. Slišal boš tudi video o Jbl L100 katerega sem posnel in o jbl sem popolnoma enakega mnenja kot ti. Več o tem v temi za high end če bo interes.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
trancedeejay
Site Admin


Pridružen/-a: Sob Mar 2008 9:01
Prispevkov: 1372
Kraj: Zgornja Besnica

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 14, 2018 16:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Prosil bi, da v kolikor imate namen razpredati o zadevah s HIGH END sejma v Munhnu, da to nadaljujete tukaj.

LP

Admin
_________________
MUSIC IS THE KEY
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
coldplay33



Pridružen/-a: Pet Nov 2014 13:49
Prispevkov: 107
Kraj: Vojnik

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 14, 2018 18:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

longplay je napisal/a:
Si zgrešil 800 in 802 kateri so bili vsak po najmanj dvakrat. Slišal boš tudi video o Jbl L100 katerega sem posnel in o jbl sem popolnoma enakega mnenja kot ti. Več o tem v temi za high end če bo interes.


so bili ja, firme ni bilo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo AIM - AOL Instant - naslov Telefon: 041 331 474
coldplay33



Pridružen/-a: Pet Nov 2014 13:49
Prispevkov: 107
Kraj: Vojnik

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 14, 2018 20:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

a kdo ve, kje bi se dali čuti sonus faber amati ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo AIM - AOL Instant - naslov Telefon: 041 331 474
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 15, 2018 08:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

coldplay33 je napisal/a:
ja, tale tema je sicer ugasnila, ampak bi jo lahko nadaljevali, vezano na High end sejem v Münchnu,ki je bil prejšnji vikend. Mogoče, ali pa zelo verjetno, je bil tam kdo od vas, slišal sem kar nekaj slovenščine. Rad bi povedal nekaj o mojih vtisih iz sejma, predvsem kateri zvočniki so bili meni zvokovno najbolj všeč, ne glede na ceno. Zanimalo me je ,kakšen vpliv ima velikost basa na zvok, ki je meni všeč (recimo temu jbl-ti zvok) in ali je zelo drag zvočnik tudi zvokovno temu primerno bolj superioren.
Večinoma so bili razstavljeni ali priklopljeni res dragi zvočniki, to je nad 30.000 eur/par, kar je večini nam nedosegljivo. Na sejmu ni bilo B&W, nisem zasledil tudi Klipscha.
Začel bom kar pri JBL-u. V demu so imeli priklopljene nove JBL L100 (re- izdaja 2018). Proti mojim pričakovanjem, mi zvok ni bil preveč všeč (pričakoval sem mehkejši bas in večjo preciznost).
]

Pej smo pa tam..
Kaj je komu odličen bas?

Zame odličen bas je transparenten, se ga ne doživlja kot bas sam za sebe ampak je sestavni del zvoka (telesa) instrumentov.
Čim slišim basiranje ki se mu ne more določiti obliko, konture(obrise) instrumenta ki to proizvaja, pozicijo v prostoru - zame gre za nejasen, nedefiniran bas, ki kot hifi ne velja nič. Na žalost je odličnega basa v tem smislu malo, prekleto malo.
Na sejmu me je v tem smislu prijetno presenetil top Bowers 800.

Zvočniki večinoma igrajo tako, da imaš tri kupčke: bas, srednje in visoke tone. Z luknjami vmes in zelo jasnim razločevanjem med njimi.
Two way zvočniki tudi imajo to karakteristiko predvsem zaradi tega, ker srednji so lahko čisti, zato pa je na basu nedefiniran, moten, momljajoč - kar naredi svoj kupček.
Res dobri zvočniki (res redki) ne igrajo tako - ne da se tako ločevati spektra ali driverjev med seboj, da bi slišal kje prehaja zvok iz enega driverja na drugega. Zato pa slišiš predvajani instrument v enem kosu. Vse to je povezano med seboj - ni realističnega basa če je to entiteta za sebe, izven konteksta. Tipičen primer nepovezanosti po spektru je naprimer glas spikerja na radiu - medtem ko govori se oglaša bobneč prizvok wooferja. To je lahko tako pri three ali two way zvočnikih. In znanilec slabega basa.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 39, 40, 41  Naslednja
Stran 19 od 41

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe