Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Praskanje vinylk?
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 10, 2018 22:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambro je napisal/a:
@ajka, sem kupil tako scetko (od AM) vendar nima kovinskega rocaja. Sem ze pomislil da ni majboljsa in sem ze mislil narociti novo od Audioquesta, ki ima kovinsko prijemalo. Mislis ,da bo ta boljsa?
Do sedaj sem polagal direktno na akrilno plosco gramofona sem pa narocil nov mat. Mislis da tudi to vpliva?
Lezaj pa imam ozemljen.


LP

Ščetka mora imeti "karbonske dlake" in kovinsko ohišje ... Clearaudio dela enake kot omenjena Pickering, jih je pa še kar nekaj, priznana Decca itd.

Mat na akril disk ni potreben, razen še kakšen bolj tog_čvrst ali, ki še bolje odvaja vibracije tipo grafit ali kaj podobnega, je to kar draga nadgradnja, še zraven v istem materialu Clamp ...
Kakšne plastične variante, filci itd. ne gre na tak gramofon !
_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: Ruše

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 11, 2018 00:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ajka je napisal/a:
LP

Vsakokrat ko postaviš na gramofon LP in ga zavrtiš obrišeš LP od znotraj na ven z antistatično_čistilno ščetko...


Zanimivo, jaz pa počnem to ravno obratno - od oboda proti osi. Rolling Eyes
Mi lahko razložiš zakaj je način, ki si ga opisal boljši ali morda celo edini pravilen?

PS
Pa ne tega vprašanja razumeti kot zajedljivost ali provokacijo, resnično me zanima.
_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljšemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bado.lambadowski



Pridružen/-a: Tor Maj 2012 15:47
Prispevkov: 162
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 11, 2018 00:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

before je napisal/a:
ajka je napisal/a:
LP

Vsakokrat ko postaviš na gramofon LP in ga zavrtiš obrišeš LP od znotraj na ven z antistatično_čistilno ščetko...


Zanimivo, jaz pa počnem to ravno obratno - od oboda proti osi. Rolling Eyes
Mi lahko razložiš zakaj je način, ki si ga opisal boljši ali morda celo edini pravilen?

PS
Pa ne tega vprašanja razumeti kot zajedljivost ali provokacijo, resnično me zanima.


Enako počnem tudi sam...Nekako se zdi logično proti centru, v smeri zapisa na plati...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 11, 2018 12:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

CHARGES ON THE RECORD--A STUDY OF STATIC ELECTRTCITY ON PHONOGRAPH RECORDS
C. R. Anderson
To poglavje najdete v tem linku proti koncu spodaj:
http://www.shure.com/americas/support/find-an-answer/high-fidelity-phonograph-cartridge-technical-seminar

Mislim da je zelo odvisno od izvedbe gramofona in prostora v katerem se nahaja, vključno z mizico.
Če slučajno imate kakšne plastične prevleke tal:
Če se prav spomnim so v Mercatorju v Kopru imeli problem do tako daleč, da je kupce 'pikala' statika ob dotiku nakupovalnih polic. Tako da talne obloge tudi ne gre zanemarjati če je problem močno potenciran.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 11, 2018 17:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LP

V poplavi ščetk je hitro narobe, da izberemo napačno...
Ščetka mora imeti karbonske dlačice, čim več in da niso prekratke, obvezno morajo imeti stik s kovino, da preskoči statika na ročaj...
Kakšni hibridi ščetke z žametnimi blazinicami niso priporočljive, ker ne opravljajo primarnega namena ...

Ščetko je dobro preizkusit, če sploh "dela", naelektrimo s kakšno volneno krpo plastično stvar, ravnilo npr., dotaknemo kakšne male stiroporčke (tako bo 100% jasno ali deluje), če se primejo je OK...
Ponovimo in tokrat s ščetko povlečemo po ravnilu in poizkusimo v stiroporčkih, če se ne primejo je OK, če se, pa, je ščetka "neuporabna !!!

Jaz ščetkam od znotraj na ven zato:
1.)Imam grafitni Clamp in bi bilo težje se "drenjat" z njim.
2.)Če Clampa ni, se mi ne zdi primerno "ščetkat" LP nalepke, niso vse tako gladke in še dotane mikro delce na ščetko lovit.
3.)Os gramofona je lahko ali pa ni ozemljena, lahko preskoči ob dotiku ščetke statika, kar ne želim, da se zgodi.
4.)Zareze so že tako in tako na koncu bolj obremenjene, velikokrat še zgoščene, igla tako in tako vse potiska proti koncu, tako, da ne želim še dodatnega površinskega prahu na koncu zarez.
Verjetno je pa dodaten prah minimalen če ščetkamo na ven ali not, kakšne velike škode ne bo če uporabljamo oba sistema Rolling Eyes

Pomembna je tudi opomba @ambasador, kje sistem in mi stojimo in kaj imamo obuto. Če je vse dlakavo in sintetično, potrebujemo dodatne ozemljitve, ki so po novejših audio dognanjih zelo pomembne Wink
_________________
~ ** ~


Nazadnje urejal/a ajka Čet Jan 11, 2018 19:39; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
ambro



Pridružen/-a: Pet Maj 2009 20:03
Prispevkov: 412
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 11, 2018 18:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@ajka, hvala za obrazlozitev.
_________________
lp, Branko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
3000ES



Pridružen/-a: Sre Jul 2012 8:19
Prispevkov: 228
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 11, 2018 21:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mimogrede se tudi vprašajte, v kakšnih oblačilih in obutvi se gibljete po stanovanju. Preproge, parket, Itison ( ali karkoli že ) , obutev, takšna ali drugačna, včasih povzročijo da smo sami nabiti s statično elektriko. Vas je kdaj "pičilo" v prste ko ste prijeli za kovinsko kljuko ? V redu. Razelektrili ste svoje telo.
V principu vse elektrostatske pištole za izničevanja naboja vinilk - npr. Zerostat - delujejo na principu piezo efekta, kakor vsak navaden vžigalnik za plin. Le iskro ne dajo od sebe.
( P.S. Odkrivanje "tople vode" ni potrebno. Le nekaj znanja elementarne fizike zadostuje. )
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe