Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Je vinil prihodnost fizičnega formata?
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 53, 54, 55 ... 67, 68, 69  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> CD, Vinil, DVD, Blu-ray
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ducar



Pridružen/-a: Sob Apr 2012 13:13
Prispevkov: 611
Kraj: Ardro

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 26, 2017 13:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vinylfreak86 je napisal/a:
Če smo čisto iskreni, je razvoj spleta in digitalnih tehnologij glavno gonilo renesanse vinila in ne obratno. Brez spleta, spletnih trgovin in forumov, bi bila gramofonska plošča in gramofon dosti težje dostopna in tudi novi uporabniki bi težko prišli do kvalitetnih nasvetov. S pomočjo sodobne tehnologije lahko kupuješ vinilke in gramofone iz drugih držav in to lahko narediš kar preko telefona. V času Jugoslavije si bil odvisen od lokalne ponudbe in jugoslovanske produkcije, kar je pomenilo omejen krog izvajalcev in slabo kvaliteto pressinga. Da o jugoslovanskih gramofonih ne zgubljamo besed. Po razpadu SFRJ pa v Sloveniji praktično ni bilo možno kupiti dostojnega gramofona, kaj šele novih plošč.

V času, sicer pofukane Juge, je bilo v mesečniku Đubox nebroj naslovov, v glavnem angleških, kjer si lahko kupoval plate. In to smo delali! Še več, v nekdanji in zdajšnji štacuni naproti poletnega avditorija ljubljanskih Križank, je bilo moč kupiti veliko od čuvene Melodije in Hungaratona ter Eterne. In tudi to smo delali. Bilo je đabe, danes se pa taisto štanco, plačuje s faktorjem 10.
In na koncu še tale cvetka. Na Đuboksu sem bil izžreban in tako je moj naslov prišel do nekega lakotnika po zahodni demokraciji z otoka Krim in mi je ponudil kar si poželim v zameno za Atom heart mother ( za moj okus edino omembe vredno delo rozastih ). Ta album ga je koštal komplet plošč s posnetki gospoda dirigenta Mravinskega ( po krivici premalo izpostavljen ).
_________________
Canta e Cammina
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 26, 2017 17:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

NI
(dgovor na naslov teme)

V bivši Jugi se je dalo plate dobiti tudi iz tujine ali pa na koncu Celovške ali Tržaške, sem in tja pa tudi v naših štacunah (kaj pametnega). Pa zato nismo cele dneve jokali ali pa preklinjali politikov, kot jih danes, ko je vsega dovolj (razen denarja) Laughing .

Z glasbo smo se ukvarjali več kot sedaj, ko se ukvarjamo s tem, kateri dosegljiv posnetek ima bit več ali manj, pa kdo ima daljšega,.....

Ko smo že pri rozastih in Mamah. Jaz sem svojo (LP) kupil v Gorici kakih 40 let nazaj. Imam tudi CD (original-jasno), poslušam pa njegov rip preko serverja. Tako to gre. Če hočem obujati spomine, pa v roke vzamem LP (album) in si ga pogledam.

Mlajše generacije komaj vedo kaj je LP, pa še tu so razočarani ko jim poveš, da se ga ne da direkt zripat z gramofona (nekateri novejši so izuzeti). Redki od njih bodo posegli pa tej "kamenodobni" tehnologiji.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vinylfreak86



Pridružen/-a: Pon Okt 2013 21:57
Prispevkov: 298
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 26, 2017 17:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No ja. Jaz sem mlajša generacija, ki me v času vaših nakupovanj plošč in opreme ni bilo še nikjer, pa doma poslušam le vinilke. In ja, tudi še mlajše generacije, tiste rojene ob koncu 90. let se da navdušiti za vinilke. Potrebujejo le pravega mentorja. Smile
_________________
Vinyl forever!!!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 26, 2017 18:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vinylfreak86 je napisal/a:
No ja. Jaz sem mlajša generacija, ki me v času vaših nakupovanj plošč in opreme ni bilo še nikjer, pa doma poslušam le vinilke. In ja, tudi še mlajše generacije, tiste rojene ob koncu 90. let se da navdušiti za vinilke. Potrebujejo le pravega mentorja. Smile


Pohvalno. Zelo pohvalno.

Ampak boš najbrž priznal, da si dandanašnji žal prej izjema kot pravilo.

Jaz imam občutek da nas/vas lahko prej ocenjujem v promilah, kot v procentih splošne populacije konzumentov glasbe.

Če se motim, še toliko bolje zame. Torej še nismo na pragu izumrtja.

Na področju klasičnih analognih R2R smo definitivno blizu roba prepada. Žal. Jaz se s tem definitivno ne obremenjujem, ker vložek v to tehnologijo ne ocenjujem zgolj iz finančnega aspekta.

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 26, 2017 20:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

http://www.pasadenanow.com/main/vinyl-record-sales-climb-to-25-year-high/#.WNgCj1Xygs4
Strumno naprej!
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NCC2000



Pridružen/-a: Čet Sep 2012 12:28
Prispevkov: 591
Kraj: Slovenia

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 26, 2017 21:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vinylfreak86 je napisal/a:
.....Da o jugoslovanskih gramofonih ne zgubljamo besed. Po razpadu SFRJ pa v Sloveniji praktično ni bilo možno kupiti dostojnega gramofona, kaj šele novih plošč.


Se ne strinjam čisto s to trditvijo.. skoraj vsa proizvodnja v slo takrat je pocrkala, ampak pri kuzmi se pa je vedno dalo dobiti več kot dostojen gramofon, kar nam je lahko v čast..
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vinylfreak86



Pridružen/-a: Pon Okt 2013 21:57
Prispevkov: 298
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 26, 2017 22:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

vintagesonic je napisal/a:


Ampak boš najbrž priznal, da si dandanašnji žal prej izjema kot pravilo.

Jaz imam občutek da nas/vas lahko prej ocenjujem v promilah, kot v procentih splošne populacije konzumentov glasbe.



Se strinjam, v Sloveniji sem izjema. Mi je pa uspelo navdušiti nekaj ljudi. V tujini pa mladi, ki poslušajo vinil niso taka izjema, ne na vzhodu (bivša ZSSR) ne na zahodu (Nemčija, VB, ZDA, Kanada, itd.)
_________________
Vinyl forever!!!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vinylfreak86



Pridružen/-a: Pon Okt 2013 21:57
Prispevkov: 298
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 26, 2017 22:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

NCC2000 je napisal/a:
Vinylfreak86 je napisal/a:
.....Da o jugoslovanskih gramofonih ne zgubljamo besed. Po razpadu SFRJ pa v Sloveniji praktično ni bilo možno kupiti dostojnega gramofona, kaj šele novih plošč.


Se ne strinjam čisto s to trditvijo.. skoraj vsa proizvodnja v slo takrat je pocrkala, ampak pri kuzmi se pa je vedno dalo dobiti več kot dostojen gramofon, kar nam je lahko v čast..


Dobro, Kuzma je neka druga liga. Finančno nedostopna povprečnemu potrošniku. V mislih sem imel kvalitetne gramofone masovne produkcije.
_________________
Vinyl forever!!!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vintagesonic



Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24
Prispevkov: 1426
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 27, 2017 00:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
http://www.pasadenanow.com/main/vinyl-record-sales-climb-to-25-year-high/#.WNgCj1Xygs4
Strumno naprej!


Ambasador

Vedno boš lahko na internetu izluščil članke, ki omenjeno problematiko obravnavajo na način, kot jo obravnava pričujoči članek.

Ob tem pa seveda zamolčijo večino ostalih dejstev.

Audiofili in ljubitelji glasbe so imeli na razpolago praktično 20 let, da so skoraj popolnoma zastonj skopirali celotno glasbeno produkcijo, ki jih je zanimala in še nekaj dodatne, ki jih sploh ni zanimala in jih bo mogoče v prihodnosti.

Ne bodimo bolj papežki od papeža in si priznajmo, da nam je bilo vse ponujeno na pladnju. Ali imamo obraz in si upamo priznati, da je bila večina materiala "nelegalno prekopirana" iz raznih piratebay-ev, isohunt-ov in podobnih P2P zastonjkarskih serverjev? Nekaj časa se z omenjeno legalnostjo sploh nihče ni ukvarjal.

Koliko forumašev tega foruma je pred 10 leti legalno kupilo zvočne datoteke na uradnih serverjih, ki so ponujali licenčne kopije? Si upamo priznati? Si upajo priznati tudi uradni distributerji in prodajalci hi-Fi opreme, ki so recimo razstavljali v Hotelu M na multimediji? Koliko jih je imelo licenčne programe glasbenih datotek? Lahko da so mogoče imeli kakšen procent ali dva vsebin zaradi boljšega občutka. Zakaj takšna predpostavka? Zato, ker si težko predstavljam, kolikšen bi bil strošek nakupa vsebine enega TB diska, tudi če bi bile na njemu samo Hi-RES datoteke. Sami si lahko izračunate tak strošek, če vzamete v roke kalkulator in izvedete nekaj osnovnih matematičnih operacij.

Ko imaš na hard disku nekaj terabajtov datotek različnih formatov in kvalitete glasbenih datotek, ni nobene potrebe po nekem masovnem nakupu novega materiala. Če imaš recimo peto Bethovnovo simfonijo v 15 izvedbah jo najbrž ni potrebno imeti v 21 izvedbah. Kdaj boš pa vse to preposlušal?

Če govorimo o produkciji klasičnega jazza je večina vrhunskih izvedb po vsej verjetnosti že davno posneta, zato so novejše produkcije samo še dodana vrednost.

Podobno je tudi s produkcijo starega popa, rocka, itd.

V letih ko se je nadzor nad piratskim kopiranjem zaostril, so se dejanski situaciji prilagodili tudi ponudniki.

Če potegnem analogijo z video produkcijo in tovrstno ponudbo priznam, da tudi meni dandanes ne pade na pamet, da bi še kopiral piratske kopije filmov na diske iz enega samega razloga. Postali smo na nek način preveč razvajeni. Mnogo enostavneje je kupiti paket na Netflixu in vse imaš na dosegu roke. Dobesedno. Celo na daljincu večine novejših TV sprejemnikov je tipka Netflix ali Google-Play. In to je to. Za nekaj evrov mesečne naročnine imaš na razpolago paleto raznovrstnih legalnih filmov. V zadnjem času tudi že v 4K kvaliteti. Kdo še danes kupuje video DVD-je?

Podobna zgodba je tudi na področju licenc za windowse na računalnikih.

Tudi na glasbenem področju bo kmalu enako. Zakaj bi kupovali fizične nosilce, če dobiš podobno vsebino in kvaliteto v "oblaku"?

Za tiste, ki jim/nam je vinil pri srcu, bo po vsej verjetnosti še vedno na razpolago. Mogoče se bo proizvodnja celo malce povečevala, vendar iz povsem drugih vzrokov.

V tem smislu se že ponavljam in še enkrat objavljam zapis bogomirja, ki bi ga lako skoraj kuvertiral za naslednjih 10 let

bogomir 4051 je napisal/a:
Čez nekaj let bo vsa glasba strimana iz oblakov, v vseh možnih formatih. Bodisi za sprotno plačilo, ali pa kot naročnina.


Če potegnem vzporednico s profesionalno studijsko opremo. Tudi na tem področju so zelo podobni trendi. Vedno se bo našlo nekaj studijev, ki bo propagirano analogno produkcijo, v kakršnikoli obliki pač že bo. Nihče od lastnikov tovrstnih studijev si ne upa javno napisati, kakšni so stroški obratovanja in vzdrževanja takšnega studia. Če je to intuziazem posameznikov, tudi jaz stojim za njimi. Hvala bogu da se najdejo takšni. Ni pa to trend, ki bo zavrl razvoj digitalne tehnologije,

Za Kuzmo in njemu slične proizvajalce se po vsej verjetnosti ni potrebno bati. Na policah lastnikov vinilnilk se nahaja na stotine miljonov plošč, ki zagotovo ne bodo odšle na smetišče. Le zakaj bi odšle? Lastniki se bodo mogoče generacijsko menjali, vendar plošče bodo zagotovo ostale.



Nekaj podobnega je tudi s knjigami. Ali se danes proda manj pohištva s knjižnimi policami, kljub temu da je veliko "materialna" na internetu? Določeno število stanovanj je danes resnično opremljeno minimalistično, vendar zaradi tega knjige ne romajo na smetišče. Ponavadi samo menjajo lastnika.

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 27, 2017 07:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Morda je pa glasbena industrija uvidela, da si je žagala vejo na kateri je sedela.
Uvajati predrago in nedorečeno tehnologijo je tudi po mojem mnenju bila velika napaka. Zdribljali so sami sebe in par generacij avdiofilov. Slednji so sicer imeli na voljo večjo izbiro - je pa res, da zadnjih 20 let mladina ni imela za njih aktualne glasbe na vinilkah.
Sedaj imajo priliko nadaljevati kjer so 'zabušili'. Mladina je LP očitno spet sprejela, sedaj je vrsta na politiki ponudbe.

Se strinjam, da se marsikaj zamolči po člankih, pa tudi je res, da ne moreš vsega vseobsežno navajati v vsakem članku.
Tako je morda prehitra rast prodaje LP zašla v zanko , da so cene poskočile iz preprostega razloga ker proizvodnja ne dohaja povpraševanja. In kar je še bolj nevarno, da se popušča pri kakovosti vinila (preveč odtisov z eno matrico, preveč recikliranega materiala v vinilu, prekratki časi za odtis). V to zanko nekakovosti so že padli v 70-letih, takrat sicer zaradi tega, da so čimbolj znižali stroške izdelave.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 27, 2017 12:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kdor ima staro zbirko plošč, je zmagal. Hudo dvomim, da so sodobni ponatisi iz original mastrov. Tudi nekdanje kvalitete nekaterih vrhunskih založb verjetno ni več na samem izdelovalnem nivoju, pa ne pomaga propaganda na 180g.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vinylfreak86



Pridružen/-a: Pon Okt 2013 21:57
Prispevkov: 298
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 27, 2017 12:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
Kdor ima staro zbirko plošč, je zmagal.


Odvisno katero in v kakšnem stanju. Imam stare jugotonke, RTB, melodiyo, italijanske izdaje in večino od tega je le za v smeti. Sploh če gor postaviš eliptično iglo, katastrofa. Medtem ko se nove plošče slišijo odlično, tudi tiste "digital remastered".
_________________
Vinyl forever!!!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
epic



Pridružen/-a: Sob Nov 2009 15:12
Prispevkov: 188
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 27, 2017 17:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vinylfreak:
Odvisno katero in v kakšnem stanju. Imam stare jugotonke, RTB, melodiyo, italijanske izdaje in večino od tega je le za v smeti. Sploh če gor postaviš eliptično iglo, katastrofa. Medtem ko se nove plošče slišijo odlično, tudi tiste "digital remastered".

Zdaj pa imamo - večen, nenadomestljiv oh-in sploh medij, pa je - za v smeti?? In dalje - novodobni vinil igra bolje od starega? Hm, se pa bojim, da je slednje moč prebrati le na pričujočem forumu.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vinylfreak86



Pridružen/-a: Pon Okt 2013 21:57
Prispevkov: 298
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 27, 2017 20:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz ne govorim o tem, da je posamezna vinilka večna, ni. Za kapitalistično produkcijo je vinilka idealen format, ker se obrabi. Vinil je večen kot medij, to pa je nekaj drugega.

Ah daj no, primerjaj jugotonovo šajbo z novo 180g vinilko, že po videzu je velika razlika. Da o sovjetski, bolgarski itd. reciklirani plastiki ne govorimo. Kar je ostalo od sovjetske melodije so preše, ki so jih v zadnjih letih pokupili nemški izdelovalci gramofonskih plošč, zaradi porasta povpraševanja. Sama ruska Melodija pa izdelavo svojih novih plošč zaupa Nemcem. Ironija pač.
_________________
Vinyl forever!!!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DAVOR



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 17:27
Prispevkov: 454
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 03, 2017 14:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdrav.

Nekaj na temo... čiščenje gramofonskih plošč z različnimi metodami, čistili...
https://www.youtube.com/watch?v=ER2z0D586yc

Sam se se prepričal, kako velike so razlike v kvaliteti zvoka med različnimi načini čiščenja gramofonskih plošč. Po pravici povedano sem bil zelo presenečen nad rezultati. Med neočiščeno ploščo in očiščeno je bila kot da bi zamenjal intrekonekt ali zamenjal iglo za par klas boljšo.
Če koga zanima prezentacija različnih načinov čiščenja še z slušnega področja, me lahko kontaktira na ZS.
_________________
KISS- Keep It Simple and Smart
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> CD, Vinil, DVD, Blu-ray Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 53, 54, 55 ... 67, 68, 69  Naslednja
Stran 54 od 69

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe